Medimagazin logo

Kozmetikte bilinçsiz seçim alerji yapıyor

Çevresel değişim, stres gibi iç ve dış faktörlere karşı zayıf kalmış, alerjik ve aşırı hassas ciltler özel bir bakım istiyor. Bu ciltlerde kozmetik kullanımı da bir o kadar önem taşıyor.
Kozmetikte bilinçsiz seçim alerji yapıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Avène Tolérance Extreme'in danışmanlarından Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin, kozmetik kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı... 
 
CİLT TİPİ ÖNEMLİ 
Kozmetik seçerken cilt tipinizi göz önünde bulundurun. Doğru kozmetik, kişinin cildine uygun olan üründür. Bilinçsiz ve yanlış kozmetik kullanımı alerji yapar. Sağlıklı bir cilt bile yanlış kozmetik seçimi ile, aşırı hassas ve alerjik bir cilt tipine dönüştürebilir. Aşırı yapılan peelingler, cilt tipine uygun olmayan krem kullanımı gibi durumlar, cildi hassaslaştırır. 
 
YARDIM ALIN 
Alerjik ciltlerde cildi iyi tanıyıp, uygun ürünü seçmek çok önemlidir. Bu seçim yapılırken, dermotolog ve eczacılardan profesyonel yardım alınmalıdır. Hassas ciltler için, içeriğinden emin olunan eczane ürünleri tercih edilmelidir. 
 
AMBALAJA DİKKAT! 
Açıldığı zaman hava almayan, el ve hava teması olmayan kapak sistemiyle üretilen kozmetikler tercih edilmelidir. Kavanoz kremler; ürün elle alınıp cilde sürüldüğü ve bakteri oluşumuna neden olduğu için alerjiye sebep olabilir.
 
İÇERİĞE BAKIN
Paraben, parfüm, alkol, renklendirici gibi riskli maddeler içermeyen ürünleri tercih edin. Kozmetiklerin içinde ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanılan koruyucu maddeler, zaman içerisinde kişilerde hassasiyet ve alerji yapabilir. İdeal olan; tahrişi engelleyen, sakinleştirici bir ürün seçmektir.
kozmetikte
bilinçsiz
seçim
alerji
yapıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir