Medimagazin logo

Tam 5 üniversite bitiren doktorun okuma azmi herkese örnek oluyor

Bursa’da Ertuğrulgazi Aile Sağlığı Merkezi’nde doktorluk yapan 54 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Ahmet Kartal’ın okuma azmi herkese örnek olacak türden.
Tam 5 üniversite bitiren doktorun okuma azmi herkese örnek oluyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BURSA-İlk Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ni kazanan Kartal, babasını kaybedince okulunu bırakmak zorunda kaldı. Ardından Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni kazandıktan sonra hayat şartları dolayısıyla bir kez daha eğitim yarıda kalan Ahmet Kartal’ın eğitim mücadelesi devam etti. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu Radyoloji Bölümü’ne kayıt yaptıran Kartal, bu bölümü tamamlayıp memur olarak iş hayatına adım atıldı. Memur olarak hayatını sürdürürken, ders çalışıp sınavlara hazırlanan Kartal, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanıp okuyarak hayalini kurduğu doktorluk mesleğine kavuştu. Bundan sonra da okumaya hep devam etti.


“Üniversiteye girdiğim sırada babamı kaybettim”
1964 Van Erciş doğumlu olduğunu, ilk orta ve liseyi Hakkari Yüksekova’da okuduğunu dile getirerek hayat hikayesini anlatan Doktor Ahmet Kartal, “Fakat bizim yetiştiğimiz ortamda eğitim olanakları çok iyi değildi. Daha sonra kendi çabamla çalıştım ve Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni kazandım. Üniversiteye girdiğim sırada babamı kaybettim. O yüzden 1 buçuk yıllık eğitimimi bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni kazandım. Onu da bırakmak zorunda kaldım. Kendi kendime şunu düşündüm. Benim çalışıp da okumam lazımdı. O sırada Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu Radyoloji Bölümü’ne kayıt yaptırdım. Onu bitirince Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde sağlık memuru olarak göreve başladım. Okumak isteğim içimde hep vardı. O sırada da Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi ilk kez açılmıştı. Onu okudum ve bitirdim. Ondan sonra Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. Kendi çapımda sınavlara hazırlanıyordum. Bu 2 okulu da çalışarak okudum. Atatürk Üniversitesi’ni 2004 yılında bitirdim. Doktorluk hayallerim vardı. Ona kavuştum. İlk görev yerim Erzurum’du. Sonra Ankara’da ve en sonunda Bursa’ya geldim. Bursa’ya geldikten sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kazandım. Bu bölümü de zevkle okudum. Çünkü çok güzel bir bölümdü. Onu bitirdikten sonra sağlıkla ilgili sağlık kurumları işletmeciliği bölümünü bitirdim” dedi.


Okulunu derece ile bitirdi
En son okulu bitirdiğinde mezuniyet törenine davet edilmesini de anlatan Kartal, “Okulu belirli bir derece bitirenleri çağırıyorlardı. Anadolu Üniversitesi beni törenlere çağırdı. Diploma törenine katıldım, kep attım. Bundan sonraki okul okuma serüvenim devam edecek. Çünkü okumayı seviyorum. Zaten yüksek lisans öğrencisiyim fakat pasif durumdayım. Sağlık yönetimi ile ilgili bölümleri okumak istiyorum” diye konuştu.


Gençlere ideallerinin peşinden koşmalarını tavsiye eden doktor Ahmet Kartal, “Kesinlikle ideallerinin peşinde koşsunlar. Çalışsınlar gayret etsinler. Bazı insanlar bazı şeyleri 1 defada öğrenir, bazıları ise 2, 3 defada. Onu keşfetmeye çalışsınlar. Çalışmaları onların ileride başarılı olmaları sebep olacaktır” ifadelerini kullandı.


İçinde okuma isteği olup da bir türlü cesaret edemeyen yetişkinlere de seslenen Kartal, “Okumanın yaşı yoktur. Öğrenmek her zaman en iyi idealdir. Bence ideallerin peşinde onlar da koşsunlar. Mesela ben doktor olmadan öncede uluslararası ilişkileri ile kamu yönetimini okumak istemezdim. Meslek olarak biraz imkanları kısıtlı. Alınan personel sayısı az. Ama doktor olduktan sonra o konulara ilgim vardı ve onları da okuyarak hayallerime kavuştum” dedi.

ahmet kartal
Yorum (10)
ahmet s
Kutluyorum sayın meslektaşım, sizler gibi okumaya devam eden, kendini sürekli geliştiren insanlar, belki halkın, okuyanı aşağılama eğilimi hastalığına derman olur
33
Cevapla
hasan
Büyük başarı tebrik ederim. Ancak, bundan sonra tek bir dalda derinliğine araştırma yapıp çalışmasının daha uygun olacağını ve kendisi için daha yararlı olacağını düşünüyorum.
28
Cevapla
ZÜLFÜKAR GÜZEL
MESLEK TAŞIMI TEBRİK EDİYORUM. OKUMA AZMİ MÜTHİŞ İLK EMRİ OKU OLAN BİR DİNİNİN MENSUBU OLARAK BİZLERİNDE SADECE KENDİ ALANIMIZDA OLDUĞU GİBİ DİĞER ALANLARDADA OKUMA YAPMAMIZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM.
29
Cevapla
Asilhan Bilal
Ben de örgün ve yaygın altı akademik programda eğitim aldım. İşletme yüksek lisans eğitimi ile aynı süre içinde sağlık kurumları işletmeciliğini  iki yıl içinde  onur belgesi alarak bitirdim. AÖF DışTicaret sınavında en son ben çıkmıştım salondan. Gözlemci öğretmen benim kurumdan derece/kademe alabilmek için bir önlisans diploması almaya çalıştığımı sanıyordu. Ona iki lisans ve bir yüksek lisans eğitimimin yanında iki de tamamlayıcı önlisans eğitimi aldığımı, kamuda ise birinci derecenin sonundan maaş aldığımı, toplam 226 hafta süren muhtelif konularda mesleki ve kişisel eğitim aldığımı söyledim. Muradım övünmek değildir zahir. Maksadım ona eğitimin bir fakülte bitirmekle bitmediğini hatırlatmaktı her hâlde.. Cevap kağımı son dakikada verip çıkarken, beni hayranlık dolu gözlerle tebrik etti. Gösterdiği teveccühe teşekkür ettikten sonra, ben de ona, bir daha sınav salonunda görev alırsa çelik topuklu ayakkabı ile gürültülü gezinmemesini, salon başkanı beyefendiye de hısımla gazeteyi çevirerek okumamasını salık verdim her zamanki mahcup halimle. Ve  elbette gelecek sınavların esenliği için bu durumu merkeze de rapor ettim, erdemli bir öğrenci sorumluluğuyla.. Okumak, öğrenmek; öğrendiğini yaşama uygulamak insana haz verir elbette. Ama ne yazık ki ben öğrendiklerimi çabuk unuttum, kendime mal edemedim. Şimdi sizin tabirinizle yedinci fakülte sayılan 'Hayat Mektebi'nde okuyorum. Lakin bu mektebe başlayalı benim ezberim hiç tutmuyor. Her gün yeni bir şey çıkıyor karşıma; ezberimi bozuyor benim. Onun için yedi yıldır hayat mektebinin birinci sınıfında takıntılı, bütünlemeye kalmış tembel bir öğrenciyim ben. Ama bu süregiden bitevî eğitimden çok haz alıyorum ben. Dileğim hayat mektebim hiç bitmesin; ezberimi hep bozsun, beni hep değiştirsin, hep heyecanlandırsın, beni hep uyanık tutsun. Zararı yok, hayat mektebinin kep atma ritüelini ben de musalla taşında yaşayayım.. Umutsuz ve eğitimsiz kalmamanız dileğimle!.
23
Cevapla
osman
MARİFET BİRÇOK YERİ BİTİRMEK DEĞİLDİR. MARİFET BİTİRDİĞİN BİR YERDE DERİNLEMESİNE ARAŞTIRMALAR YAPIP ALANINDA ÜSTÜN BAŞARILARA İMZA ATMAKTIR. BUNUN YANINDA MERİFET HAYAT ÜNİVERSİTESİNİ BİTİRMEKTİR. HAYATINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUM.
21
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir