Medimagazin logo

İngiltere: 2 yıllık 'çeyrek doktorlar' reçete yazıp hastaları tehlikeye atıyor

Yalnızca iki yıllık eğitim almış ve denetlenmeyen sağlık görevlilerinin, İngiltere NHS kılavuzlarındaki belirsizliklerden yararlanarak ilaç reçete etmek suretiyle hasta güvenliğini tehlikeye attıkları iddia ediliyor. Doktor yardımcılarının sağlık sistemindeki rolü ve düzenlenmesine ilişkin endişeler giderek artıyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
İngiltere: 2 yıllık 'çeyrek doktorlar' reçete yazıp hastaları tehlikeye atıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Sadece iki yıllık bir eğitimden geçen düzensiz sağlık görevlilerinin hasta güvenliğini tehlikeye attığı bildiriliyor. Bu kişilerin, ilaç reçetesi yazmak için NHS kurallarındaki 'gri alan'dan yararlandıkları söyleniyor. Doktor yardımcıları (PA) doktorlara ve hemşirelere günlük görevlerinde yardımcı olurken, hastaları doğrudan tedavi etme yetkileri yok ve reçete yazmaları yasa dışı.

Daily Mail'de yer alan habere göre, doktor yardımcıları ile ilgili endişeler son zamanlarda gündemde. Sadece bir hafta önce, bir dizi yanlış teşhisin ardından pratisyen hekim şeflerinin Doktor yardımcılarına yönelik daha sıkı düzenlemeler yapılması yönündeki çağrıları gündeme gelmişti. Kayda değer vakalardan birinde 79 yaşındaki Norman Jopling, bir doktor yardımcısının yanlış bir şekilde şiddetli baş ağrılarının endişe edilecek bir durum olmadığını söylemesinin ardından şiddetli bir beyin kanaması geçirmişti.

10 bin doktor yardımcısı geliyor

İngiliz Hükümeti, NHS'deki personel açığını gidermek amacıyla önümüzdeki 15 yıl içinde 10 bin doktor yardımcısı istihdam etmeyi planladığını açıkladı. Ancak pek çok doktor, Doktor yardımcılarının halihazırda niteliklerinin ötesinde sorumluluklar üstlendikleri için bu hamlenin hastaları tehlikeye atabileceğini düşünüyor.

PA'lar tıbbi öykü almak, fizik muayene yapmak ve doktor gözetiminde test sonuçlarını analiz etmek üzere eğitilirler. Ayrıca evrak işlerini halledebilir ve temel kontrolleri gerçekleştirebilirler, bu da pratisyen hekimlerin iş yükünün bir kısmını hafifletebilir. PA'lar genellikle sağlıkla ilgili bir alanda lisans derecesi aldıktan sonra eğitimlerini tamamlarlar. Şu anda NHS bünyesinde yaklaşık 2.500 PA istihdam ediliyor.

Doktor yardımcıları tartışma konusu

Doktor yardımcıları için düzenleme eksikliği tartışmalı bir konu haline geldi. Birçok doktor, Doktor yardımcılarının yüksek eğitimli sağlık görevlilerinin yerini alabileceğinden endişe ediyor. Kraliyet Pratisyen Hekimler Koleji (RCGP) kısa bir süre önce, önlenebilir hatalar yapan PA'lara yönelik düzenlemelerin bir an önce oluşturulması çağrısında bulundu. Ayrıca, Kraliyet Anestezistler Koleji, PA'ların kullanımının genişletilmesine karşı oy kullandı.

İki yıllık eğitim almış bir 'hekim' tarafından tedavi edilmek ister misiniz?

ingiltere
doktor
doktor yardimcilari
recete
Yorum (2)
ali özkurt
hamdolsun ki ülkemizde çeyrek doktorlarımız yoktur, hubris sendromlu 4 çeyrek olanları vardır
Cevapla
nevzat kulukçu
doktor olmak için hızlandırılmış 3 aylık kurs yeter. reçeteyi zaten bir senelik eczane kalfası da yazar. ingiliz doktorların hüsnü kuruntusu.
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir