Medimagazin logo

Tam Gün Yasası'nda büyük skandal

Görüşmesi ertelenen ‘Tam Gün Yasa Tasarısı’nda, tam gün çalışma uygulamasının yanlışlıkla mimar mühendis ve avukat kökenli bütün öğretim üyelerini kapsayacak şekilde düzenlendiği ortaya çıktı
 Tam Gün Yasası'nda büyük skandal
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Tam Gün Yasa Tasarısı’nın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinin son dakikada ertelenmesinin arkasındaki sır perdesi aralandı. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı doğrultusunda yeniden hazırlanarak TBMM’ye sunulan ve Genel Kurul’da öncelikle yasalaştırılması planlanan, “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nda bugüne kadar gözden kaçan bir hata yapıldığı belirlendi.
 
MYK'DA TARTIŞILDI
 
Milliyet'in haberine göre, düzenlemenin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesine günler kala, bazı üniversitelerden öğretim üyeleri Ak Parti ve hükümete şikâyette bulundu. Mimar, mühendis ve avukat kökenli üniversite öğretim üyeleri, yasada sadece tıp fakültesi öğretim üyelerinin değil, farklı alanlardaki diğer öğretim üyelerinin de tam gün çalışma sistemine alındığını, bunun kendilerini mağdur ettiğini kaydetti. Söz konusu öğretim üyeleri Tam Gün kapsamına alındıklarının ortaya çıkması üzerine kendi ofislerinde çalışma imkanlarının ortadan kalktığı uyarısında bulunurken, doktor ve diş hekimlerine getirilen istisnaların bile kendilerine verilmediğini kaydettiler.
 
Bunun üzerine Ak Parti yönetimi, tasarıyı hukuki açıdan gözden geçirdi ve mimar, mühendis, avukat kökenli öğretim üyelerinin yaptığı uyarının doğru olduğunu belirledi. Konu, Ak Parti’nin pazartesi günü gerçekleştirdiği MYK toplantısında masaya yatırıldı. Mevcut YÖK yasasında öğretim üyelerinin mesai saatleri dışında mesleklerini icra edebileceklerine ilişkin hüküm bulunuyor. Ancak Tam Gün Tasarısı’nda bu düzenleme kaldırılarak yalnızca tıp ve dış hekimliği fakültelerindeki öğretim üyelerine özel hastanelerde çalışma olanağı getirildi.
 
Ak Partililer, sıkıntının kaynağını Tam Gün Tasarısı’ndaki YÖK Kanunu’nun değiştirilmesini içeren “öğretim elemanları, üniversitede devamlı statüde görev yapar” ve “Yükseköğretim kurumlarının kadrolarında bulunan öğretim elemanları, kanunlarda belirtilen haller dışında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28’inci maddesi hükmüne tabidir. Ancak tıp ve diş hekimliği fakültelerinin kadrolarında çalışan profesör ve doçentler, ilgili fakültelerin aynı kadrolardaki öğretim üyesi sayısının yüzde 5’ini geçmemek, bir yılı geçmeyen kurumsal sözleşme yapılmak ve geliri üniversite döner sermayesi hesabına kaydedilmek şartıyla, ilgili öğretim üyesinin fakültede gerçekleştirdiği iş miktarı ve çeşidi dikkate alınarak üniversite yönetim kurulu kararı ile belirli süre ile veya belirli işleri yapmak üzere özel sağlık kuruluşlarında veya vakıf üniversitesi hastanelerinde ilgilinin muvafakati ile çalıştırılabilir” hükmü olduğunu belirledi.
 
Bu hükümler nedeniyle mimar, mühendis ve avukat kökenli öğretim üyelerinin özel sektörde ve ofislerinde çalışamama ile karşı karşıya kaldığı vurgulandı. Çıkarılacak bu düzenlemenin anayasanın “eşitlik” ilkesine aykırı olacağı gerekçesiyle iptal olasılığı gündeme gelince Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Madem böyle bir durum var o zaman biraz daha çalışın!” talimatı verdi.
 
BENİ DOKTORLAR İLGİLENDİRİR
 
Harekete geçen Ak Parti Grup Yönetimi, şikâyetler üzerine durumu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na ileterek istişarede bulundu. Müezzinoğlu, Ak Parti yönetimine, “Beni doktorlar ilgilendiriyor, sadece tıp fakültesindeki üniversite öğretim üyeleri için düzenleme yapmak istiyorum. Başka bir formül bulunabilir” görüşünü iletti. Bunun üzerine tasarının Genel Kurul görüşmelerinin ertelenmesi kararlaştırıldı. Bu arada Ak Parti Grup Yönetim toplantısında önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurul taslak gündeminde tam gün tasarısına yer vermedi.
tam
gün
yasası'nda
büyük
skandal
Yorum (61)
reis
sağlık bakanı sağlıkçıları kuzu haline getirip istediği yasaları çıkartabiliyor. tasarıya avukat,eczacı,mühendis vb. tüm meslek dallarını da alacaksınız... tabii yavaşşş yavaş.. şimdi ürkütmek olur.
0
Cevapla
murat 124
mimar muhendis olunca anayasa var doktor olunca anayasa yok mu? tam gun calismak ise butun devlet memurlari tam gun calismalidir.avukati mimari bundan ayri tutulamaz..
0
Cevapla
Tıp doktorı
İyi de tek doktorlara yasak gelirse asıl o zaman eşitlik ilkesi çiğnenir. Herkese serbest doktora yasak olur mu?
0
Cevapla
ahmet kaya
Aslında mevcut durumda (yeni kanun , iptalleer) 2547 sayılı yök kanununda öğretim görevlilerinin dışarıda çalışmasını düzenleyen bir madde yok. ve aynı kanunda ...2547 de bulunmayan hükümlerde 647 ye tabi olunduğu ve 647 de dışarıda çalışmak yasak olduğundan Temmuz 2013 den beri tüm öğretim görevlileri (köşe yazarı, danışman, haber progamlarına çıkanlar, danışmanlar, muaynehanelerde çalışanlar ) kaçak çalışıyor...isteyen inceleyebilir..
0
Cevapla
İG
Aslında bunların anladığı dilden konuşmak lazım; yani: biliyorduk ama: Ne demek yanliklikla avukat mühandisin vs çalışması da yasaklanmış. Sıkılmadan ve hoyratça yalnız doktor dışarda çalışamayacak demek ne demek. Doktorlardan özel bir tepki bekliyorlar bence. Sayın müezzinoğlu'na saygılarımı sunarım. Bu gün sizi doktorlar ilgilendiriyor... Hem talih hem talihsizlik işte bizimki. Keşke ilgilendirmese idi. Yarın siz ve kuvvet arkadaşlarınızla doktorlar dahil kimse ilgilenmeyecek.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir