Medimagazin logo

Çocuklarının her istediğini yapan anne ve babalar dikkat?

Psikolog Nagihan Akarsu, anne ve babaların en çok yaptıkları hatanın; çocuklarının her istediğini yapmaları, çok koruyucu olmaları ve onların yerine her şeyi düşünmeleri olduğunu söyledi.
 Çocuklarının her istediğini yapan anne ve babalar dikkat?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MedicalPark Ordu Hastanesi Psikologu Nagihan Akarsu, çocuklarda var olan problemler için başlangıçta önlem alınmazsa, çocukların ileriki yaşlarında kişilik ve davranış problemlerinin ortaya çıkabileceğini belirtti.Akarsu, yaptığı açıklamada, “Anne ve babaları erken dönemlerde bilgilendirmek oldukça önemlidir. Anne ve babaların en çok yaptıkları hata çocuklarının her istediğini yapmaları, çok koruyucu olmaları, onların yerine her şeyi düşünmeleridir. Bunların sonucunda karşımıza çıkan tablo; hırçın, bencil, empati kuramayan bireylerdir.

Bir markete, oyuncak mağazasına gittiğimizde çocuğu önceden hazırlamak ona neden bir tane oyuncak ya da çikolata almamız gerektiğini anlatmak gerekir. Yine de ikinci oyuncak için ısrar eden çocuğunuzun karşısında kararlı olmak zorundasınız. Ona kıyamama, 'bir taneden ne olacak' gibi düşünceler içerisinde olmak, ileride yaşayacağınız sıkıntılara şimdiden davetiye çıkarmak demektir. Bunun yanında çok kural koyma, devamlı ödül ya da ceza vermek de çok doğru değildir. Doğru iletişim kurduğunuzu zannederken sadece baskı kurmuş, öneride bulunmuş olabilirsiniz. Oysa ki bir şeye hayır demek yerine seçenek sunmak, ‘paramız yok’ yerine onu neden almadığımızı açıkça söylemek önemlidir. Bir yetişkinle konuşur gibi değil, çocuğunuzu ilgilendiren tarzda anlatabilmek önemlidir” şeklinde konuştu.

çocuklarının
her
istediğini
yapan
anne
ve
babalar
dikkat?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir