Medimagazin logo

Yeni HIV testi ABD'de satışa sunulacak

ABD'de tüketicilerin kendi kendilerine uygulayabilecekleri yeni HIV testi, gerekli izinlerin alınmasının ardından birkaç ay içinde satışa sunulacak
Kaynak: BBC TÜRKÇE
Yeni HIV testi ABD'de satışa sunulacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Amerika Birleşik Devletleri ’nde tüketicilerin kendi kendilerine uygulayabilecekleri yeni HIV testi OraQuick; 30 bin eczane, marketler ve internette satışa sunulacak.

Test ağızdan alınan salyada 20 ila 40 dakika içinde HIV virüsünü tarayabiliyor. Amerika Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) eczanelerden kolaylıkla alınabilecek testin normalde doktora gitmeyecek kişilere ulaşmasını ümit ediyor.

Üretici firma OraSure testin satış fiyatının henüz belirlenmediğini ama 60 doların altında olacağını açıkladı. Şirket yöneticisi Douglas Michels “Bütün büyük dükkânların bu testi satacağını ümit ediyoruz” dedi.

Michels ayrıca bu test için büyük bir pazarlama kampanyası düzenlediklerini de ekledi. Testin satışına onay verilmesi HIV / AIDS bilinçlendirme grupları tarafından sevinçle karşılandı.

Who’s Positive (Kim Pozitif) HIV grubunun başkanı Tom Donohue, Associated Press 'e yaptığı açıklamada “Bu test sayesinde kullanıcılar HIV durumlarını ne zaman, nasıl ve kimle öğrenmek istediklere kendileri karar verebilecek” dedi.

FDA ise yaptığı açıklamada testin yüzde 100 doğruluk oranı taşımadığını; sonucun bir doktor tarafından ek testlerle doğrulanması gerektiğini belirtti.

OraSure testin HIV virüsünün varlığını yüzde 92 oranında; yokluğunu da yüzde 99 oranında tespit edebildiğini söyledi. ABD hükümeti ülkede 1,2 milyon insanın HIV virüsü taşıdığını, ama yüzde 20’sinin bundan haberdar olmadığını tahmin ediyor.

yeni
hiv
testi
abd'de
satışa
sunulacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir