Medimagazin logo

SGK'dan işitme engelli hastalar için rapor kolaylığı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işitme engellileri sevindirecek önemli bir düzenleme yaptı. Sağlık kuruluşlarında 'biyonik kulak (işitme cihazı)' alımına imkan sağlayan rapor için 3 kulak-burun-boğaz uzmanı ve 2 odyolog (işitme ve konuşma bozuklukları uzmanı) bulundurulması şartı kaldırıldı
SGK'dan işitme engelli hastalar için rapor kolaylığı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işitme engellileri sevindirecek önemli bir düzenleme yaptı. Sağlık kuruluşlarında 'biyonik kulak (işitme cihazı)' alımına imkan sağlayan rapor için 3 kulak-burun-boğaz uzmanı ve 2 odyolog (işitme ve konuşma bozuklukları uzmanı) bulundurulması şartı kaldırıldı.

Hastanelerde odyolog yetersizliği sebebiyle bu cihazı alamayanların sıkıntısı giderildi. Türkiye'de halen 5 yaş altındaki 4 bin çocuk, 'biyonik kulak' olarak bilinen ve hiç duymayanların işitmesini sağlayan cihaza ihtiyaç duyuyor. Buna karşılık devlet ve özel hastanelerde sadece 35 odyolog görev yapıyor. Biyonik kulak ihtiyacını karşılamak için resmi sağlık kuruluşlarına başvuran vatandaşlar, raporda imzası istenen uzman bulunamadığı için büyük sıkıntı yaşıyordu. SGK'nın 3 Nisan'da yayımladığı tebliğ ile cihazın temini için istenen rapordaki 2 odyolog şartı '1 odyolog ya da uzman odyolog' şeklinde değiştirildi.

Öte yandan tebliğ kanser tedavisi gören hastaların da yüzünü güldürecek. SGK, önceden onkoloji ilaçlarını, 3. basamak sağlık kuruluşlarında medikal onkologların raporlarıyla veriyordu. Yeni düzenleme ile onkoloji uzmanı bulunmayan sağlık kuruluşlarında genel cerrahlarca verilen raporlarla da ilaç alınabilecek.

Adem Elitok, Bursa

Zaman

sgk'dan
işitme
engelli
hastalar
için
rapor
kolaylığı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir