Medimagazin logo

Vatandaş, özel hastanelere resmi tatil günlerinde de gidebilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşların resmi tatillerde ve mesai saatleri dışında da özel hastanelere gitmesinin önündeki engelleri kaldırdı.
Vatandaş, özel hastanelere resmi tatil günlerinde de gidebilecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşların resmi tatillerde ve mesai saatleri dışında da özel hastanelere gitmesinin önündeki engelleri kaldırdı. 
 
Buna göre hastalar, 7 gün 24 saat boyunca istedikleri zaman acil servisler dışında ‘SGK ile sözleşmesi olan’ özel hastanlere gidip sağlık hizmeti alabilecek.
 
SGK daha önce yaptığı açıklamada, resmi tatil günlerinde acil vakalar dışında sadece dahiliye, çocuk hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve göğüs hastalıkları olmak üzere 4 branşın provizyona açık olduğunu duyurmuştu.
 
SGK, açıklamasında ise sadece 4 branşın değil bütün branşların provizyona açıldığını bildirdi. SGK açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kurumumuz ile sözleşmeli özel sağlık hizmet sunucularının, kamuya ait sağlık hizmet sunucularında olduğu gibi, 5 Mayıs'tan itibaren resmi tatil günlerinde de sözleşmeli oldukları branşlardan provizyon alabilmeleri için MEDULA sisteminde gerekli düzenleme yapılmıştır.”
    
SGK’nın bu açıklamasıyla birlikte hastalara 7/24 özel hastane yolu açılmış oldu. Vatandaşlar resmi tatillerde ve mesai saatleri dışında SGK ile sözleşmesi olan özel hastanelerden istedikleri branştan hizmet alabilecek. 
 
Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, SGK kararını ‘vatandaşlar ve sektörümüz için çok önemli ve yararlı’ sözleriyle değerlendirdi. Dr. Altuğ, uzun süredir tüm branşların provizyona açılarak vatandaşların mağduriyetlerinin sona erdirilmesi için çaba sarf ettiklerini hatırlatarak, şunları söyledi: “SGK’nın bu son düzenlemesi ile vatandaşlarımız kamuya ait sağlık tesislerinde olduğu gibi özel sağlık kuruluşlarından da resmi tatil günlerinde sağlık hizmeti alabilecek. Yani bundan böyle özel sağlık sunucularının anlaşmalı oldukları bütün branşlarda normal provizyon alınabilecek. Vatandaşlarımız mesai saatleri dışında, bayram ve hafta sonu tatillerinde acil dışında istedikleri doktora muayene olabilecekler. Bu hem vatandaşlarımız hem de özel sağlık sektörü açısından önemli ve doğru bir karardır.”
vatandaş
özel
hastanelere
resmi
tatil
günlerinde
de
gidebilecek
Yorum (15)
dr
Böylece doktor ve diğer sağlık personelinin bayram yapma hakkı da ellerinden alınmış oldu.Belki ben çocuğumla birlikte bayram kutlamalarına katılmak istiyorumdur. Resmi tatil günlerinde zaten icapçılık, nöbetçilik ve acil hizmetler için gerekli personel çalışmaktaydı. Bu kararı bir sağlık çalışanı olarak bir hak gaspı olarak görüyorum.
9
Cevapla
bg
özeller ne zaman SGK nın boyundunduruğundan kurtulurlar; o zaman sağlık sistemi düzelmeye başlar.
4
Cevapla
gölgelice
Hah şöyle! Özeldekiler düşünsün. Her istendiğinde dr huzurda, amre amade, gelsin oylar (%60 lar) alan memnun veren memnun. Fakat işin bir de öbür tarafı var, devlette de uygulama başlarsa!
3
Cevapla
melike örk
Sağlıkta gerçekten devir atladık. Sigara yasağı çok büyük bir işti ve gayet de iyi uygulanıyor. Kanser olan anneme aile hekimi, eve gelip muayenesini yapıyor, bu bizler için bir çığır. Eskiden özel hastanelere gidemezdik, şimdi fark ödeyerek gidebiliyoruz, üstüne üstelik şimdi hafta sonu da gidebilecek olmak bizi hem işimizden alıkoymayacak hem de daha huzurlu bir şekilde sağlık hizmeti almamızı sağlayacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
3
Cevapla
Dr Didem
Evet..herkes tatil yapsın..sağlıkçılar ise işi ne bayramda da çalışsın..nöbetçiler zaten çalışıyordu..ama olmaz..sağlıkçı dediğin tüm kadro halkın emrinde olmalı değil mi? arada bir de dayak yesin..alıştık nasıl olsa..yakında birbirimize bu yıl kaç darp olayın var diye sormaya başlayacağız zaten..bayramda aciliyeti olmayan vakaları görmek de ne keyifli olur değil mi? bir aydır başım ağrıyordu bayram ziyaretine giderken bu özel hastanenin önünden geçiyordum bir görüneyim dedim:)
14
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir