Medimagazin logo

İşte sağlık çalışanlarının sigara içme oranları

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kapalı mekanlardaki sigara yasağının GPS destekli mobil cihazlarla denetleneceğini, bunun işlerini daha da kolaylaştıracağını açıkladı.
Kaynak: AA
İşte sağlık çalışanlarının sigara içme oranları
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA- ''Sağlık Bakanlığı Çalışanları Tütün Kullanımı Araştırması''nın sonuçları, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

     Türkiye'nin tütünle mücadelede başarılı bir çalışma yürüttüğünü, bu mücadelenin devam edeceğini anlatan Akdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın buna sahip çıktığını, TBMM ve diğer siyasi partilerin de destek verdiğini ifade etti.
    
     -''Kanun çıkmasını beklemeyelim''-
    
     Sağlık Bakanı Akdağ, 15 yaşın altında çocuk, hamile, kalp, astım ve akciğer gibi kronik hastalığı bulunanların yaşadığı evlerde sigara içilmemesi gerektiğini vurgulayarak, ''Bununla ilgili bir kanun yapsak uygulanmasının pratik zorlukları olabileceği şimdiden düşünülebilir. O zaman topluma çağrıda bulunalım, buna benzer birtakım kanuni yaptırımların gelmesini evimiz için beklemeyelim. Özellikle hamile, çocuk ve sürekli hastalığı bulunanların yaşadığı hanelerde lütfen sigara içilmesin'' çağrısını dile getirdi.
     Sigarada düz paket uygulaması başlatan Avustralya'yı takdirle karşıladıklarını belirten Akdağ, sigara paketlerindeki uyarılarla ilgili yargı kararı veren ABD'de ise ''Yanlış yapıldığını'' dile getirdi.
     ABD'de güçlü bir sigara lobisi bulunduğunu, Türkiye'nin bu lobiye hiçbir zaman boyun eğmediğini vurgulayan Akdağ, il yöneticilerinin, sigara yasağı ihlalinde ve bu ihlalin tekrarında daha ciddi cezalar uygulamaları gerektiğini ifade etti.
     ''Sağlık Bakanlığı Çalışanları Tütün Kullanımı Araştırması''nın sonuçlarıyla ilgili de bilgi veren Akdağ, sağlık çalışanları arasında sigara kullanma oranının yüzde 21'e düştüğünü bildirdi.
    
     -''GPS'li takip''-
    
     Kapalı alanlardaki sigara yasağı ihlallerinin daha sıkı denetleneceğini açıklayan Akdağ, şu bilgileri verdi:
     ''Kapalı alanlardaki ihlalleri önlemek için yaptığımız kanunun uygulanmasına yönelik denetimlerimizi yaparken etkinliği artırmak üzere bazı yeni uygulamalara başlıyoruz. GPS destekli mobil cihazlarla izlemeye başlayacağız. Bu işimizi biraz daha kolaylaştıracak. 81 ildeki ekiplerimizle 4 yıl içinde 3 milyon 665 bin denetim yaptık. 82 bine yakın cezai işlem uyguladık ve 25 milyon liranın üstünde de idari ceza kesildi. Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattı'na da 4 milyona yakın vatandaşımız müracaat etti.''
    
     -''Türkiye biricik ve benzersiz bir ülke''-
    
     Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temsilcisi Maria Cristina Profili de sigaraya karşı yürüttüğü mücadele ve elde ettiği başarı açısından Türkiye'yi ''biricik ve benzersiz' bir ülke olarak niteledi.
     Profili, bu mücadelede sağlık çalışanlarını da çok önemsediklerini ifade etti.
    
     -''18 yaşın altındakilere nargile yasak''-
    
     TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl de son yapılan düzenlemeyle 18 yaşın altındakilere nargile satışının yasaklandığını hatırlattı.
     Ülke mevzuatında ''nargilehane'' diye bir yer olmadığını vurgulayan Erdöl, gençlerin bu yolla sigaraya özendirilmek istendiğini, mülki idare amirlerine bununla mücadelede büyük görev düştüğünü kaydetti.
     Toplantıda daha sonra Sağlık Bakanı Akdağ, sigarayı bırakan bazı sağlık çalışanlarına ödül verdi.
    
     -Araştırmanın sonuçları-
    
     Araştırmayı yapan taraflardan Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) temsilcisi ve Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, çalışmanın 6 bin 837 kişi üzerinde yürütüldüğünü söyledi.
     Sağlık çalışanları içinde en düşük sigara kullanma oranının uzman hekim, sağlık yöneticileri ve eczacılarda olduğunu ifade eden Bilir, araştırmaya göre sağlık çalışanlarının yüzde 60'ının sigarayı bırakmayı denediğini, yüzde 40'ının ise hiç denemediğini belirtti.
     Bilir, araştırmada uzman hekimlerin yüzde 43-44'unun evlerinde sigara içmediklerinin tespit edildiğini belirterek, 2007'de bu oranın yüzde 36 olduğunu, sigara içilmeyen evlerin sayısının arttığını ifade etti.
     Araştırmaya göre evlerde en fazla mutfakta ve balkonlarda sigara içildiğini anlatan Bilir, tüm sağlık personeli arasında evlerde sigara içme oranının yüzde 10'dan daha düşük olduğunu, işyerinde sigara içme oranının ise yüzde 1-2 düzeyinde seyrettiğini dile getirdi.
    


     -Sağlık çalışanları da sigarayı bıraktı-
    
     Sağlık çalışanlarında sigara kullanımıyla ilgili 4 yıllık değişimin tespit edildiği araştırmaya göre, düzenli sigara içen uzman hekim oranı 2007'de yüzde 22,1 iken, bu oran 2011'de yüzde 12,7'ye inerek, yüzde 42,5'lik bir azalma sağlandı.
     2007'de yüzde 30,5 düzeyinde seyreden pratisyen hekimlerdeki sigara içme oranı ise yüzde 22,6 azalarak 2011'de 23,9'a indi.
     Diş hekimi, eczacı ve psikologların sigara içme oranı ise 2007'de yüzde 26,1 iken, 2011'de yüzde 20,7- 15,9'a düştü. Bu grupta da yüzde 31'lik azalma tespit edildi.
     2007'de yüzde 29,5 olan hemşire ve ebelerin sigara içme oranı ise 2011'de yüzde 19,2-21,9'a düştü. Bu grupta da yüzde 32,2'lik azalma tespit edildi.
     Yöneticilerin yüzde 55,7'si ise 4 yıl içerisinde sigarayı bıraktı. Yöneticilerin 2007'de yüzde 39,5'i sigara içerken 2011'de bu oran yüzde 17,5 oldu.
    
     -''Evde sigara yasağı getiren ülkeler takip edilecek''-
    
     Akdağ, 15 yaşın altında çocuk, hamile ve kronik hastaların yaşadığı evlerde sigara içilmesinin yasaklanmasıyla ilgili bir soru üzerine, bu konuda bir kanun hazırlığı içinde olmadıklarını bildirdi.
     Böyle bir düzenlemenin uygulanmasıyla ilgili sorun yaşanabileceğini belirten Akdağ, bu konuda yeni düzenlemeler yapan ülkeleri takip edeceklerini söyledi.
     Bakan Akdağ, Suriye'den Türkiye'ye gelen yaralılara ilişkin bir soru üzerine de insani görev olarak bu yaralılara büyük ihtimam gösterildiğini belirtti.
     ''Ambulanslarla Suriye'ye silah götürüldüğü'' iddialarının hatırlatılması üzerine ise Akdağ, ambulanslarla bu şekilde silah ya da benzeri hiçbir taşıma yapılmadığını ve yapılmasının da mümkün olmadığını belirterek, iddianın sahiplerinin ülkeye, ülke insanına ve Türkiye Cumhuriyeti'ne büyük bir haksızlık yaptığını vurguladı.
    
     -''Eylülde başlayacak''-
    
     Bir gazetecinin, GPS ile yapılacak sigara yasağı denetimiyle ilgili sorusunu ise Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Mustafa Aksoy yanıtladı.
     Bakanlığın 184 numaralı hattına sigara yasağı ihlali ihbarı geldiğinde, buraya GPS üzerinden yapılacak takiple en yakın ekibin yönlendirileceğini belirten Aksoy, uygulamanın Eylül ayında başlayacağını açıkladı.

i̇şte
sağlık
çalışanlarının
sigara
içme
oranlarıı
Yorum (6)
murat çelikten
hekimleri değersizleştirme politikaları, emeklilikte alacak olduğumuz kuş gibi maaşı, hastaların sözel şiddetlerine hiç bir kanıtımızın olmaması ve baştaki yöneticilerin duyarsızlıkları sürdüğü müddetçe bende sigara ve içkiye başlarım muhtemelen...
0
Cevapla
CENGİZ
Mesleki ve idari baskı faktörlerine en çok maruz kalıp çıkar yol bulmakta zorlanan, sosyal destek sistemleri de yetersiz olduğundan, özellikle son yıllarda sistematik olarak dışlanma, sindirme ve yıldırma politikasına maruz kalıp horlanan, darp edilen hatta intihar etmenin eşinde gezinen meslek grubunun en tehlikeli ve "korunmaya alınması gereken" alt grubu pratisyen hekimlerdir..
0
Cevapla
dr hbö
geçen gün kendi kararımla sigarayı bıraktım. bakanlığın bu olayda olumlu bir katkısı olmamıştır, bu nedenle en azından beni istatistklerine katıp şişinmesin. bu sadece kendi kararım ile olmuştur. kırtasiye işlerinde çok başarılı olmak, gerçek hayatta başarılı olmak demek değildir.bir kişinin kendi kendine ben çok başarılıyım demesi, sadece öküze öykünen kurbağa hikayesini bana hatırlatıyor. yani, bu rakamlar hiç de gerçekçi değil. hem bakanlığa kalmış olsaydı, bize yüklediği stres üstüne stres ile, değil sigarayı bırakmak fosur fosur bir fasit dairede debelenip duracaktık.
0
Cevapla
mine celik
hekimlerin emekli maaşları ile ilgili çalışma,bir ay önce tamamlanmak üzere idi. bitti mi, ne zaman bitecek.
0
Cevapla
Haydar
SB dışındaki kurumlarda çalışan hekimlere ne Döner ne Performans veriyorsunuz. Eşit işe eşit ücret laflarınız havada kalıyor Ek Denge Tazminatı da vermiyorsunuz. Oysa Askeri hekimler ve SGK hekimlerine %700 lük denge tazminat pekala veriliyor?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir