Medimagazin logo

7. Klinik Sorumlu Hemşireleri Eğitim Sempozyumu başladı

Atatürk Ünivesitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhemşireliği ile Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen 7. Klinik Sorumlu Hemşireleri Eğitim bilgi şöleni Kültür Merkezi’nde başladı. Sorumlu klinik hemşirelerinin sorunlarının ele alınacağı bilgi şöleni 9 Nisan’a kadar devam edecek.
7. Klinik Sorumlu Hemşireleri Eğitim Sempozyumu başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ERZURUM -Açılış konuşmasını yapan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samih Diyarbakır tıp mesleğinin ayrılmaz bir parçası olan hemşirelik mesleğinin önemine vurgu yaptı.


Diyarbakır, bilgi şöleninde ülkemizin başarılı tıp fakültelerinden gelen çok sayıdaki uzman klinik hemşiresinin deneyim ve pratiklerle kazandıkları zengin uygulama bilgilerini ve tecrübelerini genç kuşaklarla paylaşmalarının önemine dikkati çekti ve konuklara teşekkür etti.


Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinoğlu ise, konuşmasında, yönetici hemşirelerin sağlık kuruluşlarının başarısı üzerinde etkili olabilmeleri için klinik hemşirelik bilgisiyle birlikte yeterli yönetim bilgi ve becerilerine de sahip olmaları gerektiğini anlattı.
Pasinoğlu, “Günümüzde sağlık organizasyonlarında yer alan tüm yöneticilerin, liderlik özellikleri taşıması istenmektedir. Yöneticilerin liderlik özelliklerini geliştirmek için de yöneticilerin sürekli eğitim etkinliklerine vurgu yapılmaktadır. Tekrarlanan bu eğitim bilgi şölenleriyle bunun başarıldığını görmenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.


“ÇAĞIN GEREKSİNİMLERİNE UYGUN YAPILANMA ŞART”
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhemşiresi E. Emel Türkbey ise konuşmasında, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan hemşirelik mesleğinin gelişen tıp bilimi ve artan toplum sağlığı gereksinimleri doğrultusunda her geçen gün yeni roller kazandığını söyledi.


“Bilim ve teknoloji de yaşanan hızlı değişimler, sağlık kurumlarının her geçen gün daha da karmaşıklaşan yapısı, kurum yöneticileri olarak bizleri ve siz sağlık çalışanlarını çağın gereksinimlerine uygun yeniden yapılanmaya, mesleki ve kişisel gelişmeye zorunlu kılmaktadır” diyen Türkbey, konuşmasını şöyle tamamladı:


“İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhemşireliği ve Hizmet İçi Eğitim Hemşireliği ile birlikte 7 yıl önce büyük heyecan ve mücadeleler ile ‘Acaba başarabilir miyiz?’ endişesiyle başlattığımız eğitim yolculuğumuza, her yıl yeni deneyimler, yeni bilgiler ve yeni katılımcılar oluşturarak devam ediyoruz. Bu yıl da Erzurum’da sizlerle birlikteyiz. Bu vesile ile bizlere sağladıkları bu sıcak ev sahipliği ve işbirliği için Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne içten teşekkürlerimi sunuyorum.”


“AMAÇ, YÖNETİCİ KONUMUNDAKİ HEMŞİRELERDE İŞ DOYUMU VE MOTİVASYON SAĞLAMAK”
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hizmetiçi Eğitim Hemşireliği Koordinatörü Uzm. Hatice Uçak ise konuşmasında, 2004 yılından beri yürütülen çalışmaların amacının, yönetici konumundaki sorumlu hemşirelerin iş doyumunu ve mesleki isteklendirilmelerini artırmak olduğunu ifade etti.


Hemşirelik hizmetlerinde bakımın kalitesini yükseltmenin, hemşirelerin değişen ve gelişen ihtiyaçları doğrultusunda mesleki ve kişisel gelişimlerinin sağlanmasının her zamankinden daha önemli hale geldiğini ifade eden Uçak, geleneksel hale gelen ve her yıl yapılan klinik sorumlu hemşireleri eğitim bilgi şöleni çalışmalarıyla, yeni deneyimler, yeni bakış açıları ve yeni bilgilerle zenginleşerek çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı.


Erzurum İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik de konuşmasında, kendisine bağlı hastanelerde verilen sağlık hizmetlerinden söz etti ve özellikle 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları sürecinde, sağlık ekiplerinin, özellikle hemşirelerin verdiği başarılı hizmeti hatırlattı ve klinik sorumlu hemşire eğitiminin önemine değindi ve organizasyonu gerçekleştirenlere teşekkür etti.


Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi Uzman Hemşiresi Emel Türkbey, Diyarbakır, Pasinoğlu ve Vançelik’e katkılarından dolayı birer onurluk sundu.
Daha sonra 7. Klinik Sorumlu Hemşireleri Eğitim Bilgi Şöleni’nin oturumlarına geçildi.

7.
klinik
sorumlu
hemşireleri
eğitim
bilgi
şöleni
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir