Medimagazin logo

Fizyoterapist sahte rapor alıp tatile gitti: Hastaya 15 yıl, doktor ve hemşireye 8 yıl hapis istendi

Konya'da fizyoterapist Sait U., bir hemşire tanıdığı vasıtasıyla dört günlük iş göremez raporu aldı. Tatile giden Sait U.'nun plajdaki fotoğraflarını gören rehabilitasyon merkezi sahibi, olayı yargıya taşıdı. İşinden olan fizyoterapist ile doktor ve hemşirenin hapsi isteniyor.
Kaynak: DHA
Fizyoterapist sahte rapor alıp tatile gitti: Hastaya 15 yıl, doktor ve hemşireye 8 yıl hapis istendi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Konya'da fizyoterapist Sait U. (37) hastaneye gitmeden dört gün iş göremez raporu alıp, tatile gitti. Durumu fark eden rehabilitasyon merkezi sahibi Mehmet Evrim'in şikayetiyle soruşturma başlatılıp, dava açıldı.

Savcı, Sait U.'ya 'Nitelikli dolandırıcılık' ve 'Resmi belgede sahtecilik' suçlarından toplam 15 yıla kadar; raporu düzenleyen doktor Ömer Tayyip Ç. ve hemşire Esra T.'ye ise 'Resmi belgede sahtecilik' suçundan 8'er yıla kadar hapis cezası istedi.

HASTA ZİYARETİNİ KABUL ETMEDİ 

Özel bir rehabilitasyon merkezinde fizyoterapist olarak çalışan Sait U., 2022 Temmuz'da merkezin sahibi Mehmet Evrim'i arayıp hasta olduğunu, işe gelemeyeceğini söyledi ve 4 gün iş göremezlik raporu gönderdi. Mehmet Evrim, raporun 4 gün olması, hastane veya eve ziyarete gelme teklifini Sait U.'nun kabul etmemesinden şüphelenip durumu araştırdı.

PLAJDAKİ FOTOĞRAFLARINI GÖRDÜ

Çalışanı Sait U.'nun, raporun düzenlendiği Çumra Devlet Hastanesi'ne hiç gitmediğini ve o tarihte de Mersin'de plajda çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada paylaştığını belirleyen Evrim, önce Çumra Kaymakamlığı'na sonra da Çumra Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

İŞİNE SON VERİLDİ, SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Kaymakamlık ve savcılık soruşturmaya izin vermedi. Evrim, daha sonra Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne itirazda bulundu. İtirazın kabul olması üzerine de Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Sait U.'nun işine de son verildi.

HEMŞİRE TALEP ETTİ, DOKTOR VERDİ

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, olayla ilgili başlattığı soruşturmada hastanedeki görüntü ve sesli güvenlik kamera kayıtları incelendi. Görüntülerde hemşire Esra T.'nin bir arkadaşına raporun lazım olduğunu söylediği, doktor Ömer Tayyip Ç.'nin ise 'Veririm olur' dediği tespit edildi.

Görüntüler aracılığıyla Sait U.'nun o gün hastanede olmadığı saptandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan alınan raporda da Sait U.'nun olay günü Esra T.'yi 3 kez telefonla aradığı ve baz istasyonu sinyallerine göre de Mersin'de olduğu belirlendi.

RAPOR GEREĞİ SGK ÖDEME YAPTI

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonucunda 16 Şubat 2023'te hazırladığı iddianameyi Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu. İddianamede fizyoterapist Sait U.'nun hastaneye gitmeden burada çalışan tanıdığı vasıtasıyla sağlık raporu aldığı, olay günü Mersin'de olduğunun baz kayıtlarıyla tespit edildiği, şüphelinin de hastaneye gitmeden rapor aldığını kabul ettiğini, raporu iş yerine verdiğini, rapor gereği SGK tarafından 369,51 TL iş göremezlik ücreti ödendiğinin tespit edildiğine yer verildi.

DOLANDIRICILIK, SAHTECİLİK...

İddianamede, Sait U.'nun iş göremezlik raporu karşılığı SGK'dan altığı ücret nedeniyle kamu kurumunu zarara uğrattığı için 'Dolandırıcılık' ve alınan rapor nedeniyle de 'Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliğine iştirak' suçlarını işlediği için 15 yıla kadar hapis, doktor Ömer Tayyip Ç. ve hemşire Esra T'nin de 'Görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik' suçlarından 11'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaları talep edildi.

'MAĞDUR İSTERSE İNDİRİM UYGULANABİLİR'

Konya 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, savcı mütalaasını verdi. Mütalaada Sait U.'ya 'Nitelikli dolandırıcılık' ve 'Resmi belgede sahtecilik' suçlarından toplam 15 yıla kadar hapsi istenip, etkin pişmanlık hükümlerinin mağdurun rızasıyla uygulanabileceğini, böylelikle cezasında üçte birden üçte ikiye kadar indirime gidilebileceği, doktor Ömer Tayyip Ç. ve hemşire Esra T.'nin ise 'Resmi belgede sahtecilik' suçundan 8'er yıl hapsini istedi. Mahkeme, tarafların son savunmalarını yapmaları için duruşmayı erteledi.

fizyoterapist
doktor
hemsire
sahte rapor
Yorum (7)
Hekim
yurdumuzda işe gitmeme ve rapor alma atasporu haline gelmiş vaziyette dr meslektaşımızı yakmasalardı iyidi. vermeyince küsen personel çoğunlukta
63
Cevapla
Yorumsuz
görmediğin insana ilaç yazma,sevk yapma,yatış yapma , rapor verme. küsen küssün,kızan kızsın. 30 yılın özeti.
11
Cevapla
Halis
adam öldürsen 10 yıl bile yatmazsın çıkan aflarla.bu cezalar adil değil
9
Cevapla
A.İ
benim çok daha güzel bir fikrim var. adam öldürenleri hırsızları sapıkları serbest bırakın. boşalan yerleri de sahte rapor alan hastalar ve sahte rapor veren doktorlar ile doldurun. ülke refaha kavuşsun, adalet gelsin.
15
Cevapla
Deli Dumrul
@hekim hocam ne zaman anlayacaksın? i̇bo'nun şarkısında dediği şekilde "küsen gönül koyan darılan personel haniii dar günde haniii kötü günde haniiiiii". o güruhun canı cehenneme! i̇stirahat raporu;şahsın çalışamayacağı,dinlenme ile herhangi bir hastalığın iyleşeceği tıbbi&idari kararıdır...
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir