Medimagazin logo

Kalp krizinde kan grubu faktörü

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, AB kan grubuna sahip olanların kalp krizi geçirme riski 0 kan grubuna göre çok daha yüksek.
Kaynak: © Deutsche Welle Türkçe
Kalp krizinde kan grubu faktörü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

"Diabetes Ratgeber" adlı dergide yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, A ve B kan gruplarına sahip insanlarda da riskin yüksek olduğu ancak çok şiddetli olmadığı belirtildi.

 

Alman Kardiyologlar Federal Birliği'nden Dr. Norbert Smetak, ABD'deki araştırmanın sonuçlarını, kalp rahatsızlıkları konusunda yüksek riske sahip insanların daha sağlıklı bir hayat tarzını benimsemeleri için bir motivasyon aracı olarak görüyor.

 

Diyabetin riskleri

Öte yandan, aynı dergide diyabet hastalarının sağlıklı insanlara kıyasla kalp krizi geçirme risklerinin daha fazla olduğu belirtiliyor. Örneğin Almanya'da yüksek kan şekeri ya da damar sertliği gibi nedenlerden dolayı yılda yaklaşık 250 bin kişi kalp krizi geçiriyor.

 

Tıptaki ilerlemeler sayesinde kalp krizi geçirenlerin hayatta kalma oranları geçen yıllarda artış kaydetti. Yine de yılda yaklaşık 60 bin kişi kalp krizi, 85 bin kişi de dolaşım bozukluğu sonucu hayatını kaybediyor.

 

Kalp krizi ya da kalp kaslarında bozukluk sonucu hastaneye getirilen insanların yüzde 60'ından fazlasında diyabet olduğu ya da en azından kan şekeri değerlerinde bozukluk olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla diyabet kalp rahatsızlıklarında temel neden olarak kabul ediliyor.

kalp
krizinde
kan
grubu
faktörü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir