Medimagazin logo

SDÜ sterilizasyon cihazı üretti

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Biyoteknoloji Bölümü Öğretim üyeleri Türkiye’de ilk kez sterilizasyon cihazı üretimi yaptı.
SDÜ sterilizasyon cihazı üretti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Ali Canlı, cihazın üretimi için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığın’dan (KOSGEB) destek aldıklarını açıkladı. Canlı, "Cihazın protipini geliştirmek için destek aldık. Çalışmaların başarıyla tamamlanmasından sonra cihazı seri olarak üretmeye başladık. Bunun için ayrıca KOSGEB'ten seri üretim desteği aldık. Üretimini yaptığımız cihaz, 20 saniyede 250 derecede cerrahi el aletlerini ani olarak sterilize edebiliyor. Cihazımızdan ilk parti olarak 100 adet ürettik" dedi. İlk etapta üretilen cihazları kamu kurumlarına hediye ettiklerini söyleyen Canlı, cihazın Tıp alanının yanı sıra SPA, berber ve kuaförlerde de kullanılabileceğini kaydetti.

Cihazın 20 saniyede cam ve metal tüm tıbbi aletleri sterilize edebildiğini ve tüm mikropları bu süre içerisinde öldürebildiğine dikkati çeken Canlı, "Örneğin kadınlar SPA ve kuaföre giderken AIDS ve Hepatit gibi hastalıkların bulaşmaması için malzemelerini yanlarında götürüyorlar. Bu cihazın kullanımının yaygınlaşmasıyla böyle bir sorun da ortadan kalkmış olacak" diye konuştu.

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda görev yapan öğretim üyeleri de cihazın etkinliğini deney ortamında test etti.

Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Selçuk Kaya, cihazın yeterli sterilizasyon sağlayıp sağlayamadığını öğrenebilmek için laboratuvarda gerekli testleri yaptıklarını belirterek, cihazın sterilizasyon açısından sağlıklı olduğunu vurguladı.

sdü
sterilizasyon
cihazı
üretti
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir