Medimagazin logo

Diş ağrısı için 10 öneri

Diş Hekimi Selçuk Özbölük, diş ağrısını hafifletmek için sirkeli su ve tuzlu su ile gargarayı ve ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulanmasını önerdi ve diş ağrısının kesin çözümünün diş hekimine gidip tedavi olmayı gerektirdiğini anımsattı. Doktora gidinceye kadar ağrıyı hafifletmekte bazı doğal çözümler uygulanabildiğini belirten Özbölük, şu tavsiyelerde bulundu:
Kaynak: ZAMAN
Diş ağrısı için 10 öneri
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Diş fırçalamak: Fırçalama çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin dişipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.
 
Sirkeli su ve tuzlu su gargarası: Diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler şişlikleri azaltır. Dişeti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.
 
Ağrı kesici ve antibiyotik: Ağrıyan diş ısırdığında daha fazla ağrıya neden olursa bu iltahaplanmanın göstergesidir ve antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.
 
Karanfil yağı veya kuru karanfil: Yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.
 
Buz uygulaması: Ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir.
 
Sarımsak: Çürük diş üzerinde bekletilerek ağrıya neden olan bakterileri yok eder.
 
Çörek otu: Uyuşturma özelliği yoktur ancak düzenli kullanıldığında ağrıya neden olan etkenlerin ortadan kalkmasını sağlar. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
 
Buğday çimi suyu: Diş etleri ve dişlerdeki enfeksiyonlardan koruyan doğal bir antibiyotiktir. Ağızda bakterilerin artmasını engeller ve diş ağrısını azaltır.
 
Zerdeçal: Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağrı giderme gücüne sahiptir. Su ile karıştırılıp hamur haline getirilir ve ağrıyan dişin üzerine uygulanır.
 
Karabiber: Güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri olan doğal bir antibiyotiktir. Diş ağrısının azalmasında etkilidir.
diş
ağrısı
için
10
öneri
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir