Medimagazin logo

Birinci Kafkas Tıp Günleri Sempozyumu Kars'ta Başladı

<p> Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Tıp Fakültesi&#39;nce düzenlenen 1. Kafkas Tıp Günleri Sempozyumu başladı. Sempozyuma değişik üniversitelerden bilim adamları katıldı</p>
Birinci Kafkas Tıp Günleri Sempozyumu Kars'ta Başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KARS (İHA) - Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Tıp Fakültesi'nce düzenlenen 1. Kafkas Tıp Günleri Sempozyumu başladı. Sempozyuma değişik üniversitelerden bilim adamları katıldı.

KAÜ Prof Dr. Necdet Leloğlu Konferans Salonu'ndaki sempozyuma; Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Rektör Prof. Dr. Abamüslüm Güven, Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktar, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İskender Sayek, ünlü Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Erzurum Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Durkaya Ören, Prof. Dr. Dursun Akdemir, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Sibel Gürün, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akif Çiftçioğlu, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. R. Levent Büyükuysal, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Aksoy gibi seçkin bilim adamları katıldı.

KAÜ Tıp Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Yusuf Günerhan, Yrd. Doç. Dr. Barlas Sülü, Yrd. Doç. Dr. Emre Hamurtekin, Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Palancı, Yrd. Doç. Dr. Hayati Aygün, Yrd. Doç. Dr. Ürfettin Hüseyinoğlu, Yrd. Doç. Dr. Gülnaz Karatay, Arş. Gör. Barış Öztürk'ün de düzenleme kurulunda görev aldığı sempozyum, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

BİLGİ ÇEŞMESİ HAZIRLADIK

Organizasyon Komitesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yusuf Günerhan, 9 oturumlu ve 34 sunumlu sempozyumla bölgede bir ilkin gerçekleştirildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Yöremizde çok görülen beslenmeye ait sorunlar ve mide kanserleri sunumlarımızın ana konularıdır. Toplantımızın hem Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde çalışan hekimlere çevre il ve ilçe hastaneleriyle diğer sağlık kurumlarında çalışan hekimlere, sağlık personeline, öğrencilerimize katkıları çok olacaktır. Hekim arkadaşlar kimi sunumlarla bildiklerini hatırlayacak, kimi sunumlarla da yeni bilgiler edineceklerdir. Bu sempozyumun, geniş katılım ve zengin programı ile eğitim ve bilimsel çalışmalarımıza katkı sağlayacağı gibi Araştırma ve Uygulama Hastanemizin gelişip güçlenmesine de etki edeceği inancındayız. Genç meslektaşlarımıza şunu söylemek istiyorum; sempozyumla bir bilgi çeşmesi hazırlamayı amaçladık. 3 gün boyunca akacak bu bilgi çeşmesinden kovalarımızı olabildiğince doldurmaya gayret edelim."

BÖLGEDE BİR İLKİ BAŞLATTIK
KAÜ Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, üniversiteyle ilgili genel bilgiler verdi ve Tıp Fakültesi'yle ilgili gelişmelerden söz etti. Rektör Güven, KAÜ'nün 1992 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi'nden ayrılan Kars Veteriner Fakültesi'nin öncülüğünde kurulduğunu söyleyerek, "Üniversitemiz, bünyesine kazandırdığı fakülteler, enstitüler, araştırma merkezleri, yüksekokullar ve meslek yüksekokulları ile bir bölge üniversitesi olma yolundadır. Ayrıca; çevre illerde kurulan Iğdır Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi ve Artvin Çoruh Üniversitesi gibi yeni üniversitelerin kurulmasına zemin hazırlamıştır. Şu anda 5 fakültemiz, 2 yüksekokulumuz, 5 meslek yüksekokulumuz, 1 devlet konservatuarı, 6 araştırma uygulama merkezi ve buralarda eğitim gören 11 bin 500 öğrencimiz vardır. Üniversitemizde 190'ı öğretim üyesi, 492 akademik ve 385 idari personel görev yapmaktadır" dedi.

1. Kafkas Tıp Günleri Sempozyumu'nun tıpla ilgili akademik seviyede bu denli geniş katılımla Kars'ta yapılan ilk toplantı olduğunun da altını çizen Rektör Güven, "Bugün burada bir ilk gerçekleşiyor. Kendi alanında bir çok saygın bilim adamı bilgilerini, birikimlerini, konularıyla ilgili son bilimsel bulguları hem Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde çalışan hekimlere hem de çevre il ve ilçe hastaneleri ile diğer sağlık kuruluşlarında çalışan hekim ve sağlık çalışanlarıyla paylaşacaklardır" diye konuştu.

Sempozyumda; tıp eğitimi, bölgenin önemli sorunlarından olan mide kanserinin tanı ve tedavi yöntemleri, kanser hastalarında beslenme, günümüzün önemli sağlık problemlerinden olan obeziteye yaklaşım tartışılacak. Yörede önemli bir sağlık problemi olan mide kanserleri genişçe tartışılacak. Program kapsamında, birçok dalda güncel gelişmeler gündemde olacağı gibi, Sarıkamış Bayraktepe Kayak Merkezi ve Çıldır Gölü gezileri düzenlenecek.

birinci
kafkas
tıp
günleri
sempozyumu
kars'ta
başladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir