Medimagazin logo

Tabib Odası'ndan 'tam gün' tepkisi

Ankara Tabip Odası Başkanı Bayazıt İlhan, CHP'den tam gün uygulamasına yönelik Kanun Hükmünde Kararname'yi (KHK) Anayasa Mahkemesi'ne götürmesini beklediklerini söyledi.
Tabib Odası'ndan 'tam gün' tepkisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ankara Tabip Odası'nda konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenleyen İlhan, tam gün uygulamasının yaklaşık 2 yıldır Türkiye gündeminde tartışıldığını belirtti.

 

Tam Gün Yasası ile ilgili yargı kararlarına rağmen KHK ile düzenleme yapıldığını hatırlatan İlhan, ''Bunlar hiç yaşanmamış gibi Adalet Bakanlığının bir Kanun Hükmünde Kararname'si içine sıkıştırılarak Tam Gün Yasası öncekinden de daha ağır hükümler içerecek şekilde tekrar gündeme getirildi. Bu hiçbir şekilde hukuk devletine yakışmıyor'' diye konuştu.

 

İlhan, konuyla ilgili hukuki süreci sonuna kadar zorlayacaklarını ve demokratik haklarını aramak için çeşitli eylemler planlayacaklarını ifade etti.

 

Hekimlerin, konuyu bireysel olarak da idare mahkemeleri üzerinden Anayasa Mahkemesi'ne götürmek için uğraşacaklarını belirten İlhan, şunları kaydetti:

 

''Anamuhalefet partisi, izlenen yöntemin KHK olması nedeniyle konuyu Anayasa Mahkemesine götürebilir. Hekimler olarak, CHP'nin konuyu Anayasa Mahkemesine götürmesini bekliyoruz. Daha öncede tam gün uygulamasını CHP, Anayasa Mahkemesine götürmüştü ve mahkeme bir çok maddeyi iptal etmişti. Anayasa Mahkemesi'nin de önceden verdiği kararların arkasında durarak, insanların sağlık hakkına hiçbir faydası olmayan bu yasayı iptal etmesini bekliyoruz.''

tabib
odası'ndan
'tam
gün'
tepkisi
Yorum (11)
uzman dr
Bakanlığın hekimleri böl-parçala-yönet planı hukuksuzluklarla dolu olsa da şimdilik başarıya ulaşmış gibi görünüyor.. Bizim hastanede de 09.09.2011 de tebligatlar yapıldı ve 1 işgünü içinde muayenehanelerimizi kapatmazsak önce ''kademe ilerlemesinin durdurulması''cezası ve birkaç gün sonra da!! aradaki diğer cezalar-yaptırımlar es geçilerek direkt ''memuriyetten men'' cezası verileceği söylendi. Hukuk devletini gören var mı? Aynı akşam tabip odasında buluştuk.Bu sefer şin daha da ciddi olduğu,CHP AYM ne başvursa da,veya biz hekimlerin idare mahkemede açtığı davalar AYM ne taşınsa bile acilen bir yürütmenin durdurulması kararı alınmasının zor olduğu ve bu sürede aman başım ağrımasın diyenlerin kapatması gerektiği konuşuldu.. tabii bir defa özelle ilişiği kestikten sonra yasalar bu KHK yi iptal etse bile OBAMA nın !! desteği olmadan tekrar özelde de çalışma hakkını alamayacağımız açıktır.. Kına yakan şuursuz meslektaşlarımız olduğunu hepimiz biliyoruz..Hepsini hemencecik kullanmasın biraz da bakanlığa ayırsınlar..Neden derseniz;YENİ KARARNAMELER YOLDAYMIŞ: 1-Tüm meslek odalarının bağlı olduğu bakanlıkla uyumlu çalışması 2-tüm meslek oldalarının bağlı olduğu bakanlığa hiyerarşik olarak ta bağlı olması 3-kamu hast birliği yasasıyla idarenin hekimlerin elinden alınıp yerel yöneticilere bırakılması yoluyla piyasa sistemine geçiş,sağlıkçıların tümünün sözleşmeli hale getirilmesi 4-Ve tabii ki döner sermayeden ek ödemelerin Türkiye şartlarına-gerçeklerine uygun hale getirilmesi(Ama sayın bakanımızın gönlünden geçenin isveç-amerika şartlarına uygun ödeme olduğunu biliyoruz!) VAKİT UYANMA VAKTİ.. BU KHK'YE NE KADAR DİRENİRSEK ÖBÜRLERİNİN GÜNDEME ALINMA ŞANSI O KADAR AZALIR VEYA GECİKİR.. HER İMPAROTORLUK BİR GÜN SONA ERDİ..
0
Cevapla
a.k.
Çifte standart, emekçiden yana olmayan, sosyal adaletsizliği ilke edinmiş gibi görünen Tabip Odası'ndan istifa ediyorum. Özlük haklarımız için savaşmak yerine hala CHP,vb medet umarak birkaç kişinin muayenehanesini açık tutmaya çalışan sözde meslek odasına, yazıklar olsun.
0
Cevapla
orkun acar
Tabibler odası ücretsiz sağlık nidaları atıyordu eskiden(ki şimdi sistem öyle)ama her ne hikmetse resmi rüşvethaneler olan muayenehaneleri şiddetle savunuyor.gasp yoluyla muayeneye evet diyor.Tabibler odası marjinal ve ideolojik davrandığı sürece benim odam değil.
0
Cevapla
Umut var
Uzman Dr arkadasım, çözüm önerinizi de yazarsanız sevinirim.bu kanunsuz khk ile elimizi kolumuzu her türlü bağladılar.yalnızca hakkımı helal etmiyorum deme kolaycılığına kapılmadan ne sekilde mücadele edebiliriz.ben bir türlü icime sinen bir çözüm yolu bulamıyorum.
0
Cevapla
AS
Çözüm. Özel hastaneler gayet güzel ödeme yapan SGKnın özel muayenehanelerede ödeme yapmasıdır. Pek çok batı ülkesinde bu uygulama vardır. Bakanlığımızın uygulamay çalıştığı sistem özel hastane patronlarının ne kadar da işine geliyor değil mi?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir