Medimagazin logo

TJOD: Meslektaşımıza yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD ) ‘den basın açıklaması:
TJOD: Meslektaşımıza yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

24 Eylül 2010 tarihinde, saat 13.00 sırasında, Şanlıurfa Kadın Hast.ve Doğum, hastanesinde görevli Uzman arkadaşımız Dr. Pınar Sancak görevi başında hasta yakınlarının, sözlü ve fiili saldırısına maruz kalmıştır.Hastanede yara enfeksiyonu nedeniyle yatan bir hastanın yakınları, hastanın iyiliği için odada daha az kişi bulunmasını öneren hekim arkadaşımıza önce sözlü daha sonra da fiili olarak şiddet uygulamışlardır. Fiili şiddet, bıçaklı saldırıya teşebbüse kadar varmıştır. Arkadaşımız saldırı sonrası yoğun bakım tedavisi görmüş ve “hayati tehlikesi olduğuna dair” rapor verilmiştir. Hakkını kanuni yoldan aramasını bilmeyen,sorumsuz kişilerin yol açtığı bu şiddeti, nefretle kınıyor, meslektaşımıza acil şifalar diliyoruz.

Sağlık alanında şiddet kullanımı her geçen gün artmakta ve özellikle kadın-doğum uzmanlık alanı şiddete maruz kalma riskinin en yüksek olduğu bölümler arasında yer almaktadır. Şiddetin medyaya yansıyan kısmı, buzdağının üstte kalan kısmına benzemektedir. Sağlık çalışanlarının, işyerlerinde karşılaştıkları şiddeti çalışma sürecinin kaçınılmaz bir yanı olarak görmeleri nedeniyle pek çok olay resmi olarak bildirilmemektedir.

Şiddet meslektaşlarımızı yalnızca fiziksel olarak değil, ruhsal olarak da etkilemekte mesleğe olan ilgi ve  sevgisini yıpratmaktadır..Korkarız ki, hekim sayısını eğitim sürelerini düşürmek pahasına arttırmaya çalışanlar, ileride bu alanda çalışacak hekim bulamayacaklardır.

Hekime yönelik olarak giderek artan şiddetin, medyada yer alan hekimi aşağılayıcı, karalayıcı ve küçük düşürücü açıklamalardan, yorumlardan da güç aldığı açıktır. Hekimler, her gün ağırlaştırdıkları, yönetmelik ve uygulamalarla kendilerine adeta savaş açan yetkililerin, aynı azmi ve çabayı hekime yönelik şiddete karşı da göstermelerini beklemektedirler. Eğer herhangi bir meslektaşımız, görev sırasında yaşamsal bir tehlikeye uğrar ya da yaşamını yitirirse, bunun sorumlusu yalnızca şiddeti uygulayanlar değil, ona sessiz kalıp, gereğini yapmayan, hekimi korumayan yetkililer olacaktır.

Yurdumuzun her köşesinde an ağır, yorucu ve riskli şartlarda, bağımsız çalışma özgürlüğü kısıtlanmaya çalışılırken, hastaları için canla başla çalışan, her türlü cefaya katlanan saygıdeğer , onurlu meslektaşlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyor, arkadaşımıza yapılan çirkin saldırıyı bir kez daha nefretle kınıyoruz.Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği ( TJOD )
 

kadın
doktora
saldırı
Yorum (4)
D.E
daha önceden saldırıya uğrayan bir meslektaşım aynen şöyle demişti. '' bütün hastalara nefretim iki yıl sürdü. hepsini aynı kefeye koydum. bu psikolojiden zor kurtuldum ''. bunun sorumlusu ucuz politikacıları kınıyorum
0
Cevapla
doktor ea
aynı olay şanlıurfada daha önce 2 kez yaşanmıştı. saldırganlar ceza almayınca caydırıcılıkda olmuyor, hekimlerin itibarı ivedilikle iade edilmeli.
0
Cevapla
metin okucu
Sağlık Bakanı,hayatında bir kez kalksa ve "hekimlerime el kaldırmayın,yakarım " falan dese ne olur?çok mu oy kaybeder,yoksa tarihe geçerim diye mi korkar?
0
Cevapla
metin delen
Sağlık bakanından bu tip saldırılara herhangi bir kınama gelmemektedir.Bu tip olaylara bakanlığın suskun kalması saldırganlara zımni kurumsal destek anlamına gelmektedir bana göre.Sağlık bakanı suskun kalarak olayı onaylamakta ve hadiseyi hasta hakkı olarak değerlendirmektedir.Personelini halka şikayet eden onun nazarında değersizleştiren başka bir bakanlık varsa söyleyin.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir