Medimagazin logo

200 bin hastanın aradığı ilacın üretimine başlanıyor

Ağustos ayından itibaren 200 bin romatizmal kalp hastasının koruyucu amaçlı kullandığı ‘deposilin’ isimli ilaç bulunamıyor.
Kaynak: ZAMAN - ÇAĞLAR AVCI
200 bin hastanın aradığı ilacın üretimine başlanıyor
200 BIN ROMATIZMAL KALP HASTASININ KULLANDIĞI ‘DEPOSILIN’ AĞUSTOS AYINDAN BERI PIYASADA BULUNAMIYOR. ÖNÜMÜZDEKI GÜNLERDE YENIDEN ÜRETIMI BEKLENEN 2,5 LIRALIK ILACIN YILLIK KULLANIMI IKI BUÇUK MILYON KUTU.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Üretici firmanın hammadde tedarikinde sıkıntı olduğu gerekçesiyle üretimi durdurması ve stoklardaki ilaçların tükenmesiyle vatandaş ilacı bulmak için çalmadık kapı bırakmadı. Sağlık Bakanlığı ilacı üretmek için ikinci bir firmaya ruhsat izni verirken, depolarda ‘yok’ denilen 30 bin kutu ilaca İlaç Takip Sistemi üzerinde müdahale etti. İlaçları bloke eden Bakanlık, kamu hastaneleri aracılığı ile dağıtımını yapacak. Yeni ruhsat izin alan Bilim İlaç da önümüzdeki günlerde üretime başlayacak.

Fiyatı ucuz olmasına rağmen hayati bir ilaç olan deposilin özellikle çocuklar için gerekli. Çocuğu için bu ilacı arayan Ş.K., “İlacı bulmamız gerekiyor. Çocuğumun romatizmal ateş atağı geçirmemesi için 3 haftada bir bunu yaptırması gerekiyor. Koruyucu tedavi için kullandığımız bu ilacı bulamıyoruz. Bu çocuklar  ömür boyu kardiyoloji hekimlerince izleniyor ve “depo penisilin” tedavisine titizlikle uyulmalı. Mecburuz.” ifadesini kullanıyor.  K.S. de Türkiye genelinde ilacı aramadığı yerin kalmadığını belirtiyor. Romatizma rahatsızlığı olan eşinin kan değerlerinin yükseldiğini anlatan K.S. düşürülmesi için bu ilacı mutlaka bulması gerektiğini ifade ediyor.

İlacın en son ekim ayında dağıtımı gerçekleştirilmişti fakat ağustostan beri piyasada bulunmasında sıkıntı yaşanıyor. Firmanın üretimi durdurması üzerine Sağlık Bakanlığı, yurtdışından ilacı getirmeyi planlamış ve ilaç 31 Ekim’de yurtdışı ilaç listesine eklenmişti. Ancak yurtdışı fiyatın yüksekliği, maliyetler ve depolama sıkıntısı buna engel oldu. Bakanlık ek olarak üretim için bir başka firmaya ruhsat verdi.  Bilim İlaç’tan sonra ilk firma İbrahim Etem Ulagay’ın da üretimi başlayacağını açıklaması dikkat çekti.

deposilin
Yorum (1)
www.aciamagercek.com
ACI AMA GERÇEK BİLİM VE TEKNOLOJİDE YOKSANIZ, YAŞAMA HAKKINIZDA YOKTUR, ŞANSINIZ DA ! İŞTE ÖRNEĞİ : ACI AMA GERÇEK ! AKUT EKLEM ROMATİZMASINDAN KALP ROMATİZMASINA, KRONİK NEFRİTLERDEN STREPTOKOK İNFEKSİYONLARINA KADAR PEK ÇOK HASTALIKTAN KORUNMADA, TÜM DÜNYADA 50 YILDIR KULLANILAN UZUN ETKİLİ PENİSİLİN İLACI ÇOK ACIDIR Kİ ÜLKEMİZDE BULUNAMIYOR. BUNUN SONUCUNDA MEYDANA GELEN HASTALIKLARI, ÖLÜMLERİ VE ASTRONOMİK HASTALIK HARCAMALARINI ANLATMAYA SAYFALAR YETMEZ. KALP İLTİHABI VE KALP KAPAĞI HASTALIKLARDAN ÖLÜMLER, BÖBREK YETMEZLİĞİNE BAĞLI KARARAN HAYATLAR… 1 DOLAR, YANLIŞ OKUMADINIZ 2 TL OLAN BU İLACI ÜRETEMEDİĞİMİZ İÇİN GELİŞEN RİSKLERE MİLYARLARCA DOLAR ÖDÜYORUZ. PEK ÇOK ÜLKENİN 50 YILDIR ÜRETTİĞİ BU İLAÇLARI ÜRETMEK İÇİN YÜKSEK TEKNOLOJİ DE GEREKMİYOR. SADECE MİLLİ İRADE YETERLİ. DİYECEKSİNİZ Kİ ÜRETEMEDİĞİMİZ BU İLAÇLARI HİÇ DEĞİLSE İTHAL EDELİM. KÜRESEL DÜNYADA BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜRETEN ÜLKELERİN CANINI SIKTIĞINIZ ZAMAN NE İLAÇ NE AŞI VE NE DE FÜZE KALKANI, SİZE YOK ! ANLADINIZ MI? SGK İSE KALP YETMEZLİĞİ NEDENİYLE HEARTMATE İSİMLİ İTHAL CİHAZA SGK 400.000 EURO ÖDÜYOR AMA 2 TL OLAN BU İLACI ÜRETMEK İÇİN KAFA YORMUYOR. YANLIŞ OKUMADINIZ 2 TL OLAN BU İLACI ÜRETEMEDİĞİMİZ İÇİN YAPAY KALP KAPAKLARINA MİLYONLARCA DOLAR ÖDÜYORUZ. BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDENİYLE HER YIL MİLYARLARCA DOLARI DİALİZ CİHAZLARINA VE MASRAFLARINA ÖDÜYORUZ AMA 2 TL İLE BU HASTALIKLARI ÖNLEMEK SOSYETEMİZİ BOZUYOR. TANESİ 3 MİLYON DOLAR OLAN DA VİNCİ AMELİYAT ROBOTLARINA MİLYONLARCA DOLAR ÖDÜYORUZ AMA 2 TL OLAN BU İLACI ÜRETEREK PEK ÇOK HASTALIĞI, ÖLÜMÜ VE MİLYARLARCA DOLARLIK HASTALIK HARCAMASINI ÖNLEMEK İŞİMİZE GELMİYOR. ÇÜNKÜ EZBERCİ EĞİTİM SİSTEMİ AKIL VE BİLİMİ KULLANMAYI ÖĞRETMİYOR. HERKES CUKKALI İŞLER PEŞİNDE KOŞUYOR. 2 TL İÇİN KİMSE KAFA YORMUYOR. TESTE DAYALI EZBERCİ EĞİTİMİN BİZE ÖĞRETTİĞİ SARIMSAĞI BİLE ÇİNDEN İTHAL ETMEK. BİLİM DÜNYAMIZ İSE HAYATİ ÖNEMİ OLAN İLAÇ VE AŞILARI ÜRETMEK YERİNE, BAŞKALARININ ÜRETTİĞİ AKILLI TELEFONLARLA CAKA SATMAYI MARİFET ZANNEDİYOR. İŞTE BU YÜZDEN 57 İSLAM ÜLKESİ BİR İTALYA ETMİYOR. DAHA NE DİYELİM : ACI AMA GERÇEK.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir