Medimagazin logo

İngiliz Tabipler Birliği'nin anketine göre doktorların üçte birinden fazlası sözlü taciz ya da tehdide uğruyor

Sonuçları İngiliz Tabipler Birliği (BMA) tarafından yayınlanan bir ankete göre NHS çalışanlarının üçte biri sözlü tacize uğruyor ya da meslektaşının uğradığına tanık oluyor.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
İngiliz Tabipler Birliği'nin anketine göre doktorların üçte birinden fazlası sözlü taciz ya da tehdide uğruyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiltere’de yapılan bir ankete göre, doktorların üçte birinden fazlası sözlü taciz ya da tehdide maruz kalıyor. Araştırmaya göre tüm NHS sağlık çalışanlarının yarısı, meslektaşlarından birini saldırıya uğrarken gördü.

Anket sonuçlarına göre pratisyen hekimler daha fazla şiddette ve tehdide maruz kalıyor. Ayrıca pratisyen hekimler istismarın en çok muayene odalarında yaşandığını söylerken, hastane doktorları ise daha çok hasta servislerinde yaşandığını belirtti. Sözlü şiddeti  uygulayan kişiler genellikle hastalar ya da hasta yakınları olarak görülüyor.

İngiliz Tabipler Birliği (BMA), pandemi sürecinde tedavide meydana gelen gecikmelerin hastalar tarafından uygulanan sözlü taciz ve tehdidin boyutunu arttığını açıkladı. Doktorlar, kendi kontrolleri dışında ortaya çıkan bekletme gibi durumlarda hastaların bu duruma çok sinirlenerek, agresif davranışlar sergilediklerini ifade etti.

Kovid belirtileri gösteren bir hastadan PCR testi yaptırmasını isteyen doktor, hastanın kendisine bağırdığını bir başka hastanın ise bekleme odasının dışında beklemesini istediği için ona hakaret ettiğini örnek verdi.

BMA’nın geçen ay İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'da 2.400 doktorla yaptığı anketin sonuçlarına göre, ankete katılan doktorlardan yüzde 37’si bir önceki ay doğrudan sözlü şiddete maruz kalırken, pratisyen hekimler, hastane doktorlarından daha fazla şiddete uğradı. Ayrıca:

  • Pratisyen hekimlerin yüzde 67’si dahil olmak üzere yarısı, meslektaşlarının şiddet veya tehdide maruz kaldığına tanık oldu.
  • Hastane doktorları, hemşirelerin sıklıkla sözlü şiddete maruz kaldığını belirtirken, pratisyen hekimlerin yüzde 96’sı ise sözlü şiddetin danışmada yer alan çalışanlara yönelik olduğunu ifade etti.
  • Pratisyen hekimlerin üçte ikisi yani yüzde 67’si ise şiddetin geçen yılda artış gösterdiğini söyledi.
  • Çalışanların yüzde 64’ü ise istismara neden olan durumun hastaların bekleme süresinden hoşnut olmaması olarak gördüğünü belirtti.

İngiliz Tabipler Birliği (BMA) Pratisyen Hekimler Komitesi başkanı Dr.Richard Vautrey yaptığı açıklamada geçen bir buçuk yılda doktorlar ve hastalar için zor bir dönem olduğunu alışılmışın dışında olan çalışma yöntemlerinin ve uzun bekleme sürelerinin hastaları ve doktorları olumsuz etkilediğini ifade etti.

Vautrey, şiddetin hiçbir durum karşısında kabul edilemeyeceğini belirterek, şiddet ve tehdide maruz kalan doktorların güvenliklerinden endişe etmelerinin onlara zarar verdiğini açıkladı.

BMA Danışmanlar Komitesi Başkanı Dr.Vishal Sharma ise şunları ekledi: "İnsanların sağlık hizmetleri ile etkileşim içindeyken genellikle acı ve sıkıntı içinde olduklarını anlıyoruz. Kovid-19 nedeniyle sağlık hizmetlerinin farklı işleyişi ya da bazı tedavilerin ertelenmesi nedeniyle de endişe duyuyorlar. Ancak insanların hayal kırıklıklarını, her zaman elinden gelenin en iyisini yapan doktorlardan çıkarmalarına izin veremeyiz”

NHS İngiltere’den bir sözcü ise gecelerini gündüzlerine katan ve kendini bu işe adayan çalışanlara şiddet içeren davranışlarda bulunulmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı.

bma
i̇ngiltere tabipler birliği
nhs
şiddet
tehdit
Yorum (3)
Kamil Tas
Bizde 3 ye biri dayak yiyor, 100 de biri de öldürülüyor.
7
Cevapla
Hakan
Elle gelen düğün bayram... Türk hekimini kötü muamelenin her yerde olduğuna ikna niyetli saçma haberleri yazmak neye hizmet eder? ingilterede kimse hekime saygısızlık yapmaz, yada, banka müdürü yada nüfus müdürü ne kadar saygısızlık görüyorsa hekim de o kadar görür! Size sorarım; ülkemizde hangi memur doktorun 1/4 ü kadar saygısızlığa maruz kalır? İngiliz doktorun saygısızlık sandığı muameleyi bizim hastalarımızın her gün en az % 30 u sergiler!
21
Cevapla
süzer
oho bu neki..bizde sözlü taciz bağırma .üste cıkma..bazen sopa balta..acilleri basma..bu arastırmayı yapan ekibi bir hafta turkıyede misafir edip gözlem yapma sansı verılırse herhangi bir saglık kuruluşunda ..siddet konusunda ufukları acılır...
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir