Medimagazin logo

Uzun süren öksürük veremin habercisi olabilir

Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Levent Sağlam, 15 günden uzun süren öksürük, balgam, gece terlemesi, kilo kaybı ya da aşırı halsizlik şikâyeti olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurması ve verem yönünden kontrolden geçmesi gerektiğini söyledi.
Kaynak: Zaman
Uzun süren öksürük veremin habercisi olabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni verem hastası ortaya çıktığını ve 1,7 milyon insanın veremden öldüğünü aktaran Sağlam, şöyle devam etti:
 
"Hastalığın hava yolu ile bulaşması ve dünya nüfusunun üçte birinin verem basili ile enfekte olması (vücudunda basil bulunması) nedeniyle verem tüm dünyada halen ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Verem basili ile enfekte olanların yüzde 10'unun yaşamlarının bir döneminde verem hastası olma ihtimali vardır. Bu nedenle toplumun verem hastalığının belirtileri konusunda bilgilendirilmesi, böylece hastalara erken tanı konması ve mikrop bulaşmış insan sayısının azaltılması gerekmektedir."
 
15 günden uzun süren öksürük, balgam, gece terlemesi, kilo kaybı ya da aşırı halsizlik şikayeti olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurması ve verem yönünden incelenmesi gerektiğinin altını çizen Halk Sağlığı Müdürü Sağlam, "Veremin tanı ve tedavisi Verem Savaş Dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bugün var olan ilaçlarla verem hastalarının hemen hemen hepsi başarı ile tedavi edilebilmektedir." ifadesini kullandı.
 
24 Mart Dünya Tüberküloz Günü etkinlikleri kapsamında Yenişehir Hanımlar Kültür Merkezinde "Verem" konulu eğitim yapıldığını anlatan Sağlam, Merkezde bulunan bütün liselerde eğitimlerin devam ettiğini Ayrıca veremi sosyal yönüyle ele almak amacıyla sağlık çalışanlarına "Kelebeğin Rüyası" isimli sinema filmi gösterimi yapıldığını sözlerine ekledi.
verem
öksürük
belirtileri
uzun
süren
öksürük
halsizlik
kilo
kaybı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir