Medimagazin logo

Böbrek nakilleri artıyor

Türkiye'de 65 bin civarında kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyalize bağlı olan hastaların 20-22 bini, böbrek nakli için sırada bekliyor.
Böbrek nakilleri artıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'de 65 bin civarında kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyalize bağlı olan hasta bulunurken, böbrek nakillerindeki artış, hemodiyalize bağlı hasta sayısında düşüşe yol açıyor.

Türk Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Türkiye'de 65 bin civarında kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyalize bağlı hasta bulunduğunu, bunların yaklaşık 5 bininin periton diyalizi hastası olduğunu anlattı.

65 bin hastanın tamamının böbrek nakli için sırada olduğunun söylenemeyeceğini belirten Erk, ''20-22 bin vatandaşımız, her an böbrek nakli için sırada bekliyor. Bunların ezici bir çoğunluğu, yüzde 85-90'ı canlıdan nakil için bekliyor. Birinci ve ikinci dereceden akrabası varsa, onlar verici olabiliyor. Uygun olanı, kadavradan nakil'' diye konuştu.

Timur Erk, 1990'larda hemodiyalize giren böbrek hastası sayısının her yıl yüzde 10-12 civarında artığına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

''Şimdi bu, yüzde 2'lere düştü. Çünkü Türkiye, koruyucu hekimliği daha iyi yapıyor ve böbrek nakli sayıları arttı. 1990'larda sayı yaklaşık 400-500 civarındaydı. Bugün 3 bine çıktı. 3 bin kişi, bekleyenlerin sayısı azalıyor demek. Her yıl yaklaşık yüzde 8-10 oranında böbrek nakli yaparsak, diyalize giren hasta sayısı yüzde 2 artarsa, bekleyen sayısında gerileme olacak.''

böbrek
nakilleri
artıyor
Yorum (2)
Frankie Bellevan
ülkemizde varsayımlarla bir yere varılamaz.bu işin tek çözümü var,başka da bir yolu yok. işe yaramaz meclisten "zorunlu organ bağışı yasası"nı geçirmek. ve organ yetmezliğinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle hayatını kaybeden insanlarımızın vebalinden bir an önce kurtulmak.
0
Cevapla
Makbule İnci
Diyarbakır Eğitim Araştırma hastanesinde 3 başarılı böbrek nakli yapıldı malesef sizde yayınlanmadı bu kadar güzel bir sağlık haber sitesinde yayınlanmaması bizleri üzdü saygılarımızla
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir