Medimagazin logo

Kamuda ilk kez çamurla tedavi ünitesi kuruldu

Nazilli Devlet Hastanesi’nde hastalar çamur banyosuyla tedavi olabilecek
Kaynak: İHA
Kamuda ilk kez çamurla tedavi ünitesi kuruldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AYDIN (İHA) - Türkiye’de, 6 üniversite hastanesinin ardından ilk kez bir devlet hastanesine çamur banyosuyla tedavi ünitesi kuruldu. Romatizma, ağrı ve kadın hastalığı şikayeti olanlar, Nazilli Devlet Hastanesi’nde 4 ay önce verilmeye başlayan hizmet sayesinde sağlığına kavuşuyor.

Nazilli Devlet Hastanesi'nde 4 ay önce termal mineralli çamur banyosu ünitesi kuruldu. Kamu hastanelerinde bir ilk olan bu hizmet sayesinde bel boyun ağrıları, kalça, sırt ve diz kireçlenmeleri, cilt rahatsızları, akne, egzama ve kadın hastalığı şikayeti olanlar seanslar halinde çamur banyosu yaptırılarak sağlıklarına kavuşuyor.

Nazilli Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Şafak Çalışkan yaptığı açıklamada, “Hastanemizde 23 yataklı yatan hastalarımıza hizmet veren fizik tedavi servisimiz var. Bunun yanında günde yaklaşık 150 hastaya hizmet veren fizik tedavi ünitemiz var. Arkadaşlarımız bizlere çamur tedavisi ile ilgili bilgi verdiler. Arkadaşlarımızın isteği üzerine bu ünitemizi açarak faaliyete geçirdik. Bu tedavi yönteminin tıpta yeri var. Herhangi bir yan etkisi yok. Çeşitli ağrılarda, romatizmal hastalıklarda ağrılarda, çeşitli eklem ağrılarında faydası olduğu yönünde bilimsel yayınlar var. Arkadaşlarımızın isteği üzerine bu üniteyi hizmete açtık. Faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Hastalara çamur tedavisi uygulayan Fizik Tedavi Teknikeri Neşe Sevim ise, şöyle konuştu:
“Türkiye genelinde 7’nci hastane olarak bu Peloidoterapi (çamur tedavisi) Ünitesi bölümünü burada açtık. Diğer 6 hastane tıp fakültelerine bağlı olarak açılmıştır. Bizim Nazilli Devlet Hastanesi'nde devlet hastanesi statüsünde açılan bu bölüm Türkiye’de ilk hastanedir. SSK kapsamında bu bölüm ücretlendirildiği için bir fırsattır. Şu anda bu bölüme büyük bir ilgi var. İnşallah Nazilli halkımıza daha iyi sağlık hizmetleri veririz.

Hastalarımız önce rahatsızlıkları ile ilgili olarak ilgili hekimlerine başvuruyorlar. Hekimlerimiz de rahatsızlıklarına göre uygun görüp bize yönlendiriyorlar. Biz de hekimlerimizin uygun gördükleri bölgeye bu çamur tedavisini uyguluyoruz. 25 dakikalık bir uygulama süresi var. Daha sonra da 10 ve 15 seans şeklinde uyguluyoruz. Bunlar başlangıç seanslarımızdır. Yıllık 30 seansa kadar devlet SGK kapsamında bu şansı halkımıza verdi” dedi.

Hastaneye gelerek çamur tedavisi gören hasta İbrahim Demiray da, “Ben Nazilli Devlet Hastanesine tedavi için gelmiş bir hastayım. Devlet hastanesinde çamur tedavisini duydum boyun ve omuzlarımdaki rahatsızlığımdan dolayı Fizik Tedavi Ünitesine başvurdum. Doktorlarım uygun gördüler. Bu çamur tedavisinin uygulamalarına başladım. Boyun ve omuzlarımda gerçekten de bir rahatlama var. Tüm bu tür hastalara da tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

camur banyosu
romatizma
agri
kadin hastaligi
nazilli devlet hastanesi
peloidoterapi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir