Medimagazin logo

Artriti sanatla anlattılar

12 Ekim Dünya Artrit Günü öncesinde Türkiye’de ilk kez hasta ve hekim dernekleri bir araya gelerek etkinlik düzenledi. Etkinlikte artrit hastalarının yaşadığı zorluklara dikkat çekmek için elleri ve kolları bağlanan sanatçılar piyano çalıp, dans etti.
Kaynak: ntvmsnbc
Artriti sanatla anlattılar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - Türkiye Romatoloji Derneği ve Artritle Yaşam Derneği, artrit hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için İstanbul İstinye Park’ta etkinlik düzenledi. Etkinlikte 3 farklı sanat dalını bir araya getiren bir performans sergilendi. DJ Barthez’in moderatörlüğünde gerçekleşen organizasyonda ilk olarak piyanist Burçin Büke, Vokaliz grubu ve Dansçı Yeliz Kılıç, artrit hastalığının hayat kalitesine olan etkilerini değişik bir yol ile deneyimledi. Sanatçıların elleri, parmakları ve omuzları tıpkı bir romatoid artrit hastasının yaşadığı gibi kurdeleler ile sarılarak hareket kabiliyetleri sınırlandı. Bu şekilde performanslarını performanslarını sergileyen sanatçılar ilginç görüntüler oluşturdu.

 

Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurullah Akkoç , hastalıkta erken teşhisin önemli olduğunu, özellikle sabahları ellerde görülen tutukluk, ağrı ve şişkinliğin dikkat edilmesi gereken belirtiler olduğunu belirtti.

 

Prof. Akkoç, “Erken tanı konup tedavi başlanmazsa, kas iskelet sisteminde gelecekte geri dönüşü olmayan hasar ortaya çıkar. Ülkemizde çoğu zaman insanlar bu hastalığa yakalandıkların bile farkında olmuyorlar. İkinci bir konu ise romatizmalı hastaların doğru doktora erişiminin önemidir. Ancak ülkemizdeki bir diğer problemde yeterli romatolog olmamasıdır’’ diye konuştu.

 

Artrit ile Yaşam Derneği Başkanı Sarah Adut ise bilinçlenmeye dikkat çekerek “Artrit sadece basit bir eklem ağrısı ya da sadece yaşlıların hastalığı değil, hayatınız boyunca bununla yaşamayı öğrenmeniz gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Türkiye’de yüz binlerce hasta olmasına rağmen hastalığa karşı oluşan bilinç oldukça az. Artritle Yaşam Derneği olarak öncelikle toplumumuzda hastalığa karşı bir bilinç oluşturma gayretindeyiz. Bu kapsamda bugün sanat yolu ile kendimizi anlatmaya çalıştık. Eğer bir kişiyi bile artrit konusunda bilinçlendirebildiysek ne mutlu” dedi.

türkiye romatoloji derneği
artritle yaşam derneği
sanat
artrit
prof. dr. nurullah akkoç
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir