Medimagazin logo

'Personel maaş ve dönerleri aylardır yanlış ve eksik ödeniyor'

Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şubesi, Ayvacık Devlet Hastanesi'nde keyfi uygulamalar yaşandığını iddia ederek, bunların son bulmasını istedi. Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Çanakkale Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Ayvacık Devlet Hastanesi’nde, yöneticilerin keyfi uygulamaları yüzünden huzursuzluğun had safhaya geldiğini belirtildi.
'Personel maaş ve dönerleri aylardır yanlış ve eksik ödeniyor'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ÇANAKKALE-Hastane yöneticilerinin asli görevinini, personelin huzurlu ve güvenli ortamlarda çalışmasını sağlamak olduğunu ifade eden Şube Başaknı Çavdar, "Ancak Ayvacık Devlet Hastanesi için durum öyle değildir. Yönetimin uyguladığı usulsüz ve personeli sindirmeye yönelik işlem ve uygulamalar, hastane personelinin çalışmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Vatandaşların her türlü fiili ve sözlü saldırılarına maruz kalan sağlık çalışanlarına, bir de yönetimin gereksiz uygulamaları eklendiğinde bu dayanılmaz bir hal almaktadır. Hastanede çalışan sağlık personelinin çoğunun maaş ve döner sermaye ödemelerinde, aylardır yanlış ve eksik ödemeler yapılmaktadır. Ayrıca hastane mali ve idari işler müdürünün, yetki ve sorumluluğunda olmayan işlerde imzasının bulunması, tespit ettiğimiz olaylardan bazılarıdır." şeklinde konuştu.

Personele mobing uygulandığını da savunan Çavdar, şunları kaydetti: "İdari mali işler müdürünün, ASKOM kararlarına göre uygulanan ebe icap nöbetlerinin özellikli birim üzerinden ödenmesine ilişkin yaptığımız tüm yazı ve sözlü müracaatlara rağmen duyarsız kalması ve ödemelerin yapılmamasındaki ısrarı anlaşılmış değildir. Genel sekreterliğin yazılarına riayet etmeyen müdür, telefonla kurumlardaki yöneticileri arayarak neyi sormaktadır? Personel yetersizliğinin üst seviyede olduğu hastanede fazla mesai saatlerinin yüksek olduğundan yorgun düşen çalışanlar, bir de bu tür yazışmalarla psikolojik olarak yıpratılmaktadır. Disiplin Amirleri Yönetmeliği'ne göre sağlık personelinin amiri olmayan mali ve idari işler müdürü, sürekli olarak personel kartlarını kontrol ve denetlemeye çıkarak, sürekli taciz eden davranışlarda bulunmaktadır. Kendi görev alanına giren işlerde ise gerekli hassasiyeti göstermeyerek, aylarca personelin maaş ve döner sermaye ödemeleri yanlış olduğu halde mutemet hakkında yazılı hiçbir işlem yapılmamıştır. Görev tanımına uymayan bir personele usulsüz olarak mutemetlik görevlendirmesi 15 Ocak 2016 tarihinde yapılmıştır ve yapılan ödeme hataları, üyemiz olan personele yüklenmeye çalışılmaktadır. Bu görev yazısı usulsüz ve yanlıştır, keyfi olarak yapılmıştır. Bir yılı aşkın süredir görev yapan mutemedin alınıp konuya hiç hakim olamayan birisinin getirilmek istenmesi manidardır, yanlıştır ve keyfiyet arz etmektedir. Yapılan mevzuatdışı uygulamalara, Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şubesi olarak gereken yasal itirazlarımızı ve hukuki girişimlerimizi genel sekreterlik bünyesinde yapmış bulunmaktayız. Çanakkale Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’nin de yapılan yanlışlıklara ivedilikle müdahale ederek, çalışanların mağduriyetinin önüne geçmesini ve keyfi olarak hareket eden yöneticilere çalışma barışının bozulmaması için gereken uyarıları yapmasını istiyoruz."

çanakkale
ayvacık devlet hastanesi
türk sağlık-sen
Yorum (3)
okan kahraman
bu haberden sonra o yöneticiler hakkında nasıl bir işlem yapılacak çok merak ediyorum
5
Cevapla
Sinan
Iddalar vahim tabi birde karşı tarafı dinlemek lazım. Fakat bu çok önemli bir konu bakanlığın buna acil düzenleme getirmesi gerekiyor. Binlerce saglik personelinin hak edişleri işi bilen bilmeyen müdür başhekimin insiyatifine bırakılmamalı personelin alacağı ek ödemeler ve dağıtılabilir miktarlar yoruma mahal vermeyen net kıriterlere bağlamamalıdır. Bazı hastanelerde dagıtılabilir miktarlarda keyfi kesintiler yapılabiliyor. Neden biz saglik personelinin ek ödemeleri geliri sabit hiçbir kıriterden etkilenmemen sadece koltuğu kaptırmamaya çalışan mali denge dışında hiçbir kaygısı olmayan yeterli-yetersiz kişilerin insiyatifine bırakılıyor? Acilen bu yöneticilerin gelirleri personele yapılan kesintiler kadar etkilensin bak o zaman hastane geliri dagıtılabilir miktar üzerine nasıl düşülüyor. Hastanemize aylarca eksik hekim kadroları doldurulmuyor yöneticinin çokta umrunda değil o sadece gelir gider dengesine bakıyor. Biliyorum doğrumı hastane kalite katsayısına göre dağıtılacağı yönünde duyum aaldım. Çok yanlış bukiriterden yöneticilerin gelir etkilenmesi gerekir. Bu kıriterleri takip edip düzenleyecek yöneticilerdir. Personel görevini yapar gerisinde yaptırım gücü yok. Neden ek ödemesinde bu kıriterlerden kesinti yapılsın?
5
Cevapla
İsmail Ersoy
O da bir şey mi? Yıllardır bir Allah'ın kuruşu Döner ödemesi verilmeyen binlerce hekim var. Kurumsal ek ödemesi olmayan kurumlarda çalışanlara tek kuruş ödeme yapılmıyor, çıplak maaşla çalışıyor mazlumlar. Bütün siyasilere bu haksızlık yüzlerce kez anlatıldı ama kulaklarına davul da çalsan zurna da üflesen duymazdan geliyorlar.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir