Medimagazin logo

Diş hekimliği fakültelerine hukuk, ilahiyat, iktisat mezunu dekan

Raporda Türkiye’de dekanı diş hekimi olmayan 14 diş hekimliği fakültesi bulunduğu kaydedilirken bazı fakültelerin dekanlarının bölümlerinin “hukuk”, “ilahiyat”, “iktisadi ve idari bilimler” olduğu görüldü.
Kaynak: Cumhuriyet - Merve Kılıç
Diş hekimliği fakültelerine hukuk, ilahiyat, iktisat mezunu dekan
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Dişhekimleri Birliği’nin (TDB) Dişhekimliği Eğitimi ve İnsan Gücü Mart 2024 Raporu’nda dekanı dişhekimi olmayan diş hekimliği fakültelerin yer aldığı liste yayımlandı. 

Cumhuriyet'ten Merve Kılıç'ın haberine göre, rapordaki dekanı diş hekimi olmayan 14 diş hekimliği fakültesinin yer aldığı listede Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin dekanın bölümünün “hukuk”, Batman Üniversitesi’nin dekanın bölümünün “iktisadi ve idari bilimler”, Bingöl Üniversitesi dekanın bölümünün “ilahiyat” olduğu bilgisi yer aldı. Ayrıca Giresun Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanın bölümünün de iş sağlığı ve güvenliği olduğu raporla ortaya çıktı.

 ‘13 fakültede profesör yok’

Raporda ayrıca diş hekimliği fakültelerindeki profesörlerin dağılımının da dengeli olmadığı belirtildi. 105 diş hekimliği fakültesinin 13’ünde tek bir profesör bile bulunmadığı ifade edildi. 

Buna göre “Batman, Bilecik Şeyh Edebali, Bingöl, Fırat, Harran, Iğdır, İstanbul-Cerrahpaşa, Kafkas, Karabük, Nevşehir Hacıbektaş, Niğde Ömer Halisdemir, Van Yüzüncü Yıl ve Yozgat Bozok” üniversitelerinin diş hekimliği fakültelerinde profesör bulunmuyor. Ayrıca toplam 826 profesörün yüzde 67’si 18 fakültede öğrenci yetiştirirken yüzde 33’ünün ise 77 fakültede öğrenci yetiştiriyor.

 Raporda Türkiye’de toplam uzman hekim sayısının 7 bin 72, aktif uzmanlık öğrencisi sayısının da 2 bin 834 olduğu kaydedildi. Uzmanlık sayılarındaki artışın, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin pahalılaşmasına neden olarak, yurttaşların hizmete ulaşımının azalacağı da raporda belirtildi.

dekan
dis hekimligi fakultesi
turk dishekimleri birligi
Yorum (7)
Deli Dumrul
ohhhhhhhhh, yandaaaaaaaaaaannnn , amaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnnnnnnnnnnn..... oh oohhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
3
Cevapla
Cengiz
göç yolda düzülür...
1
Cevapla
DRÜ
yöneti̇ci̇leri̇n ayni uzmanlik alanindan olma zorunluluğu yok ki̇. herşey mevzuata uygun
2
Cevapla
GIRESUN
sadece dekanlık değil de bir çok eksiklik var 32 preklinik masası varken 55 72 kisilik sınıflar mevcut ve adet olarak sınıf eksikliği var mesela 2 sinif var ama öğrenim gören 3 dönem var
5
Cevapla
Hekimin Biri
o da bir şey mi?? bizim faş hekim tıp mezunu, ama hekimlik ile alakası yok.............
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir