Medimagazin logo

İlaç şirketi-doktor ilişkisini baştan aşağı değiştirecek karar

Çok uluslu ilaç şirketi GlaxoSmithKline, Çin'de büyük zarar gördüğü yolsuzluk skandalı sonrasında, kendi teşvik programlarında büyük değişiklikler yapıyor.
Kaynak: BBC TÜRKÇE
İlaç şirketi-doktor ilişkisini baştan aşağı değiştirecek karar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GlaxoSmithKline(GSK), Çin'de büyük zarar gördüğü yolsuzluk skandalı sonrasında, kendi teşvik programlarında büyük değişiklikler yapıyor.

İlaç firması, doktorlara, konuşma yaparak ürünlerini tanıtmaları için ayrılan ödemeyi duracak.

Satış elemanlarının da bundan böyle bireysel satış hedefleri olmayacak.

Bu yılın başlarında Çin polisi, doktorlara rüşvet için GSK'ın, seyahat ve danışmanlıklar şirketlerine 3 milyar yuan yani 489 milyon dolar transfer ettiğini söyledi.


'Skandal ile ilişkisi yok'

Ancak şirket, son tedbirlerin devam eden soruşturmayla ilgili olmadığını söylüyor.

Son kararların "şeffaflığı artırmaya yönelik daha geniş bir çabanın parçası olduğu" söyleniyor.

Konuşmalar yapmak için doktorlara ödemeleri durdurmanın yanı sıra, GSK tıbbi konferanslara katılan sağlık görevlileri için yapılan ödemelere de son veriyor.

Bir sözcüsü BBC'ye "bu şekilde çalışmanın, çıkar çatışması algılamasına" neden olduğunu söyledi.

Şirket, bunun yerine, üniversiteler gibi bağımsız kuruluşların, bir tıbbi konferansa katılmak için belirli bir doktoru istiyorlarsa, bağış için GSK'ya başvurabileceği yeni bir sistem planlıyor.


Doktorlar memnun

GSK, satış temsilcilerinin "teknik bilgileri" ve "kaliteli hasta bakımına katkıları" için ödüllendirileceğini söylüyor.

Onların tazminatları da GSK genel performansı ile bağlantılı olacak.

ABD'de satış temsilcileri 2011 yılından beri bu şartlar altında çalışıyor.

Bir GSK sözcüsü şöyle dedi: "Her zaman bunu küresel düzeyde uygulamak istiyorduk."

Konuşmalar yapmaları ve konferanslara katılmaları için doktorlara ödeme yapılması, ilaç endüstrisinde yaygın. Ancak bu alanda reform için artan bir talep var.

British Medical Journal editörü Fiona Godlee, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, "GSK'yı diğer şirketlerin takip edeceğini umuyoruz" dedi.

BBC, kendi doktorlarına yaptıkları ödeme politikaları hakkında, diğer birkaç büyük ilaç şirketleriyle de temasa geçti, ama şimdiye kadar hiçbir şirket yorumda bulunmadı.

i̇laç
şirketi-doktor
ilişkisini
baştan
aşağı
değiştirecek
karar
Yorum (1)
aydin sinal
en kolay cözüm dünya ilac sanayisinin devi Almanyada oldugu gibidir:1.-ilac sirketlerinin promosyon masraflarini vergiden düsmeleri kaldirilir,hekimlere yapilan hediye!!lerin önüne gecilir.2.-ilac sirketleri tipbi arastirmalara,kongre giderlerine yardim ederler,ilmi calismalar icin para ödülü koyarlar ,yalniz bunlar yazili ve sözlü olarak kime veya hangi calismalara,kliniklere ne kadar yardim ettigi,nicin ettigi acikca belirtilir,konferslardada konusmacilar hangi firmadan ne kadar yardim aldiklarini yazili,sözlü belirtirler. Hekimlere kesin olarak hediye verilmesi yasaklanir,rüsvet kapsamina alinir,belki kongrelerde bir kalem-defter verilir.Bunlar zor seyler degildir.tabiki rüsvetin suc oldugu ülkelerde.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir