Medimagazin logo

Sağlık personeline “bilimsel zayıflama” eğitimi

Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Egzersiz Fizyolojisi Uzmanı Uzm.Dr.Lütfi AKGÜN, Diyetisyen Erkan Memiş ve Diyetisyen Ebru Adadıoğlu tarafından Türkiye Obezite İle Mücadele ve Kontrol Programı kapsamında aile hekimlerine ve diğer sağlık personeline yönelik iki gün süreli “Sağlıklı ve Bilimsel Zayıflama Eğitimi” verildi.
Sağlık personeline “bilimsel zayıflama” eğitimi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AFYONKARAHİSAR- Yaklaşık 80 personelin müracaat ve katılımı ile bilimsel temeller üzerinde obezite ile mücadelede yanlış bilinen ve yapılmaması gereken uygulamalar, sağlıklı zayıflama için yapılması gerekenler, kişiye göre egzersiz reçetesinin hazırlanması, dengeli beslenme konularını içeren interaktif, uygulamalı yapılan eğitim sonucunda sağlık personeline katılım belgesi verildi.

 

Türkiye açısından obezite ile mücadelenin önemi Sağlık Bakanlığı’nca bir çok dile getiriliyor. Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü tarafından yapılan açıklamada sağlık personeline eğitim verilmesinin amacı olarak “sahada obez hastalara umut olmak, hekim kontrolünde bilinçli zayıflamalarını sağlamak” olarak açıklandı.

 

Müdürlükte yapılan açıklamada bu tür uygulamalar sayesinde hipertansiyon, diyabetes mellitus gibi kronik hastalığı olan hastaların ilaç dozlarının azaltılacağı veya ilaç kullanım ihtiyacının ortadan kalkacağı belirtilirken  “Bu şekilde ülke ekonomisine uzun sürede büyük katkı sağlanacaktır. Bu programın yaygınlaştırılması amacıyla kaynak bulunduğu takdirde sağlık personeline hastalarının zayıfladığı ağırlıklar toplamı dikkate alınarak ödül verilmesi planlanmaktadır.” denildi.

obezite eğitimi
afyonkarahisar
egzersiz fizyolojisi
lütfi akgün
erkan memiş
ebru adadıoğlu
Yorum (2)
endokrinolog Lütfü
Hastanelerde verilen yemeklerin miktarı azaltılmalı, hatta kaldırılmalıdır. Zaten oturarak iş yapıyoruz. Çoğu hastanede yağlı hazırlanan bu yemeklerin verilmesinin tamamen kaldırılması doğru olur kanaatindeyim. Hem devlet ekonomi de yapacaktır.
0
Cevapla
gyrus
Sayın endokrinolog, bu eğitimde hedef kitle yukarıda belirtildiği üzere vatandaşa sağlıklı zayıflama metodlarını öğretmek, yol göstermek amacıyla hekimler ve diğer saglik personeli dir. Yani egitim saglik personelinin zayiflamasi amacıyla değil obez hastalara ulaşabilecek personelin konu hakkında bilinçlendirilmesi ve sahada uygulamaya geçmesinin sağlanmasıdır. Ben eğitime katıldım ve konu le ilgili bilimsel pratikler kazandım. Bence bu egitim ve yöntemler ülkemizdeki diğer hekim ve saglik çalışanlarına da verilmeli ve mümkün olduğunca çok vatandaşlarımıza uygulama şansı verilmelidir.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir