Medimagazin logo

İngiltere'de berber dükkanlarında erkeklere ücretsiz tansiyon ölçümü yapılacak

İngiltere'de erkeklere berberler, toplum merkezleri ve dini kurumlar gibi geleneksel olmayan ortamlarda ücretsiz tansiyon kontrolü sunulacak. Adım, yeni araştırmaların erkeklerin kadınlara kıyasla iki kat daha fazla kalp krizi riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koymasıyla atıldı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
İngiltere'de berber dükkanlarında erkeklere ücretsiz tansiyon ölçümü yapılacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - İngiltere'de Ulusal Sağlık Servisi (NHS), berberler, kiliseler, camiler, toplum merkezleri ve hatta domino kulüpleri de dahil olmak üzere alışılmadık yerlerde ücretsiz tansiyon kontrolü sunarak kalp krizlerini önleme çabalarını genişletiyor. Bu adım, Amsterdam'da düzenlenen dünyanın en büyük kalp konferansında sunulan ve erkeklerin kalp krizi geçirme olasılığının kadınlara kıyasla iki kat daha fazla olduğunu gösteren araştırmanın ardından geldi.

Önleyici tedbirlerin iki katına çıkarılması

Son rakamlar, Birleşik Krallık'ta her yıl kalp krizi nedeniyle 100.000 NHS hastane başvurusu olduğunu ve bunun her beş dakikada bir başvuru anlamına geldiğini gösteriyor. Buna karşılık olarak NHS geçtiğimiz yıl 40 yaş üstü bireylere yönelik tansiyon kontrollerinin sayısını iki katına çıkardı. Yetkililer şimdi de programın İngiltere genelinde önemli ölçüde genişletilmesine yeşil ışık yaktı.

Bir NHS sözcüsü The Guardian'a yaptığı açıklamada "Yüksek tansiyon genellikle 'sessiz katil' olarak adlandırılır çünkü genellikle çok geç olana kadar hiçbir belirti göstermez. Bu girişim, özellikle kontrol için sağlık kuruluşlarını düzenli olarak ziyaret etmeyen erkekler arasında yüksek riskli vakaları erken yakalamayı amaçlamaktadır." dedi.

Araştırma kalp risklerinde cinsiyetler arası farka ışık tutuyor

Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin yıllık toplantısında sunulan veriler Aberdeen Üniversitesi tarafından yönetildi. Araştırmacılar 1993 ve 2018 yılları arasında 40 yaş üstü 20.000'den fazla Birleşik Krallık sakinini takip etti. Etnik köken, BMI, fiziksel aktivite, alkol alımı ve sigara kullanımı gibi faktörler ayarlandıktan sonra, çalışma erkeklerin sadece kalp krizi geçirme riskinin iki kat daha yüksek olmadığını, aynı zamanda kalp yetmezliği ve atriyal fibrilasyon riskinin de %50 daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Endişe verici bir şekilde, erkeklerin kardiyovasküler hastalıklardan ölme riski de %42 daha yüksekti.

Erkeklere oldukları yerde ulaşmak

Yeni girişim, ister berberde, ister kilisede ya da toplum merkezinde olsun, erkeklerle bulundukları yerde buluşarak önleyici sağlık hizmetlerini daha erişilebilir hale getirmeyi umuyor. NHS, kontrol yaptırmayı uygun hale getirerek, özellikle araştırmaların önemli ölçüde daha yüksek risk altında olduğunu gösterdiği erkekler arasında kalp krizi sayısını azaltmayı hedefliyor.

NHS sözcüsü "Bu yeni girişimle sağlık hizmetlerine erişimin önündeki engelleri kaldırmayı umuyoruz. Özellikle orantısız bir şekilde etkilenen demografik gruplar arasında bu riskleri azaltmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız çok önemlidir." dedi.

NHS, toplum merkezli bu şekilde ulaşarak sadece hayat kurtarmayı değil, aynı zamanda yüksek tansiyonun tehlikeleri ve bunu önlemek için alınabilecek basit önlemler hakkında daha geniş bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

berber
tansiyon olcumu
ingiltere
nhs
Yorum (3)
Has Odabaşı
ahaaaaaaaaa! ortaçağ a geri dönüş....
Cevapla
yavuz ergün
çok güzel bir koruyucu hekimlik uygulaması projesi...dış güçler camide, kilisede, berberde sağlığınızı koruyor....darısı başımıza ...
3
Cevapla
HALİT YAŞAR
bi̇r sonraki̇ adimda da hastanelerde saç-sakal traşi...
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir