Medimagazin logo

Doktorların dil sorunu

Almanya'daki hastanelerin yüzde 40'ında dil sorunu yaşanıyor. Sorun sanılacağı gibi hastalardan değil, doktorlardan kaynaklanıyor.
Kaynak: Deutsche Welle Türkçe
Doktorların dil sorunu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Almanya'daki kalifiye eleman açığı nedeniyle ülkeye gelen yabancı doktorların sayısı arttıkça, yeni sorunlar baş göstermeye başladı.

Hastane Yöneticileri Birliği yöneticisi Josef Düllings yaptığı bir açıklamada, yurt dışından Almanya'ya çalışmaya gelen doktorların dil sorununa dikkat çekti. Bu durumun hastaları tedrgin ettiğini vurgulayan Dülling, "Yabancı doktorların uzmanlık alanları hakkındaki bilgileri yeterli fakat Alman hastanelerindeki çalışma sistemini yeterince bilmiyorlar. Ayrıca Almanca'ya da tam hâkim olmamaları güvenlik sorunu teşkil ediyor", dedi.

Almanya'da çalışan yabancı doktorlarının artmasının sebebi, Almanya'daki doktor eksikliği. Josef Dülling, yaptığı açıklamada, eyaletlere, üniversitelerde daha fazla tıp fakültesi kontenjanı açmaları çağrısında bulundu.

Almanya'ya en çok, sırasıyla Avusturya (2.363), Yunanistan (2.224), Romanya (2.105) ve Polonya'dan (1.636) hekim geliyor.

doktorların
dil
sorunu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir