Medimagazin logo

Çalışan ve emekli hekimin ek ödemelerinde yüzde 50 artış

AK Parti, sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirme içeren 14 maddelik torba yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Hekimlerin döner sermaye gelirinde yüzde 50’ye yakın artış öngören düzenleme, emekli hekimlere yapılacak ek ödemelerde de yüzde 55’e kadar artış öngörüyor
Kaynak: Hürriyet - Bülent Sarıoğlu
Çalışan ve emekli hekimin ek ödemelerinde yüzde 50 artış
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Meclis Başkanlığı’na sunulan yasa teklifini dün sosyal medya hesabından duyurdu. Koca, “Sözleşmeli ve kadrolu hekimlerle sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarında önemli iyileştirmelerle sonuçlanacak ilk büyük adım atıldı” dedi.

Ek ödeme zammı

Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre,  AK Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın ilk imzacı olduğu teklif ile hekim ve diş hekimi kadrosundan emekli olanların aylıklarında ek ödeme miktarı artacak. Ek ödeme göstergesi, uzmanlıktan emekli hekim ve diş hekimleri için 17 binden 26 bine, uzman olmayanlar için 13 binden 20 bine çıkacak. Böylece emekli uzman hekimlerin 4 bin lira dolayındaki ek ödemesi 6 bin 120 liraya, uzman olmayanların ek ödemesi 3 bin liradan 4 bin 700 liraya yükselecek. Hekimlerin, en yüksek devlet memuru aylığı üzerinden yüzde 180 olan döner sermaye payı yüzde 265’e çıkacak. Bakanlığa bağlı sağlık kurumlarında görev yapan asistan dahil tüm hekimlere yapılan ödemeden, bakanlık kadrosunda olmayan üniversitelerden bakanlık adına uzmanlık eğitimi yapanlar da yararlanacak.

Hepsinin ödemesi bütçeden

Hekimler ile Üniversite hastaneleri ile Adli Tıp Kurumu’ndaki tüm personelin döner sermaye ödemeleri merkezi yönetim bütçesinden karşılanacak. Böylece mahsuplaşma olmayacak ve ek ödemelerin düzenli olması sağlanacak. Eğitim aile sağlığı merkezi veya eğitim aile hekimliği birimlerindeki çalışmaları nedeniyle ek ödeme yapılan personele, asıl kurumlarında da döner sermaye payı ödenecek. Aile hekimi olarak çalışanlara uzmanlık eğitimi yapmaları amacıyla tanınan süre 1 Ocak 2020’de sona ermişti. Aile hekimlerinin bu hakkı 1 Ocak 2029’a kadar uzatılacak. Uzman hekim, hekim, diş hekimi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden atama ile değiştirmeler ve kuraya ilişkin şartlar yeni baştan düzenlenecek. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı’nca yeni bir yönetmelik hazırlanacak. Doktor öğretim üyesi ve başasistanların tıpta uzmanlık eğitim verebilmeleri için uzman oldukları alanda fiilen en az 1 yıl çalışmış olmaları şartı aranacak. Sağlık sigortasından yararlanamayan kişilerin Sağlık Bakanlığı tedavi kurumlarına 31 Aralık 2021’e kadar borçları için ödeme kolaylığı sağlanıyor. Bu borçlarda takip masrafları alacak tutarından fazlaysa borcun 5 bin lirası silinecek. Bu işlemlerle ilgili dava ve icra takipleri duracak.

 

 

doktor
ek odeme
doner sermaye
emekli hekim
Yorum (39)
Dr erhab
yuzde eliiiiiii, sanırsın 20bin liraya zam yapıyorlar, zam kapsamına aldıkları para 3-4 bin, buna yüzde elli zamm yapacaklar, o da yalan degilse
57
Cevapla
Ölene kadar çalış
aralık ayında sayın cumhurbaşkanı ve sağlık bakanı tarafından müjdesi verilen sonrasında meclisten oy birliği ile geçen yasa belkide meclis tarihinde bir ilk sanayi komisyonunca geri çekildi. kabul edilen yasada uzman hekim katsayısı 40 bine çıkmıştı şimdi 26 bin açlık sınırının biraz üstünde maaş.
57
Cevapla
ibrahim bakır
büyük adım döner zammıymış. döner sermayeye 1 lira zam istemiyoruz maaşlarımızda artış istiyoruz. bizim ile aynı kıdem hakim savcıya ne veriyorsanız askeri personele ne veriyorsanız onu istiyoruz. saçma sapan kanun teklifini alın başınıza çalın.
26
Cevapla
Osman Emral
sayın bakan ve antalya milletvekili olan şahıs acaba yalan söylerken yüzleri kızarıyor mu. sadece ek tazminata yüzde 50 zam yapıp bunu sanki tamamına yapıyormuş gibi göstermek nasıl bir sahtekarlıktır. diğer taraftan çalışan hekimlerin sadece döner sermaye payını yüzde elli artırmak aynı sahtekarl
20
Cevapla
Süleyman Gürsoy
84 üncü madde 1. fıkrasında yer alan 17.000 ibaresi 40.000 şeklinde, 13.000 ibaresi 33.000 şeklinde iken; burada 26.000 ve 20.000 e çekilmiş, yani 2/3 geri alınmış ve bu sadece 1400 tl artış demektir. 5000 veya 2500 değil. yazıklar olsun !!!
21
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir