Medimagazin logo

Erkeklerin hemşireliğe ilgisi artıyor

7 Atatürk Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, 2007'de yürürlüğe giren 'Erkek Hemşire Yasası'nın hemşirelik eğitimi veren fakülteleri ilgi odağı haline getirdiğini, bu anlamda erkek öğrenci sayılarında ciddi bir artış görüldüğünü söyledi.
Erkeklerin hemşireliğe ilgisi artıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, erkeklerin de hemşirelik yapabilmesine imkan tanıyan yasal düzenlemenin ardından, hemşirelik eğitimi veren fakültelere erkekler tarafından büyük bir ilgi gösterildiğini ifade etti. Pasinlioğlu, “Hemşirelik Kanunu’nda 2007'de yapılan düzenleme, meslek tercihi yapmayı düşünen erkekler için hemşireliği popüler hale getirdi. Erkekler, üniversitelerin hemşirelik eğitimi veren fakültelerine son yıllarda büyük ilgi göstermeye başlarken, hemşirelik eğitimi almak için farklı bölümlerden geçiş yapan erkek öğrenciler bile bulunuyor.” dedi.

"ERKEK ÖĞRENCİ SAYILARINDAKİ ARTIŞ DEVAM EDECEK"

Hemşirelik eğitimi alan 133 erkek öğrenci bulunduğunu dile getiren Dekan Pasinlioğlu kız öğrenci sayısının da 448 olduğunu kaydetti. Hemşirelik mesleğinin en büyük avantajının istihdam imkanı olduğunu vurgulayan Pasinlioğlu şöyle devam etti: “Fakültelerimizden mezun olan öğrenciler, en geç bir yıl içerisinde iş bulabildikleri gibi, Sağlık Bakanlığına bağlı tüm sağlık kuruluşlarında hemen istihdam edilebiliyorlar. Bu bakımdan meslek zaten popüler bir özelliğe sahip olmakla birlikte, bu mesleğe erkeklerin gösterdiği ilgi de hızlı bir biçimde artıyor. Lisans programı tamamlandıktan sonra sağlık meslek liselerinde öğretmenlik yapabilmek için gerekli sertifika alınıyor. Bu süreçten sonra mezunlarımız sağlık meslek liselerinde öğretmen olarak görev de yapabiliyorlar. Sağlık kuruluşlarında erkek hemşirelere duyulan ihtiyaç fazla, bu ihtiyaçtan dolayı hemşirelik eğitimi almak isteyen erkeklerin sayısındaki artış giderek artacaktır.”

erkek hemşire
türkan pasinlioğlu
atatürk üniversitesi sağlık bilimleri fakültesi
Yorum (4)
Frankie Bellevan
en azından darp edildiklerinde ve şiddete maruz kaldıklarında daha dayanıklı olurlar. ileri görüşlülük bu olsa gerek.
0
Cevapla
üç harfli
Erkek hemşire demek yerine yardımcı, eleman, teknisyen, sağlıkçı...gibi başka bir ad bulunsa eminim LYS puan alt sınırı 50 puan artar. Ben oğlumun erkek hemşireliğe girmesine katlanamam.
0
Cevapla
heliconatör
Kaç aydır yoktun Frankie. Özlemiştik yorumlarını
0
Cevapla
Frankie Bellevan
selamlar,sevgiler helikonatör. elimden geldiğince sizlerin güzel yorumlarınızı takip etmeye çalıştım. bu arada 20 yıldır görev yaptığım doğu anadolu'daki şehirden ayrılıp,çocuklar için ankara'ya geldim. umarım hayırlı olur. hepinize saygılar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir