Medimagazin logo

Türkiye’de antidepresan tüketimi artıyor mu?

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı (TİTCK) Doç Dr. Osman Arıkan NACAR Türkiye’de antidepresan tüketimin arttığına yönelik, kamuoyunda yer alan haberlere açıklık getirdi.
 Türkiye’de antidepresan tüketimi artıyor mu?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

OECD’nin (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü)  2015 yılında yayımladığı son rapora atıfta bulunan Dr.Osman Nacar, ‘Antidepresan tüketim rakamlarını baz alırsak, Türkiye, Dünya’da en mutlu 5’inci ülkedir.’ dedi. 

ANTİDEPRESAN TÜKETİMİ EN ÇOK İZLANDA’DA

Nacar, Türkiye’nin; Şili, Kore, Estonya ve Macaristan’dan sonra antidepresan kullanımının en düşük olduğu 5’inci ülke olduğunu açıkladı. 

OECD’nin ‘Antidepresan Raporu’na göre, en fazla antidepresan tüketimi; İzlanda’da ve OECD ortalamasının tam 2 katı… Bu yüksek tüketimi; Avustralya, Portekiz ve Kanada takip ediyor. 

Rapora göre, antidepresan ilaç tüketimi pek çok OECD ülkesinde 2000 yılından beri belirgin şekilde artıyor. Ne var ki Türkiye’de anlamlı bir farklılık görülmüyor.  

Dünya Sağlık Örgütü’nün, ilaç tüketim istatistiklerinin karşılaştırılmasına imkan sağlamak için geliştirdiği metoda göre, ilaç tüketimi, ‘1000 kişi başına düşen tanımlanmış doz’ olarak hesaplanıyor. 

Yani, veriler hesaplanırken, tüketilen ‘ilaç kutuları’ değil;  ‘tüketilen doz’ dikkate alınıyor. 

 


NÜFUS ARTIŞI DA ÇOK ETKİLİ


TİTCK Başkanı, ilaç kullanımı artışında, değişen nüfusun da etkili olduğunu hatırlattı. TÜİK verilerine göre 2000 yılında 67 milyon 803 bin 927 kişi olan Türkiye nüfusunun 2015 yılında 78 milyon 741 bin 53’e çıktığını söyledi. 

Bu kritere rağmen, Türkiye’de antidepresan tüketimi 35 birimken, bu rakam İzlanda’da 118, İngiltere’de 82, Almanya’da 53, Norveç’te ise 56 birim…

antidepresan
antidepresan tüketimi
türkiye
oecd
osman nacar
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir