Medimagazin logo

Yanlış ayakkabı seçimi ayakta şekil bozukluğuna yol açıyor!

Yanlış ayakkabı seçiminin ayakta şekil bozukluğuna neden olduğu belirtildi.
Yanlış ayakkabı seçimi ayakta şekil bozukluğuna yol açıyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone olYanlış ayakkabı seçiminin ayakta şekil bozukluğuna neden olduğu belirtildi.

Prof.Dr. Ahmet Turan Aydın, diyabetik ayakta; ayak parmaklarının pençeleşmesi, ayak önü ve topukta anormal basınç yüzeylerinde ülser gelişmesi, ciltte çatlak ve nasır oluşması, ülserden kaynaklanan enfeksiyonun derinleşerek kemik iltihabına neden olması ve parmaklarda kangren gelişmesi gibi sorunlar görüldüğünü belirtti.

Memorial Lara Tıp Merkezi Ayak Sağlığı Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, tedavinin ilk basamağının, ayakta ciddi sorunlar oluşmadan önlem almak olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Diyabetik ayak tedavisi, uzun süreli takipleri; endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, dermatoloji gibi birçok farklı branşlarla bir arada çalışmayı gerektirir.”

Ayak bakımının, dirençli nasırlar, topuk nasırlarının kadın ve erkekler için önemli olduğunu ifade eden Prof.Dr.Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle yaz aylarında tercih edilen sandalet ve arkası açık topuklu ayakkabılar bu kusurları gözler önüne serer. Bu nedenle yaz mevsimi gelmeden ayaklarında cilt nasırı ve siğili, tırnak batması, tırnak eğrilmeleri olan hastalar; uygun zımpara ve bıçakla bu konuda eğitim almış bir estetisyen tarafından uygun ayak bakımı yaptırmalıdır.”

DOĞRU AYAKKABI SEÇİMİ ÖNEMLİ

Ayakkabı seçiminin sadece büyüme çağındaki çocuklar için önemli bir karar olmadığını anlatan Prof.Dr. Aydın, şunları kaydetti:

”Günlük hayatta yerle sürtünmeyi azaltan yani ayak bileğinde, dizde, kalça ve omurgada yüklenmeyi azaltan bir ayakkabının tercih edilmesi ayak sağlığı açısından önem taşır. Yanlış ayakkabı seçiminin ayakta şekil bozukluğuna, anormal stres yoğunlaşması nedeniyle kemik ödemi veya stres kırığına yol açabilir.”

ÇOCUĞUNUZ SIK SIK DÜŞÜYORSA

Çocuklarının yürüyüşünde içe ya da dışa basma gibi anormallik ile ayakta çarpıklık fark eden anne ve babaların mutlaka bir ayak merkezine başvurması gerektiğini anlatan Prof.Dr. Ahmet Turan Aydın, sözlerini şöyle tamamladı: “Çocukların ayakkabılarının erken ve hızlı yıpranması, sık sık düşmeleri, bacaklarının ağrıması, uykularından diz, bacak ve bel ağrısıyla uyanmaları; evden dışarı çıkıldığında çabuk yorularak sık sık kucağa gelmek istemeleri bir uzmana danışılması gerektiğinin sinyallerini veren belirtilerdir.”

yanlış
ayakkabı
seçimi
ayakta
şekil
bozukluğuna
yol
açıyor!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir