Medimagazin logo

<b>Anadolu'daki profesörler İstanbul'da iş için kuyrukta</b>

Özel sağlık sektöründe çalışan her 5 kişiden birinin iş aradığını belirten AKkariyer şirketi kurucusu Aslı Akkor, hemşire ve idari personelde işsizliğin yüzde 10 civarında olduğunu, doktorlarda ise memnuniyetsizliğin yoğun olduğunu söyledi.
<b>Anadolu'daki profesörler İstanbul'da iş için kuyrukta</b>
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Özel sağlık sektöründe çalışan her 5 kişiden birinin iş aradığını belirten AKkariyer şirketi kurucusu Aslı Akkor, hemşire ve idari personelde işsizliğin yüzde 10 civarında olduğunu, doktorlarda ise memnuniyetsizliğin yoğun olduğunu söyledi.

Sağlık sektörüne özel insan kaynakları hizmeti veren AKkariyer şirketinin kurucusu Dr. Aslı Akkor, yüzde 30 fark sınırının getirilmesi ve krizle birlikte, sektörde işe alımların bıçak gibi kesildiğini belirterek, "1 yıl içinde 50 bin aday, 63 bin iş başvurusu yaptı. Ancak kriz nedeniyle bu başvuruların sadece 150'si işe yerleştirmeyle sonuçlanabildi" dedi. Krizle birlikte sadece niteliği yüksek profesyonel sağlık personeli istihdamının yapılabilir hale geldiğine dikkat çeken Akkor, işe yerleştirilen adayların büyük çoğunluğunun profesör, doçent doktor ve deneyimli sağlık idarecileri olduğunu anlattı.

Krizle birlikte iş başvurusu sayısının 2 katına çıktığına dikkat çeken Akkor, özellikle Anadolu'da görev yapan profesörlerin İstanbul'daki büyük hastanelere transfer olmak için yoğun başvuruda bulunduklarını söyledi. Akkor, Anadolu'daki kaliteli personeli fark eden büyük sağlık kuruluşlarının ise krizde bile bu insan kaynağını değerlendirmeye çalıştıklarının altını çizdi. Özel sağlık sektöründe çalışan her 5 kişiden birinin iş aradığını belirten Akkor, özellikle hemşire ve idari personelde işsizliğin yüzde 10 civarında olduğunu, doktorlarda henüz işsizlik olmasa da memnuniyetsizliğin yoğun olduğunu belirtti.

İstihdam azaldı, talep arttı
Sağlık kuruluşlarının işten çıkarmaların arttığı kriz süresince ellerinde kalan personeli verimli kullanmak istediğine dikkat çeken Akkor, büyük kurumların çalışanlarına yönelik farkındalık, yeniden yapılanma, işe bağlılık ve motivasyon programlarını artırmaya başladığını söyledi. Akkor, "Eleman çıkarmak zorunda kalan kurumların eğitim taleplerinin yarısını, kalan çalışanların performanslarını artırmaya yönelik programlar oluşturuyor" diye konuştu.
Kriz nedeniyle 2008 hedeflerinin yarısına ulaşabildiklerini kaydeden Akkor, 2009 yılı için de hedef büyütemediklerini kaydetti. Akkor, "Kriz sonrası, ilk yıl için yılda 500 işe yerleştirme hedefliyoruz. Sağlık turizminin yoğun olduğu Ege, Akdeniz gibi bölgelere şubeler açacağız. Alanımızda tek olmamız nedeniyle 1 yıl gibi bir sürede 50 bin ayrı sağlık çalışanına ulaştık. 2 yıla kadar Türkiye'de sağlık sektörünün her alanında çalışan 400 bin kişinin yarısının sistemimizde kayıtlı olmasını öngörüyoruz" dedi.

İşsiz doktorlar olacak
İşe yerleştirdikleri adayların yüzde 90'ının işinde kalıcı olduğunu dile getiren Akkor, "Zor bir dönemde kurulmuş olsak da, kriz sonrası AKkariyer'in isminin sektörde kalıcı hale gelmesini istiyoruz" şeklinde konuştu. Özel hastaneler, ilaç firmaları ve evde bakım şirketlerine hizmet veren AKkariyer, Acıbadem Hastanesi, Eczacıbaşı, Medline, BSK, Florance Nightingale, İntermed, Koç Allianz gibi sektörün önce gelen kuruluşlarıyla çalışıyor.
Dr. Aslı Akkor, yılda 6 bin mezun veren tıp fakültelerinin, ihtisas imtihanları, zaman zaman mecburi hizmetlerle birlikte çekiciliğini yitirdiğini söyledi. Akkor, "Böyle devam ederse, önümüzdeki yıllarda tıp fakültesi mezunu olup iş bulamayan insanlar göreceğiz. Pratisyen ve uzman hekim oranı arasındaki fark arttıkça doktorlar arasında da büyük fark olacak" diye konuştu.DENEYİMLİ DOKTARA 'BUNAK' DİYE BAKILIYOR
Tıpta deneyimin çok önemli olduğunu vurgulayan AKkariyer şirketinin kurucusu Dr. Aslı Akkor, sağlık hizmetlerinde düşük fiyatlara çalışan genç doktorların seçilmesinin yanlış olduğunu düşünüyor. Deneyimli doktorlara 'bunak' gözüyle bakıldığını ifade eden Akkor, "Zaten tıp fakültesi mezunu erkek bir doktorun ihtisas sınavlarını bitirip askerlik yapana kadar yaşı 30'u buluyor. 10 yıl deneyim kazansa yaşı 40 olacak. Meslekte genç ve pratik görünseler de tamamen genç doktorları çalıştırarak kaliteyi artırmış olmuyorsunuz. Özellikle çocuk doktorlarının oldukça deneyimli olması gerekir. 50 yaşın altında deneyimli çocuk doktoru bulamazsınız" dedi.

Referans

........................

Akkariyer şirketi kurucusu Aslı AKKOR Hanım "sağlık hizmetlerinde düşük fiyatlara çalışan genç doktorların seçilmesinin yanlış olduğunu düşünüyor. Deneyimli doktorlara 'bunak' gözüyle bakıldığını ifade eden Akkor, "Zaten tıp fakültesi mezunu erkek bir doktorun ihtisas sınavlarını bitirip askerlik yapana kadar yaşı 30'u buluyor. 10 yıl deneyim kazansa yaşı 40 olacak. Meslekte genç ve pratik görünseler de tamamen genç doktorları çalıştırarak kaliteyi artırmış olmuyorsunuz. Özellikle çocuk doktorlarının oldukça deneyimli olması gerekir. 50 yaşın altında deneyimli çocuk doktoru bulamazsınız" demiş.

Kesinlikle buna genç bir hekim olarak katılmıyorum.50 yaşın altında deneyimli çocuk doktoru bulamazsınız demek gerçekten büyük haksızlık.Mecburi hizmet de yapmış bir doktor olarak deneyimli diye nitelendirdiğiniz ancak bizim bunak olarak görmediğimiz doktorların nasıl hatalar yaptıklarını da gördük.Sadece deneyim yetmez.Tıbbi bilgiler hergün yenileniyor bir doktor 30 da olsa 50 de olsa bu yenilikleri takip etmek zorunda,kendini geliştirmek zorunda.Yeni tedavi metodlarını, ilaçları çok iyi takip etmeli.Sadece deneyimle maalesef olmuyor.Bir asistan bir eğitim araştırma hastanesinde eğitimi boyunca kaç hasta görüyor(örn İstanbul ilinde bir acil çocuk polikliniğine devlet hastanesinde 500-600 hasta gelirken fakülte acillerinde bu sayı 20-30 civarındaydı) Bir uzman mecburi hizmette ya da devlet hastanesinde bir yılda kaç hasta bakıyor biliyor musunuz acaba, hele bir de çocuk doktoru ise.Hasta sayısında geçmiş yıllara göre artış mevcut.Günümüzde deneyim kazanmak için bence 10-20 sene beklenmesi gerekmiyor.50 yaşındaki bir çocuk hekimine göre genç hekimlerin bazı konularda daha deneyimli olduğu da açık (örn;yenidoğan yoğun bakım...), invazif girişimlerde daha deneyimsizler.Bunun çok örneklerini mecburi hizmette maalesef gördük.Ancak ne yazık ki halkımız arasında da yaşlı doktor her zaman daha deneyimli,daha iyidir diye bir kanı var.Bunu bence artık yenmeliyiz.Genç doktorların önünü tıkamamalıyız.

Dr M.D.
<b>anadolu'daki
profesörler
i̇stanbul'da
için
kuyrukta</b>
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir