Medimagazin logo

Türk hekimin geliştirdiği teknik dünya literatürüne girdi; kalp piline alternatif oldu

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Aksu'nun kalp ileti kusuru ve bayılma şikayetleri olan özellikle 40 yaş altı genç hastaların tedavisi için kalp pili takılmasına gerek duyulmadan 'ablasyon yoluyla tedavi seçeneği' diye tanımladığı 'Cardioneuroablasyon' isimli yeni tekniği dünya literatürüne girdi.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Türk hekimin geliştirdiği teknik dünya literatürüne girdi; kalp piline alternatif oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tedavi yöntemini Türkiye’de gebe kişiler dâhil 500 hastada uyguladıklarını söyleyen Prof. Dr. Aksu, yüzde 100’e yakın başarı elde ettiklerini söyledi.  Prof. Dr. Aksu, ekibiyle 7 yıldır üzerinde çalıştıkları yeni tekniğin dünyadaki en prestijli ve etki faktörü yüksek aritmi (kalp ritim bozukluğu) dergisi ‘Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology’de araştırma makalesi olarak yayınlandığını dile getirdi.

Teknik ilk kez 2014 yılında uygulandı

Uzun yıllardır daha az girişimsel olan alternatif bir tedavi yöntemi bulma ihtiyacı olduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Aksu, “Tekniği ilk olarak 2014 yılında bir hastada uyguladık. Bizim için önemli olan kalp durmasına bağlı bayılma şikâyeti olan özellikle 40 yaşının altındaki genç hastalarda kalp pilinin takılmasıydı. Kalp pilinin takılması cerrahi bir işlem gerektiriyor. Çünkü vücutta belli bir kesi yapılarak pil jeneratörünün takılması gerekiyordu. Bu jeneratörden kalbin içerisine çeşitli kablolar gönderiyorduk. Sonrasında 3 ay kadar hastaların çok fazla hareket etmemesi gerekiyordu. Genç kadın hastaların görsel olarak da böyle bir kesiğe yönelik kaygıları vardı. Yaptığımız bazı ablasyonlardan sonra kalp hızındaki artışı gördüğümüz için acaba bunu evrensel olarak başka hekimlerin de uygulayabileceği bir teknik haline getirebilir miyiz diye düşünüp çalıştık” dedi.

 

 

Uluslararası başarı

İlk çalışmalarını 2015 yılında yayınlayan Prof. Dr. Tolga Aksu, “Tekniği uyguladığımız ilk vaka Fransa Nice’deki Avrupa Aritmi Cemiyeti’nin kongresinde ‘en iyi vaka’ olarak seçildi. Yolculuğumuzun başlangıç aşaması o oldu. Ertesi yıl Amerika Kalp Ritim Cemiyeti’nin bir toplantısında o güne kadar yapılan 16 vakanın sonuçlarını sunduk. Oldukça heyecan verici bir geri bildirim aldık. Ardından 2017 yılında ilk defa başka bir ülkede Prag’da canlı bir vaka yaptım. Bu vakaları nasıl tedavi edeceğimizi diğer elektrofizyoloji ve aritmi hekimleriyle paylaştık. Yöntemle ilgili bilgilerimiz arttıkça da dünyanın farklı bölgelerinden hekimlere online ve yüz yüze olarak bu yöntemi anlatma şansımız oldu” diye konuştu.

Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology’de yayınlandı

“Kalbin kulakçıklarıyla karıncıkları arasındaki iletimde problem olan hastalarda da ki bu grup hasta grupları içerisinde en zor olanıdır. Bu tekniğin kullanılabileceğine dair bilgileri dünyanın en yüksek etki faktörlü aritmi dergisi olan Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology’de yayınladık’’ diyen Prof. Dr. Tolga Aksu, ‘’Bütün dünyada büyük bir ses getirdi çünkü hastalığa ilişkin bugüne dair vaka sunumları oldu. Ancak ilk defa orijinal araştırma makalesi şeklinde bütün veriler sunuldu. Bu tekniği uyguladığımız hastaları da takip ediyoruz makalede o da yer aldı” ifadelerini kullandı.

 

 

 Kalp pili takılmadan yeni bir tedavi seçeneği

Bayılan kalbinde durma olan bu yüzden kalp pili takılması gereken hastaların yüzde 20-30 kadarında kalp pili takılmadan ve kalıcı bir iz kalmadan sadece ablasyonla bir tedavi seçeneği olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Aksu, “Ablasyon işlemi ile hastanın kalbini üç boyutlu bir şekilde değerlendirme yapıp, tedavi edebiliyoruz. Aslında kalp hızı düşüklüğüne neden olan sinir sisteminin bozuk çalışan kısımlarını bulmak için bir teknik geliştirdik. Çok fazla yüksek bütçeli ek ekipman ve cihaz gerektirmeden bunu yapabiliyoruz. Tabi deneyimli, bu konuda eğitim almış bir elektrofizyolog, yöntemi dünyanın her yerinde uygulayabilir” dedi.

 Hastalar takip ediliyor; hasta seçimi önemli

Bu tekniğin her hastaya uygulanmadığını vurgulayan Prof. Dr. Aksu, “Tekniği 2014 yılında hastalara uygulamaya başladık. O nedenle elimizde 7 yılı aşkındır takip verileri var. Ablasyon yaptıktan sonra kalp pili takılması gerektirecek hastamız olmadı. Ama şunu vurgulamam gerekiyor; kalp pili hayat kurtarıcı bir tedavi yöntemidir. Bazı hastalarda ablasyonla tedavi seçeneği olmayabilir. Her hastaya bu yöntemi uygulamıyoruz. Özellikle genç hastalarda kalp pili takılmadan ablasyon yöntemiyle uzun vadede artık başarılı sonuç alabiliyoruz” diye konuştu.

 Kişiler ertesi gün normal hayatına dönüyor

Kalp pili takmadan bu yöntemin uyguladığı hastanın hareketlerini kısıtlaması gerekmediğini anlatan Prof. Dr. Aksu, “Kalp pili taktığımız zaman hastadan özellikle ilk 1 ay uzanma, kaldırma gibi bazı hareketleri yapmamalarını istiyoruz. Ablasyon yapıldıktan sonraki gün hasta hayatına normal devam ediyor. Yürüyebilir, koşabilir, istediğini yapabilir. Uygun hastalarda yeni tedavi yönteminin kalp piline alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl 10’un üzerinde bilimsel kongrede yöntemle ilgili konuşmalar yaptım. Dünyanın farklı ülkelerinde de alternatif olarak konuşuluyor. Genç hastalarda kalp pili takılmadan bu yöntemi uygulayarak tedavi etme şansımız yaşlı hastalara göre daha yüksek. Çok ağrılı bir işlem değil, rahat yapılıyor. Fakat üç boyutlu haritalama sistemi ya da bu konuda yüksek deneyimi olan uzman olmadan her hastanede bu yöntem uygulanamaz” ifadelerini kullandı.

 Yöntemin tüm dünyada kullanılması hedefleniyor

Çabaladıktan sonra her şeyin olacağını aktaran Prof. Dr. Aksu, “Hedefim bu tekniğin bütün dünyada uygulanmasını sağlamak. Farklı coğrafyadaki hastaların da bu tedavi yöntemine ulaşmasını istiyorum. Pandemi bize online olarak birtakım avantajlar sağladı. Bugüne kadar Türkiye’de 500 hastaya tedavi yöntemini uyguladık. Bu bir takım işi ve biz de çok iyi bir ekiple çalışıyoruz. Elde ettiğimiz başarının en önemli nedenlerinden biri bu” dedi.

 Yurt dışında önemli kongrelerde tekniği anlattı

Gururlu olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aksu,Amerika Kalp Ritim Cemiyeti’nin toplantısına 2022 yılını da düşünürsek üçüncü kez davet edildim. Burada önemli olan kendi bulduğumuz tekniği Amerika’da anlatma şansı bulmamızdır. Cemiyet, Amerika’nın en büyük ritim bozukluğu platformudur. Amerika’nın genel kardiyoloji kongrelerinde konuşmalar yaptım, tekniği anlattım. Dünyanın kabul ettiği alternatif tedavi yöntemini yaratmış olmak ve bilimsel olarak altını doldurarak sunabilmek açıkçası mutluluk verici. Bunun Türkiye’den de yapılacağını göstermek benim için gurur verici” diye konuştu.

prof. dr. tolga aksu
kalp pili
ablasyon
kardiyoloji
dünya literatürü
türk hekim
Yorum (4)
Yaşar Bülent
Bu teknik 2005 yılında ayrıntılı olarak tarif edilmiş. Cardioneuroablation” – new treatment for neurocardiogenic syncope, functional AV block and sinus dysfunction using catheter RF-ablation Jose C. Pachon M, Enrique I. Pachon M, Juan C. Pachon M, Tasso J. Lobo, Maria Z. Pachon, Remy N.A. Vargas, Adib D. Jatene EP Europace, Volume 7, Issue 1, 2005, Pages 1–13, https://doi.org/10.1016/j.eupc.2004.10.003 Published: 01 January 2005
3
Cevapla
murat
bu medimagazin tam üfürükten teyyare, ablasyon olayı artık ortadan kalkacak yeni buluş diye neyi tanımlıyonuz ya neyin kafasını yaşıyonuz siz, TÜRKİYEDE ARGE çalışmasımı varki arkadaş icat bulacak güldürmeyin yahu...
3
Cevapla
Tolga
Öncelikle yorum yapan hekim arkadaşlara teşekkür ederim ancak bu bir magazin haberi değildir. En yüksek etki faktörüne sahip 2 aritmi dergisinden birisinde sadece atriyoventriküler bloklu hastaların sonuçlarını sunan bir araştırma makalesi olarak yayınlanmıştır. Bu teknik anlatıldığı şekli ile ABD, Avrupa, Latin Amerika vb bir çok ülkede kullanılmaktadır. 2005 deki yazıda bahsi geçen teknik bir sürü ek ekipman gerektirirken bu yeni teknik ülkemizde ve ve her yerde standard olan elektrofizyoloji ekipmanı ile işlemin yapılmasını sağlamaktadır. Bence yorum yapmadan biraz daha detaylı araştırma yapınız. Bizler hekim ve bilimadamıyız. Başarılar dilerim
2
Cevapla
Pamir Tunçok
@tolga değerli doktor'um öncelikle bana yaptığınız başarılı ablasyon işlemi için size ve ekip arkadaşlarınıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım..ülkemde sizin gibi hekimlerin olmasının çok değerli olduğunu düşünüyorum.basarılarınızın daim olmasını dilerim..
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir