Medimagazin logo

'Kirlenmiş gıda' her yıl yüzbinleri öldürüyor

Dünya Sağlık Örgütü, "kirlenmiş gıda"ların neden olduğu hastalıklardan, her yıl 125 bini çocuklar olmak üzere 420 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
'Kirlenmiş gıda' her yıl yüzbinleri öldürüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CENEVRE-Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), "kirlenmiş gıda"ların neden olduğu hastalıklardan, her yıl 125 bini çocuklar olmak üzere 420 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

DSÖ, gıda kaynaklı hastalıkların küresel yüküne ilişkin rapor yayımlandı. 

Rapora göre,  kimyasallar, bakteri, virüs, parazit ve toksin gibi maddelerle kirlenen gıdaların tüketilmesi sonucu, her yıl 600 milyon kişi hastalanıyor. Bu da dünyada her 10 kişiden birinin "kirlenmiş gıda" tüketimi nedeniyle hastalandığı anlamına geliyor.

Rapor, "Kirlenmiş gıda"ların yol açtığı ölümleri de ortaya koydu. Bu tür gıdaların yarattığı hastalıklarda her yıl 420 bin kişinin hayatını kaybettiği aktarılan rapor, "kirlenmiş gıdalar"dan özelikle de dünya nüfusunun yüzde 9'unu oluşturan 5 yaş altı çocukların etkilendiğini gösterdi. 

Buna göre, "kirlenmiş gıda"lardan ölen 420 bin kişinin 125 binini beş yaş altı çocuklar oluşturuyor. 

İshalli hastalıklar her yıl 230 bin ölüme neden oluyor 

Rapora göre, "kirlenmiş gıda" tüketimi sonucu her yıl 550 milyon kişide ishal vakaları görülüyor. Bunlar sonucunda da 96 bini çocuklar olmak üzere 230 bin kişi ishal nedeniyle hayatını kaybediyor. 

Gıda kaynaklı hastalıklar ve ölümler, en çok Afrika ve Güneydoğu Asya'da gözlemleniyor. 

 

gıda sağlığı
dunya saglik orgutu
kirlenmis gida
Yorum (1)
Ahmet Rasim Küçükusta
İlaç endüstrinin elinde oyuncak olan modern tıp, enfeksiyonların sadece insanları mikroplara karşı tek tek aşılamakla halledebileceğini zanneder. Oysa bu hastalıkların sebebi evet mikroplardır ama çaresi aşılama değil, sağlıklı kanalizasyon, sağlıklı içme suyu, sağlıklı gıdalar ve sağlıklı çevre sağlamaktır. Bu tüm diğer aşılar için de geçerli bir temel prensiptir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir