Medimagazin logo

TTB'nin mitingine katılan başhekim görevden alındı iddiası

Kayseri Tabip Odası'nın Medimagazin'e gönderdiği açıklama.....
TTB'nin mitingine katılan başhekim görevden alındı iddiası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tabip Odamızın seçilmiş Yönetim Kurulu Üyesi ve Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa DEMİREL başhekimlik görevinden alınmış bulunmaktadır.

 

Tabip Odamız Yönetim Kurulu, konuyla ilgili aşağıdaki hususların kamuoyu ile paylaşılması kararı almıştır.

 

  1. Dr. Mustafa DEMİREL, başhekimlik görevini 2004 yılından beri başarılı bir şekilde yürütmektedir. Meslektaşımız görevde bulunduğu süre içerisinde yönettiği hastaneyi örnek bir sağlık kurumu haline getirmiş, yenilikler kazandırmış ve bu yönüyle Kayseri kamuoyunun, hekim ve sağlık camiasının, hastane çalışanlarının ve bizzat Sayın Sağlık Bakanı’nın takdirlerini kazanmıştır.

 

  1. Dr. DEMİREL’in görevden alınma gerekçesi “13 Mart tarihinde Türk Tabipleri Birliği’nin Ankara’da düzenlemiş olduğu mitinge katılmış olması” şeklinde bizzat İl Sağlık Müdürü tarafından telefon görüşmesi yoluyla kendisine bildirilmiştir.

 

  1. Dr. DEMİREL’in görevden alınma yöntemi, 2004 yılında göreve atandığında o tarihteki  İl Sağlık Müdürü Dr. İzzet KAVAFOĞLU’na nezaketen vermiş olduğu istifa dilekçesinin -7 yıl sonra- işleme konulması şeklinde gerçekleştirilmiştir.

 

  1. Türk Tabipleri Birliği (TTB), ... tabipliğin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak ve meslek mensuplarının hak ve yararlarını korumak amacıyla 6023 sayılı yasa ile kurulmuş kamu kurumu niteliğinde mesleki bir kuruluştur. 13 Mart tarihinde düzenlenen söz konusu miting, yetkili makamlardan gerekli bütün izinler alınarak meslek teşkilatımız TTB tarafından düzenlenmiştir. Söz konusu mitinge katılma kararı, Dr. Mustafa DEMİREL’in kişisel kararı olmayıp, Yönetim Kurulumuz tarafından alınmıştır. Demokratik bir hakkın kullanılması çerçevesinde kamu kurumu niteliğindeki meslek teşkilatımızın düzenlediği mitinge katılımın bir başka kamu kurumu tarafından görevden alınma gerekçesi olarak değerlendirilmesi tarafımızdan esefle karşılanmaktadır.

 

  1. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde Göğüs Hastalıkları Hastanesinin Eğitim Araştırma Hastanesi çatısı altına alınması planlanmaktadır. Bu gerçekleştiği takdirde, Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği de ortadan kalkmış olacaktır. Bu durum göz önüne alındığında, İl sağlık Müdürünün bu tasarrufunun, kamu yararı ve muhatabının kişilik hakları gözetilmeksizin, talihsiz bir şekilde gerçekleştiği kanaati hâsıl olmaktadır. Kamu yöneticilerinin kişisel nedenlerle yetkilerini –usulsüz olarak- kullanmaları Meslek Odamız tarafından şiddetle kınanmaktadır.

 

  1. Yetkili makam sahibinin, Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Mustafa DEMİREL’i görevinden uzaklaştırma yöntemi olarak, gerekçeli olarak görevden uzaklaştırma yetkisini kullanmak yerine, yıllar önce selefine nezaketen verilmiş olan bir dilekçeye yeni tarih atarak işleme koymayı tercih etmiş olması ise aczinin ifadesi olarak değerlendirilmektedir.

 

  1.  Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Mustafa DEMİREL’in, hastaları, Kayseri kamuoyu ve meslektaşları nezdinde, gerçekleştirdiği üstün nitelikli hizmetler ve iyi hekimlik değerlerine bağlılığı ile saygın yerini daima koruyacağı inancındayız.

 

  1. Bununla birlikte, siyasi ve kişisel kararlarını ön planda tutarak, bir gerekçe göstermeksizin, kamu yararı gözetmeksizin, hasbelkader elde etmiş oldukları makamın yetkilerini –usulsüzce- kullanarak tasarrufta bulunan kamu yöneticilerinin, kamu nezdinde hangi konuma yerleştirileceği ise merak konusudur.

 

  1. Makam ve mevkilerin zamanı geldiğinde yeni yöneticilere terk edilmesi son derece doğal bir süreçtir. Dr. Mustafa DEMİREL makamdan güç alan bir yönetici olmaktan ziyade bulunduğu makama değer katmış bir yönetici olmuştur. Bürokraside göstermiş olduğu başarının yanı sıra kamu kurumu niteliğindeki meslek odamızın gönüllülük esasına göre yürütülen yönetim kurulu üyeliğini de layıkıyla yürütmektedir.

 

  1. Bu sorumluluk bilinciyle Tabip Odamız, bağlı bulunduğumuz TTB’nin düzenlemiş olduğu yasal bir toplantıya iştirak etmiş olması nedeniyle, Dr. Mustafa DEMİREL’in görevinden alınmış olmasını, haksız, siyasi ve yakışıksız bir yaklaşım olarak değerlendirmektedir.

 

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

 

Kayseri Tabip Odası Yönetim Kurulu adına,

Doç. Dr. Karamehmet YILDIZ

ttb'nin
mitingine
katılan
başhekim
görevden
alındı
iddiası
Yorum (9)
lale
işde bu başka ne bekleyebilirdik bu iltidardan anlamıyorum kim hakkını savunsa ya ergenekoncu oluyor yada görevden alınıyor basın bunlara dikkat çekmedikçe bunların hep ekmeğine yağ sürüyor.... bizlere söyledikleri şu biz ne yaparsak yapalım sesinizi çıkarmayın boyun eyin... OLDU CANIM...
0
Cevapla
Ahmet Ç
Türkiyenin demokrasi ile yönetildiğine halen inanan var mı merak ediyorum doğrusu! bu uygulama diktatörlük değil de nedir birisi açıklayabilir mi?Meslektaşım adına üzüldüm, Türkiyem adına daha da üzüldüm..Saygılar
0
Cevapla
Gülseren Aslan
Kayseri Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr.Mustafa Demirel in görevden alınmasını ve özellikle alınma şeklini şiddetle kınıyor ,hekimler olarak bize yapılan haksızlıkları adaletsizlikleri ilgili makamlara havale ve arz ediyorum.
0
Cevapla
Cevdet Tokat
Mustafa kardeşim doğruları çekinmeden dobra dobra ifade eden işini iyi yapan başarılı bir doktordur.Diklenmeden başını dik tutan, doğruları çekinmeden ifade eden, yanlışa karşısında kim olursa olsun yanlış diyen dolu dolu kendisinden faydalanılacak bir arkadaşımızdır. Her şeyde bir hayır vardır.Allah yar ve yardımcın olsun kardeşim.
0
Cevapla
Cemil Galioğlu
Kayseri Tabip Odası Yönetim Kuruluna teşekkürler, saygı ve sevgi dileklerimle...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir