Medimagazin logo

TDB: Diş hekimliği öğrencisi ‘tüm vücudu’ öğrensin

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), diş hekimliği fakültelerini A’dan Z’ye incelediği çalışmasında, kontenjanların fazla oluşu ve eğitim kadrolarındaki yetersizlik gibi kronik sorunların altını çizerken, fakülteler ve ağız diş sağlığı hizmeti sunumuna ilişkin öneriler de getirdi.
Kaynak: Milliyet - Hande Atılgan
TDB: Diş hekimliği öğrencisi ‘tüm vücudu’ öğrensin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Diş hekimliği fakültelerindeki temel tıp derslerinin “tüm vücudu kapsayacak şekilde geliştirilmesini” ve “tıp fakülteleriyle ilişkilerin kurumsallaştırılmasını” isteyen TDB, şu an aktif olan 11 diş hekimliği fakültesinin bulunduğu üniversitelerde tıp fakültesi olmadığına işaret etti. 

Milliyet'ten Hande Atılgan'ın haberine göre, diş hekimliği lisans eğitiminde göz, anestezi, genel cerrahi gibi 10’dan fazla ders bulunduğu aktarılan çalışmada, tıp fakültelerinde de 4. sınıftan itibaren müfredata ağız diş sağlığı derslerinin eklenmesi gerektiği kaydedildi. Ayrıca sağlık eğitimini konu alan bölümler ile ortak lisansüstü programlar açılması önerildi.

 Tıp fakültesi olmaksızın diş hekimliği fakültesi bulunan üniversiteler, Antalya Bilim, Batman, Bingöl, Burdur Mehmet Akif Ersoy, Çankırı Karatekin, İstanbul Galata, İstanbul Gelişim, İstanbul Kent, Kapadokya, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji, Nevşehir Hacı Bektaş Veli olarak sıralandı.

Diş hekimliği fakültelerine hukuk, ilahiyat, iktisat mezunu dekan


 

dis hekimligi fakultesi
dis hekimligi ogrencisi
turk dishekimleri birligi
tdb
Yorum (3)
Deli Dumrul
vizontele deki gibi olacak ama: "öğrenmiyor muuuuuuuuu !!!!????"
4
Cevapla
....
bence dis hekimligi fakultesi kaldirilsin.. dis hekimleri tip fakultesini bitirip dis hastaliklari anabilim dalinda uzmanlik yapsin. sonrasinda yan dal yaparak diger alanlara yonlensinler...
13
Cevapla
Dentist
zaten öğretiliyor, esas problem mantar gibi artan fakülte sayısı
9
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir