Medimagazin logo

Şifa Hastanesinde 16 yıl çalışan Norveçli doktordan hastaneye yönelik iddialara tepki

Norveçli doktor Mads Gilbert, İsrail'in Şifa Hastanesi'ne yönelik iddialarının doğru olmadığını belirterek, ana akım medyanın İsrail'in saldırılarına yönelik tutumunu eleştirdi
Kaynak: AA
Şifa Hastanesinde 16 yıl çalışan Norveçli doktordan hastaneye yönelik iddialara tepki
Mads Gilbert
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Prof. Dr. Gilbert, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde çalıştığı 16 yıl boyunca İsrail'in iddia ettiği "askeri üssü hiç görmediğini" ifade etti.

İsrail'in ve ana akım medyanın Şifa Hastanesi'nde Hamas'ın kullandığı bir askeri üs olduğunu kanıtlamayı "kafaya taktığını" belirten Gilbert, bu iddiaların gerçek olmadığını vurguladı.

Gilbert, hastanede çalıştığı 16 yıl boyunca iddia edilen "askeri üssü" ne kendisinin ne de diğer uluslararası meslektaşlarının gördüğünün altını çizerek, "Şifa Hastanesi, İsrail ordusunun hem Batı Şeria'da hem de Gazze'deki sağlık hizmetlerine sürekli saldırdığı gerçeğini gizlemek için bir sis perdesi gibi kullanılıyor." dedi.

İsrail ordusunun sadece abluka altındaki Gazze'deki hastanelere değil, işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan hastanelere de saldırdığını hatırlatan Prof. Dr. Gilbert, bu bölgelerde özellikle ameliyathaneye sahip hastanelerin sistematik olarak çalışamaz hale getirildiğine dikkati çekti.

"Ana akım medya ne zaman İsrail propaganda makinesini dinlemeyi bırakacak?"

Gilbert, Gazze'de yalnızca 9 tane "kısmen çalışan" hastane bulunduğunu aktararak, şimdiye kadar 27 hastanenin yakıt, elektrik, gerekli ekipman ve malzeme eksikliğinin yanı sıra İsrail'in bombardımanları sonucu kısmen veya tamamen hasar görmesi nedeniyle hizmet veremez hale geldiğine işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayımlanan rapora işaret eden Gilbert, "Geçtiğimiz bu 4 hafta boyunca İsrail işgal ordusunca Gazze'deki sağlık hizmetlerine 152 saldırı düzenlendi. Batı Şeria'da da 158 saldırı gerçekleşti. İsrail işgal ordusu Gazze'de 38, Batı Şeria'da 129 ambulansa zarar verdi. Gazze'de 198 sağlık çalışanı öldürüldü." ifadelerini kullandı.

Bu saldırıların Cenevre Sözleşmesine aykırı olduğunu vurgulayan Gilbert, ana akım medyanın İsrail'in saldırılarına tutumuna, "Asıl soru şu ki ana akım medya ne zaman kaynakları okuyup gerçekleri inceleyecek ve İsrail propaganda makinesini dinlemeyi bırakacak? Yalan söylemeyi bırakın, işgal güçlerine ve Gazze'deki sağlık hizmetlerine yönelik korkunç saldırılara direnmek için cesurca çalışan Filistinli sağlık çalışanlarını destekleyin." sözleriyle tepki gösterdi.

İsrail'in Gazze'yi işgalinde Şifa Hastanesi'ni basması

İsrail ordusu, 15 Ekim sabahı Gazze'de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu, bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi'ne baskın düzenlemişti.

İsrail'in, baskının ardından tüneller ve cephanelikler yerine binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve birkaç kamerayı kanıt olarak sunması, eleştirilere neden olmuştu.

Hamas, İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne düzenlediği baskında katliam yapılmasına karşı uyarıda bulunarak, sağlık personeli, yaralılar ve hastanede yerinden edilmiş binlerce Filistinlinin güvenliğinden İsrail'i, ABD'yi ve uluslararası toplumu sorumlu tutmuştu.

mads gilbert
sifa hastanesi
israil
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir