Medimagazin logo

40 milyon doz COVID-19 aşısı çöpe gidecek

Doğu Afrika ülkelerinde aşılanmaya ilginin azalması ve lojistik sorunlar nedeniyle yaklaşık 40 milyon doz COVID-19 aşısının çöpe atılmayı beklediği belirtildi
Kaynak: AA
40 milyon doz COVID-19 aşısı çöpe gidecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Doğu Afrika ülkelerinde aşılanmaya ilginin azalması ve lojistik sorunlar nedeniyle yaklaşık 40 milyon doz COVID-19 aşısının çöpe atılmayı beklediği ifade edildi.

The East African gazetesinin haberine göre, salgına karşı milyonlarca doz aşı satın alan bölge ülkeleri, aşılamanın yavaşlaması ve destek programlarına katkının azalması sonrası aşıları imha etmeye başladı.

En fazla aşı stokuna sahip Uganda'daki 13,4 milyon doz aşının kullanım süresinin 4 ay içinde biteceği belirtildi.

2021'de 27,8 milyon doz aşı alan Kenya'da geçen ay süresi dolduğu için 840 bin doz AstraZeneca aşısı imha edildi. Ülkede 4 milyon doz aşı kullanılmayı beklerken, günlük aşılama rakamları 2000 dozdan 200'e düştü.

Doğu Afrika ülkelerinde imha edilmesi muhtemel yaklaşık 40 milyon doz aşı bulunduğu belirtiliyor.

Öte yandan, tüm kıtaya salgının başından bu yana 1 milyar 100 bin doz aşı ulaşırken, şimdiye dek bunun 973 milyonu kullanıldı. Tam aşılananların oranı ise yüzde 49,7'de kaldı.

Uganda ile birlikte yoğun aşı alımı yapan diğer ülkelerin Kenya, Tanzanya, Ruanda, Burundi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Güney Sudan olduğu kaydedildi.

dogu afrika
covid19 asisi
uganda
asi
Yorum (1)
nevzat kulukçu
bizim stratejimizi uygulayarak aşıları kurtarabilirler. tv'de sürekli hortum bağlı ''aşı olmadım çok pişmanım'' diyen adamlar çıksın, ülkenin komedyeni tv'de prime time'da hüzünlü bir şekilde ''aşımızı olalım'' desin. bir de bir bay bir bayan profesör her akşam ana haber bülteninde damardan girsin.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir