Medimagazin logo

SGK ile anlaşma iptali organ naklini durdurdu

Organ nakli yapan özel merkezler arasında yer alan Kent Hastanesi'nin Müdürü Dr. Ruşen Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, SGK'nın son dönemdeki yüzde 30 fark ücreti konusundaki ısrarı nedeniyle Türkiye'deki birçok özel hastanenin zor duruma düştüğünü, kimilerinin kapanma noktasına geldiğini belirtti
SGK ile anlaşma iptali organ naklini durdurdu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Organ nakli yapan özel merkezler arasında yer alan Kent Hastanesi'nin Müdürü Dr. Ruşen Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, SGK'nın son dönemdeki yüzde 30 fark ücreti konusundaki ısrarı nedeniyle Türkiye'deki birçok özel hastanenin zor duruma düştüğünü, kimilerinin kapanma noktasına geldiğini belirtti.

Bazı branşlarda bu farkın da kaldırılması nedeniyle birçok kurumun SGK ile anlaşmasını iptal ettiğini anlatan Yıldırım, hastanelerinin ayrılanlar arasında yer aldığını ifade etti.

''İnce bağırsak ve pankreas nakli yapan ilk özel hastaneyiz''
Kent Hastanesi'nin 2005 yılında organ nakline başladığını, Türkiye'de ince bağırsak ve pankreas nakli yapan ilk özel hastane olduklarını bildiren Yıldırım, kısa sürede iyi bir ekiple organ naklinde isim yaptıklarını söyledi.

Binlerce kişinin yeterli organ ve yeterince organ nakil merkezi olmadığı için nakil sırası beklediğini, kendilerinin bu sorunun çözümüne bir nebze de olsun katkıda bulunduklarını kaydeden Yıldırım, 3 yıl içinde 152'si canlıdan canlıya, 75'i kadavradan olmak üzere böbrek, 3 pankreas, 1 ince bağırsak toplam 231 organ nakli gerçekleştirdikleri bilgisini verdi.

Organ nakil hizmeti durdu
Sağlıkta Uygulama Tebliği'ne göre kardiyoloji, kalp cerrahisi, organ nakli ve onkoloji dallarında yüzde 30 olan fark oranının, tamamen kaldırıldığına dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

''Türkiye'de en fazla organ nakli yapan özel hastanelerin başında geliyorduk. Ancak anlaşma iptali, organ nakil hizmetimizi durdurdu. Biz bir dönem hastalarımızdan organ nakil farkını bile almıyorduk. Merkezimizde birçok kişi sağlığına kavuştu ve daha birçok kişi de nakil olarak sağlığına kavuşacaktı. Ancak bu şartlarda hizmet verebilmemiz mümkün değildi.''
sgk
ile
anlaşma
iptali
organ
naklini
durdurdu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir