Medimagazin logo

Medikalciler sorunlarına çözüm aradı

Çukurova Medikalciler Derneği (ÇUMED) defterdarlık, sağlık camiası ve medikalci esnafını bir araya getirdi. Adana Hilton Oteli’ndeki programda medikalci sektörünün temsilcileriyle bir araya gelen Adana Defterdarı Tamer Utkucu, İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik sektör ile kurumları arasındaki ilişkinin daha da iyileştirilmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını söylediler.
Medikalciler sorunlarına çözüm aradı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Programın açılış konuşmasını yapan ÇUMED Başkanı Nayim Yeldan, dernek olarak yaptıkları faaliyetlerin arasında en göze batanın Akkapı Endüstri Meslek Lisesi Biyomedikal Bölümü öğrencilerine sahip çıkmak olduğunu söyledi. Yeldan, “Bu çocuklarımızın stajlarına yardımcı olan başta İl Sağlık Müdürümüz ve Başhekimlerimize teşekkür ederim. Derneğimiz olarak bütün üyelerimizin sorunlarını da hangi başhekimimize iletsek çözüm noktasında gereğini yaptılar. Derneğimizi önemseyen Defterdarımız, Gelir İdaresi Başkanımız, İl Sağlık Müdürümüz, saymanlarımız ve başhekimlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.
 
‘ÇUMED’İN SOSYAL FAALİYETLERİNİ TAKDİR EDİYORUZ’
Sorunları birinci elden tespit edip çözüme ulaştıracakları müjdesini veren Defterdar Tamer Utkucu da “Bu güzel cumartesi sabahı bizleri bir araya getiren Medikalciler Derneği’ne teşekkür ederim. Kaynaşma ve sorunları birinci elden tespit edip çözünü sağlamaya çalışacağız. Defterdarlık olarak, sayman arkadaşlarımızla birlikte döner sermayenin gelir ve alacaklarını tahsil etme, gider ve borçlarını ödeme, para ve para yerine geçen kıymetli evrakları saklamakla ve iletmekle yükümlüyüz. Muhasebe kayıtlarına giriş sırasına göre ödemeleri yapıyor ve ilan ediyoruz. Bu ilanlarımızı isteyen medikalci arkadaşlar görebilir. Sizlerden gelen talepleri dikkatle takip ediyoruz. ÇUMED’in sosyal faaliyetler çerçevesinde yaptığı etkinlikleri de izliyor ve takdir ediyoruz.” diye konuştu.
 
‘BU ÜLKEYE OLAN BORCUMUZU UNUTMAMALIYIZ’
Bu toprak üzerinde yaşayan insanlara borçlarının çok olduğunun altını çizen Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik ise “Hasbelkader bir ilin sağlık müdürlüğüne gelmiş bir insan olmakla bu memlekete olan borcumuzun bir kısmını belki çalışarak ödediğimizi düşünsekte genelde hepimizin bu toprak üzerinde yaşayan insanlara fazlasıyla borcu var. Medikalciler olarak verdiğiniz hizmetin karşılığı başka ülkelere ciddi manada döviz ödüyoruz. Ülkemizin zenginlikleri dışarıya gidiyor. Yeniden hepimiz kendimizi sorgulamalıyız. Helalinden kazanan insana hiç kimsenin diyeceği bir şey yoktur. ÇUMED olarak Akkapı EML’de açılan biyomedikal bölümü öğrencileri için göstermiş olduğunuz basiretten dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kim bilir belki 10 yıl, belki 30 yıl sonra oradan yetişen çocukların sektörünüzde kullandığınız cihazları üreteceğini düşünüyorum. Onlara vereceğinizi desteği azaltmadan sürdürün. Dünyayı sorgulayın. Çünkü ülkemiz her şeyin en iyisine layık. Geçtiğimiz dönemlerde ödememiz gerekenin kat kat fazlasını ödeyerek yurt dışından hizmet satın aldık. Lütfen, bu ülkeye olan borcumuzu unutmayın.” şeklinde konuştu.
 
‘MESLEĞİMİZE DEĞER VERMİYORUZ’
Eray Medikal Sahibi Mümtaz Yurdaer de söz alarak, “Sorunlarımızı burada tek tek saymaya gerek olmadığını düşünüyorum.” dedi. 
‘Kendi mesleğimize değer vermediğimizi düşünüyorum’ diyen Yurdaer şunları söyledi: “Kayıtlı medikalci sayısı 350 civarında. Derneğimize kayıtlı ise 60 adet. Biz aslında çok özel bir görev yapıyoruz. Bugün bir Türk Polisi evimizin önünde, karakolumuzda nöbet tutup güvenliğimizi sağlıyorsa, askerimiz sınırımızı koruyorsa, doktorlarımız da hastalarımızı iyileştiriyorsa biz de farkında olmadan, aslında 7/24 nöbet tutan tutuyoruz. Hepimizin ayrı uzmanlık alanları var. Aramızda öyle arkadaşlarımız var ki, bu konuda belli cihazlara onların dışında hiç kimse müdahale edemez. Öncelikle mesleğimizin kıymetini bilmeliyiz. Bir tek talebim var. Sayın defterdarım, biz cidden vergimizi vermeden ya da SSK primlerimizi ödemeden hiçbir şekilde herhangi bir ihaleye giremiyoruz. En azından mahsup yasası çıkarılarak alacaklarımıza karşılık vergi ve SSK borçlarımızın tahsilini talep ediyorum. Bu konudaki taleplerimizi daha yüksek makamlara iletmenizi istiyorum.” şeklinde konuştu.
Daha sonra, günün anısına Defterdar Tamer Utkucu ve İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik’e üzerinde Taşköprü ve Ulu Camii’nin kabartma resmi işlenmiş tablo hediye edildi.
ÇUMED’in organize ettiği programa Defterdar Tamer Utkucu, İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Milli Emlak Dairesi Başkan Vekili ve Defterdar Yardımcısı Özgür Çelik, saymanlar, başhekimler ve hastane müdürleri, Akkapı Endüstri Meslek Lisesi Biyomedikal Bölümü Alan Şefi Danyal Yağınç, Umut Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Sevim Eyrisakal’ın yanı sıra çok sayıda medikal sektörü temsilcisi katıldı.
medikalciler
sorunlarına
çözüm
aradı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir