Medimagazin logo

Akdağ: Ebe ve hemşirelerin ek ödemeleri emekliliğe yansıtılmalı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, vatandaşla sağlık çalışanını asla karşı karşıya getirmeyeceklerini belirterek, ''Ülkenin Sağlık Bakanı olarak söylüyorum, kim bir sağlık çalışanına elini uzatırsa o eli bükmek de benim boynumun borcu olsun'' dedi.
Akdağ: Ebe ve hemşirelerin ek ödemeleri emekliliğe yansıtılmalı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Akdağ, Dünya Hemşireler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, ebe ve hemşirelerin sağlık hizmetlerinde çok önemli bir yere sahip olduğunu, bu meslek mensuplarının toplumda her zaman saygı gördüğünü söyledi.
    

Hemşirenin kelime anlamının ''kız kardeş'' olduğunu, bu mesleği yapanların hastalara anne şefkatiyle yaklaştığını anlatan Akdağ, ''Bir de erkek hemşireler var. Onlar da hastalara baba şefkatiyle yaklaşıyor'' diye konuştu.
    

Sağlık hizmetlerinden memnuniyetin artmasında ebe ve hemşirelerin payının büyük olduğunu, geçmişte sağlık alanında büyük sorunlar yaşandığını ifade eden Akdağ, ''Bunları düzeltmeyi hep istedik. O yüzden 10 yıldır günde 10 saat çalışıyoruz. Biz de sizlerle nöbet tutuyoruz. Çocuklarımızın nasıl boy attığını göremedik. Sizler olmasaydınız başaramazdık, Allah razı olsun'' ifadesini kullandı.
    
     -''Ebe ve hemşire sayısı yetersiz''-
    
     Akdağ, Türkiye'deki ebe ve hemşire sayısının yetersiz olduğunu, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa bölgesinde 100 bin kişiye 850 hemşire düşerken, bu sayının Türkiye'de 230 civarında bulunduğuna dikkati çekti.
    

Üniversitelerin ebe ve hemşire yetiştiren bölümlerinin kontenjanlarının artırılmasına geçmişte karşı çıkıldığını, ancak 2023'e kadar mezun olması beklenen 200 bin ebe ve hemşirenin işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalmayacağını vurgulayan Akdağ, bu sayede ebe ve hemşirelerin iş yükünün de hafifleyeceğini söyledi.
    

Ebe ve hemşirelerin ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılması talebini de değerlendiren Akdağ, buna kendisinin de olumlu baktığını bildirdi.
    

Bu meslek grubuna yönelik gece ve gündüz bakım evlerini önemsediğini ifade eden Akdağ, ''Her ebe ve hemşire, çocuğunu hangi şiftte olursa olsun bakım evine bırakabilmelidir'' diye konuştu.
    
     -Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet-
    
     Sağlık Bakanı Akdağ, konuşmasında sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri de anlattı.
     Ebe ve hemşirelerin görevleri başındayken şiddetle karşılaşan görevlilerin başında geldiğine işaret eden Akdağ, ''Durum böyle, ama bunu kabullenmeyeceğiz. Çok ciddi tedbirler almaya başladık. Toplumda da bir hassasiyet oluştu. Bu lehimize bir durum'' değerlendirmesinde bulundu.
     Oluşturacakları 113 numaralı telefon hattına iletilecek şikayetlerle ilgili her türlü takibin bakanlık tarafından yapılacağını, şiddete uğrayan sağlık çalışanlarını da hukuki olarak bakanlığın temsil edeceğini bildiren Akdağ, hastaların sağlık çalışanlarına şiddet konusunda bilinçlendirilmesi için afişler asılacağını kaydetti.
     Sağlık çalışanlarının da stresle baş etmeleri için eğitileceğini belirten Akdağ, ''Vatandaşın büyük kısmını sanki sağlık çalışanlarının karşısındaymış gibi gösterenlere de itibar etmeyeceğiz. Vatandaşla sağlık çalışanını karşı karşıya getirecek eylemlerin de içinde olmayacağız. Vatandaşla sağlık çalışanını asla karşı karşıya getirmeyeceğiz'' vurgusunu yaptı.
     Hemşireler adına konuşan Sibel Yıldız'ın, ''Bize şiddetle uzanan elleri güle döndüreceğiz'' sözünü de değerlendiren Akdağ, ''Allah bu düşünce sahiplerinden razı olsun, hepinizden. Ülkenin Sağlık Bakanı olarak söylüyorum, kim bir sağlık çalışanına elini uzatırsa o eli bükmek de benim boynumun borcu olsun. Yeter ki böyle düşünün, böyle davranın'' dedi.
     Son 4 ayda 84,5 kilodan 77,5 kiloya düştüğünü ifade eden ve obeziteyle mücadelede ebe ve hemşirelerden katkı isteyen Akdağ, ''Kimin fazla kilosu varsa hep birlikte verdireceğiz'' diye konuştu.
     Akdağ, daha sonra törende, görev yaptıkları illerde yılın hemşiresi seçilenlere birer plaket verdi.

akdağ:
ebe
ve
hemşirelerin
ek
ödemeleri
emekliliğe
yansıtılmalı
Yorum (22)
Atila Keskin
Sayın bakan özlük hakları için hemşire-ebeler eylem yaparsa sizde katılacakmısınız merak ettim hani hak vermeye geldiğinde hak veriyorsunuzda düzenleme yapmaya geldiğinizde topu taca atıyorsunuzya...
0
Cevapla
nahide
sayın bakanımızın işi sadece topu taça atmak zaten. yoksa hakvermelerde üstüne yok.
0
Cevapla
Gülcan Coşkun
SYN BAKAN HEMŞİRELİK MESLEĞİ GERÇEKTEN ÇOK YIPRATICI VE HAKKIYLA VE ALDIĞI EĞİTİMİ UYGULAYARAK GERÇEKLEŞTİRİLİYORSA ÇOKDA ZOR.MEMURUZ AMA DİĞER SEKTÖRLERDE ÇALIŞAN MEMURLAR GİBİ DÜZENLİ BİR HAYATIMIZ YOK ,HAFTASONUMUZ YOK GECEMİZ ,GÜNDÜZÜMÜZ BELLİ DEĞİL ,BAYRAMIMIZ YOK ELAMAN YETERSİZLİĞİNDE İZNİMİZİ KULLANMAK BİLE SIKINTILI,HASTALANSAK YERİMİZE NÖBET TUTACAK ELEMA BULMAK VE DAHADA BİRÇOK SIKINTILAR İÇERİSİNDE ÖZVERİYEL MESLEĞİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ.ŞUANA KADAR HİÇ DİLLENDİRİLMEDİ BELKİ AMA BENİM TALEBİM ;EMEKLİLİK YAŞI UZADI VE 15YILIN ÜZERİNDE ÇALIŞAN HEMŞİRELERİN NÖBET TUTMASI AĞIR ŞARTALARA DAYANMASI ÖZELLİKLEDE 3.BASAMAK GİBİ YOĞUN ÜNİVERSİTE HASATANELERİNDE ÇOK ZOR BU İNSANLARDAN VERİM ALMAKTA ZOR NÖBET SİSTEMİYLE İLGİLİ YASAL DÜZENLEMELER YAPILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM KURUM İNSİYATİFİNE BIRAKILMAMALI ,BU NEDENLE İŞTEN AYRILMALAR HASTANELERDEN UZAKLAŞMALAR ÇOK OLUYOR,DAHA VERİMLİ VE SAĞLIKLI ŞARTLARDA ÇALIŞABİLMEMİZ İÇİN DÜZENLEMELERE İHTİYACIMIZ VAR,MESLEK YAŞAMI BOYUNCA HEP NÖBET TUTAN BAŞAK BİR GRUP YOK,BELLİ BİR ZAMANDAN SONRA HERKES HAYATININ DÜZENE GİRECEĞİNİ BİLSE DAHA ÇOK MESLEĞİMİZ RAĞBET GÖRECEKTİR,BAYAN AĞIRLIK BİR MESLEĞİ İCARA EDİYORUZ ,ANNELİK ÖZEL SORUMLULUKLA GETİRİYOR VE BU ŞARTLARDA EVLENMEKDE ZOR ,AİLE HAYATIDA VEDE ANNE OLMAKDA LÜTFEN BU KONUYLA İLGİLİ BİR DÜZENLEME YAPINIZ ,TÜM MESLEKDAŞLARIMIN HEMŞİRELİK HAFTASI KUTLU OLSUN
0
Cevapla
Frankie Bellevan
yansıtın o zaman.ne bekliyorsunuz.her gittiğiniz yerde mavi boncuk dağıtıyorsunuz.arkası kiraz bahçesi.
0
Cevapla
drharun
'Ülkenin Sağlık Bakanı olarak söylüyorum, kim bir sağlık çalışanına elini uzatırsa o eli bükmek de benim boynumun borcu olsun.' sanki kimse sağlık çalışanına elini uzatmıyorda, uzatanın elini bükerim diyor.hergün şiddet haberlerini izliyoruz ve daha duymadıklarımızın sayısını Allah bilir.hiç bükülen el görmedik!neyi bekliyor sayın bakan?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir