Medimagazin logo

Acil tıp teknisyenleri ve 112 çalışanları çözüm bekliyor

Türk Sağlık Sen Bitlis Şubesi Adilcevaz İlçe Temsilcisi Enes Karakış, 22-28 Acil Tıp Teknisyenleri Haftası nedeniyle Acil Tıp Teknisyenlerinin ve 112 çalışanlarının sıkıntılarını dile getirdi.
Acil tıp teknisyenleri ve 112 çalışanları çözüm bekliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Sağlık-Sen Adilcevaz İlçe Temsilcisi Enes Karakış, Acil Tıp Teknisyenlerinin ve 112 çalışanlarının sıkıntılarını dile getirdiği basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"22-28 Mart Acil Tıp Teknisyenleri haftası olarak kutlanmaktadır. Bizler sadece bugün değil her zaman hatırlanıp sevgi ve saygı içinde hizmet etmeyi arzu ediyoruz. Ne yazık ki ülke genelinde 112 istasyonlarında ve hastanelerde çalışan, gerek Acil Tıp Teknisyenleri gerekse paramedik arkadaşlar ve diğer çalışanlar gün geçmiyor ki şiddete ve hakarete maruz kalmaktadır. Türkiye’de 2 bin 72 Acil Yardım İstasyonunda 33 bin çalışan görev yapmaktadır. 112 ambulansı sayısı ise 3 Bin 357’dir. 2013 yılındaki toplam vaka sayısı ise 3 milyon 665 bindir. Bu yoğunluğun yanı sıra 2013 yılında asılsız ihbarların sayısının 111 milyon olması iş yükünü anlatmaya yeterlidir. 2014 yılında bu sayı daha çok artmış ve iş yükü çalışanların kabusu olmuştur. Söz konusu bu iş yükünün azaltılması için; personel istihdamı arttırılmalı ve bu istihdamla orantılı olarak istasyon ve ambulans sayısı da arttırılmalıdır. Asılsız ihbarda bulananlara mutlaka ceza kesilmeli ve takibi yapılmalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak gerçekleştirdiğimiz bir anket çalışmasına göre 112 çalışanlarının yüzde 88’i görev sırasında fiziki ve sözlü şiddete uğradığını belirtmiş, yüzde 86’sı ise vakaya giderken can güvenliğinden endişe duyduğunu ifade etmiştir. Oldukça vahim bir hal alan bu şiddetin önüne geçilmesi için ambulanslarla birlikte polisinde olay yerine aynı zamanda intikalini sağlayacak bir düzenleme yapılmalıdır. Ülkemizde 11 yılda 7 bin 247 ambulans kazası yaşanmış, 112 acil hizmetlerinde görevli 135 arkadaşımız bu kazalarda hayatını kaybetmiştir. 112 çalışanlarının yüzde 60’ı ambulans şoförlüğü yapmak istememektedir. Ambulans kazalarının önüne geçilmesi için Ambulans şoförlüğünde gönüllülük ile kabiliyet esas alınmalı ve ambulans şoförlerine yeterli sürede ileri sürüş teknikleri eğitimi verilmelidir. Ambulansların güvenlik açısından sağlam ve yeni olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca burada can yakan bir diğer noktada 112 çalışanlarına, sağlık çalışanlarına şehitlik verilmemesi, görev şehidi sayılmamalarıdır. Acil sunulması gereken kamu hizmetleri "itfaiye, güvenlik gibi" görevlerini yerine getiren kamu çalışanlarından sadece 112 çalışanları görev şehidi sayılmaması uygulamasına artık bir son verilmelidir. Görev şehitliği için gerekli düzenlemeler yapılmalı, büyük acı yaşayan ailelerin birde mağdur edilmesinin önüne geçilmelidir. Kazalar ve vakalarda çalışanı zor durumda bırakan tazminatların önüne geçilmesi için 112 çalışanlarına mesleki mali sorumluluk sigortası gibi bir güvence sistemi kurulmalıdır. 112 çalışanlarının kıyafetler ile ilgili şikSözlerime son verirken tüm meslektaşlarımın 22-28 Mart Acil Tıp Teknisyenleri haftasını kutluyor saygılar sunuyorum"

acil
tıp
teknisyenleri
ve
112
çalışanları
çözüm
bekliyor
Yorum (1)
feridun
Haklı taleplerinizi destekliyorum. Ayrıca döner ödemesi olmayan dislanmis mağdur edilmiş binlerce kurum hekimine de acil maaş iyileştirmesi gerekmektedir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir