Medimagazin logo

Türkiye'deki ilk yüz nakline doğru

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, ''Yüz nakli konusunda bu süreçte önemli olan verici aile bulmaktır'' dedi.
Türkiye'deki ilk yüz nakline doğru
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ZONGULDAK- Boşandığı eşiyle 1993'te yaşadığı problemler nedeniyle av tüfeğiyle intihar teşebbüsünde bulunan ve yüzü isabet eden saçmalardan parçalanan 3 çocuk annesi Sezgin Ergen'e (49) yüz nakli yapılmasına yönelik çalışan Doç. Dr. Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk kez yüz naklini gerçekleştirmek için hazırlıklarının tamamlandığını söyledi.


     Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yüz naklinin önünü açan ''Kompozit Doku Nakli Yönergesi''ni onayladığını hatırlatan Özkan, şunları kaydetti:


     ''Süreçte bir kereye mahsus olmak üzere Sağlık Bakanlığına kurum olarak başvuracağız. Bu işe gönüllü merkezlerin bir kez izin alması yeterli hale getirildi. Biz de üniversite olarak başvurumuzu yapacağız. Yüz nakli konusunda bu süreçte önemli olan verici aile bulmaktır. Sezgin Ergen ile ilgili hazırlıklarımız tamam. Kan tahlillerini ve psikiyatri değerlendirmelerini yaptık. İznimizi aldığımız tarihten itibaren Sezgin hanımı Antalya'da misafir edeceğiz. Yaklaşık 1-2 aya kadar süreç tamamlanır, verici bulduğumuz an ameliyatı yaparız.''
    
     -''NAKİL YÜZ BİREBİR BENZEMEYECEK''-
    
     Doç. Dr. Özkan, ameliyatın ardından normal yaşama dönülebilmesinin 1 yılı bulabileceğine işaret ederek, şöyle dedi:


     ''Türkiye'de ilk çift kol naklini gerçekleştirmiştik. Kolu bağışlayan ailenin tavrı ve bu işten ne kadar mutlu olduğunu çok iyi duyurmak gerekli. Aileleri teşvik etmek önemli.Ailelere, yakınlarının görünen bir parçasının dünyada var olacağını hissettirmek lazım. Burada iş organ nakli koordinatörlerine ve halka düşüyor. Yüz nakline imkan tanıyan aileler, yakınlarının görünen bir parçasını yaşadıkları sürece görebilecekler.''
     Yüzün, nakil yapılan kişiye birebir benzemeyeceğini vurgulayan Özkan, ''Şu andaki görünümünden çok daha iyi, kabul edilebilir görüntüye sahip olacak. Topluma çıkamayan bir insan sosyal hayatta yer alacak'' dedi.

türkiye'deki
ilk
yüz
nakline
doğru
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir