Medimagazin logo

DSÖ: Cep telefonu kanser yapabilir!

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Kanser Araştırmaları Kurumu, cep telefonu kullanımının beyin kanseri yapabileceğini bildirdi.
DSÖ: Cep telefonu kanser yapabilir!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi’nin himayesinde Fransa’da yapılan toplantıdan sonra açıklama yapan çalışma grubunun başkanı Jonathan Samet, "toplanmaya devam eden kanıtların cep telefonunun şüpheli kanser yapıcı sınıflamasına alınması gerektiğini gösterdiğini" belirtti.

14 ülkeden 31 kanser uzmanının yaptığı toplantıdan sonra konuşan Samet, bu sınıflandırmanın cep telefonunun kanser yapma riski olduğu ve kanser riski ile cep telefonu arasındaki ilişkinin yakından izlenmesi gerektiği anlamına geldiğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), cep telefonunun beyin kanseri yapabileceğine ilişkin yeni bulgulara erişildiğini Londra’dan da bildirdi.

DSÖ Kanser Araştırmaları Kurumu’na (IARC) göre, "mümkünse cep telefonundan uzak durmak, kullanmamak en iyisi."

DSÖ kanser yapıcı maddeler için 5 sınıflandırma yapıyor.

Grup 1’de kanser yapanlar, Grup 2a’da  muhtemel kanserojenler, Grup 2b’de olası kanserojenler, Grup 3’te kansere neden olmayanlar ve Grup 4’te henüz sınıflandırılmayanlar yer alıyor.

dsö:
cep
telefonu
kanser
yapabilir!
Yorum (1)
gölgelice
Herkesi tiryaki yapıncaya kadar, zararları önceden bilindiği halde, sigaranın sadece ara sıra öksürük yaptığı, başka bir zararı olmadığı söyleniyordu, cep telefonu da 10 yıldır zaraları bilindiği halde, herkesi telefonlayıncaya kadar, açıklamayacaklardır. Daha sonra açıklasalar da farketmez sigara gibi hiç aldırmadan kullanılmaya devam edilecektir; yeter ki bağımlı olabilelim. Sanırım yeterince olduk; artık rahat rahat açıklayabilirler.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir