Medimagazin logo

Alzheimer teşhisinde umut verici gelişme

Alzheimer hastalığının işaretlerinin basit bir göz testiyle belirlenmesini sağlayabilecek bir yöntemin geliştirilmesi konusunda umut verici adımlar atıldı.
Alzheimer teşhisinde umut verici gelişme
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avustralyalı ve Amerikalı bilimcilerin üzerinde çalıştığı yöntem henüz test aşamasında ve üzerinde daha fazla çalışılması gerekiyor. Yöntem, hastalığın yalnız beyinde değil, gözlerde de değişikliğe yol açmasından yola çıkılarak geliştiriliyor. Testte, gözün retina tabakasının kan damarlarıyla, göz arkasındaki sinirler fotoğraflanarak inceleniyor. Rutin göz incelemelerinde olduğu gibi hastanın gözünü genişletmek için göz damlası uygulanıyor.

Araştırmacılar, 110 sağlıklı insanla, 13 Alzheimer hastasının ve 13 Alzheimer öncesi hastanın retina fotoğraflarını inceleyerek, Alzheimer hastalarının belirli retina damarlarının, diğer gruplardakine göre farklılık gösterdiğini gözlemledi.

Alzheimer göz testi ile ilgili olarak Fransa'da düzenlenen Alzheimer Uluslararası Konferansı'nda bugün tartışma yapılıyor. Dünyada 35 milyon Alzheimer hastası bulunuyor. Daha fazla bilgi, National Institute on Aging'in internet sayfası http://www.nia.nih.gov/Alzheimers ile, Alzheimer's Association'ın internet sayfası http://www.alz.org'da yer alıyor.

alzheimer
teşhisinde
umut
verici
gelişme
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir