Medimagazin logo

Sağlık Bakanı: Türkiye, vatandaşı olmayan tek hekimi bile çalıştırmıyor

"Türkiye’de hekimlik yapmanın şartlarından biri de, söz konusu kişinin vatandaşımız olmasıdır" ifadelerini kullanan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin vatandaşı olmayan tek bir hekimi bile çalıştırmadığını dile getirdi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Sağlık Bakanı: Türkiye, vatandaşı olmayan tek hekimi bile çalıştırmıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 'Türk vatandaşı olmayan bir kişinin Türkiye'de hekimlik yaptığı' iddiasına yanıt verdi.

Türkiye’de hekimlik yapmanın şartlarından birinin Türk vatandaşı olmak olduğunu ifade eden Koca, "Aksi mümkün değildir. İddialar yanlıştır, sorumluluktan uzaktır." sözlerini kullandı. 

Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Sosyal medyada, vatandaşımız olmayan bir kişinin ülkemizde hekimlik yaptığını ileri süren veya buna benzer başka iddiaların sahipleri, uygulamada dışına çıkılması mümkün olmayan mevzuattan habersizler. 

Öte yandan, adı verilen ve bu eski iddiaya yeni bir dayanak olarak gösterilen hekim de Türk vatandaşıdır. 13 Temmuz 2021’te Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuş, 2 Ağustos 2021’de ise diploması tescil edilmiştir, 100. Dönem DHY listesine dâhil edilerek kuraya alınmıştır. Kura sonucunda görev yerine yerleşmiş, 5 Eylül 2021 tarihinde göreve başlamış ve mecburi hizmetini tamamlamıştır. 

Türkiye, vatandaşı olmayan tek hekimi bile çalıştırmıyor."

 

 

Bakan Koca'nın açıklamasına konu olan iddianın diğer tarafında yer alan tweet ise şöyle:

saglik bakani fahrettin koca
doktor
hekim
turk vatandasi
Yorum (3)
Yaşar Bülent
tıp fakültesini suriye'de ,afganistan'da bitirip doktor olmuş ve yabancı öğrenci statüsüyle ülkemizdeki tıp fakültelerinde bitirmiş,türk vatandaşı olmuş kaç suriyeli ve afganistanlı doktor var acaba?
Cevapla
yavuz ergün
hadi̇ yaa deme ..:))
Cevapla
se
sosyal medyada sayfa sayfa yabancı doktorların çalıştığına ait listeler gösterildi, ben bizatihi biriyle tanıştım, tc kimlik kartlıydı. neyse sorun değil buna da alışırız, hele halkımız çok çabuk alışır.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir