Medimagazin logo

Rektör'den tıbbiyenin açılış mesajı: Nobel alabilecek bilim insanları yetiştireceğiz

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi’nde tıp öğrenimine bu yıl başlayan öğrenciler için beyaz önlük giydirme töreni düzenlendi.
Rektör'den tıbbiyenin açılış mesajı: Nobel alabilecek bilim insanları yetiştireceğiz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Programda selamlama konuşmasını yapan Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev, beyaz önlük kavramına dikkat çekti ve öğrencilerin bu törenle giydikleri ve meslek hayatları boyunca taşıyacakları beyaz önlüğün onurları olduğunun altını çizdi. Tıbbiyeye yeni başlayan öğrencilerin bugün beyaz önlük giydiklerini altı yıl sonrada mezuniyet törenlerinde cübbe giyeceklerini görmeyi arzu ettiklerini belirten Prof. Dr. Vatansev, “Beyaz açıklığın, saflığın, duruluğun, yeni bir başlangıcın ve bozulmamışlığın simgesidir. Dolayısıyla bugün giyilen beyaz önlük onurdur. Onurunuzu asla kirletmeyin. Giyeceğiniz bu önlük onurunuz olacaktır onu çiğnetmeyin. Büyüklerinizi sayın, asla anne babalarınızı çiğnemeyin. Hoş kalın, beyaz kalın” ifadelerini kullandı.


Şehir dışında olması münasebetiyle törene katılamayan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in mesajını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu iletti. Rektör Şeker, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Sizler bugün, burada, dünyanın en kadim mesleklerinden biri olan ve fedakârlık, hoşgörü ve olağanüstü çalışma azmi ve kararlılığı gerektiren bir alana mensubiyetin başlangıç aşamasındasınız. Çok önemli bir karar vererek bu mesleğe ilk adımınızı attınız. Bugünden itibaren mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve yeteneklerle donanma, kendinizi geliştirme ve insanlığa faydalı olma noktasında çalışmalarınızı yoğunlaştıracaksınız. Öncelikli mesleki ilkeniz insanlara zarar vermemek üzerine kurulu olduğunu unutmayınız. Hayat felsefenizi ve yaşam tarzınızı derinden etkileyecek, yeniden kodlayacak bir mecraya girdiniz. Bu yol kolay bir yol değil; fedakârlık üzerine kurulu, belki belli dönemlerde motivasyonunuz azalacak, zaman zaman kararlılığınızı tahkim etmek durumunda kalacaksınız. Ama pişman olmayacaksınız. Hızla yükselmekte olan yeni Tıp Fakültesi hastane binamız ve yenilemekte olduğumuz ekipmanlarımızla tıp eğitimi alanındaki saygın yerimizi çok daha yükseklere çıkarma kararlılığındayız. Otuz yılı aşkın süredir bu güzide eğitim kurumunda vermekte olduğumuz eğitim her geçen gün kazandığımız deneyimle niteliğini artırmakla kalmıyor, hocalarımız, mezunlarımız Türkiye’de ve dünyada kayda değer başarılara imza atıyorlar.


Biliyoruz ki Türkiye’de verilen tıp eğitimi dünyada çok saygın bir yerdedir. Bu son dönemlerde sayılı kurumlar ve kuruluşlar tarafından da tescil edildi. Bu noktada 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü almaya hak kazanan ve tıp eğitimini Türkiye’de aldıktan sonra ABD’ye yerleşen Prof. Dr. Aziz Sancar bizler açısından somut bir örnek teşkil ediyor. Kendisine kaleme aldığım mektubumda da ifade ettiğim gibi bizler, ‘Nobel alabilecek bilim insanları’ yetiştirme hedefiyle hareket ediyoruz.”


Konuşmaların ardından beyaz önlük giydirme törenine geçildi. İlk grup öğrencilere NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Yüksek, Prof. Dr. Önder Kutlu, Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, beyaz önlüklerini giydirirken devamında gelen öğrencilerine de önlüklerini Meram Tıp Fakültesinden Öğretim Üyeleri giydirdi.
Tören tüm öğrencilerin önlüklerinin giydirilmesinin ardından sona erdi.

meram tıp fakültesi
açılış töreni
prof. dr. tahir yüksek
prof. dr. önder kutlu
prof. dr. mehmet emin aydın
prof. dr. celalettin vatansev
prof. dr. muzaffer şeker
Yorum (7)
tanju
Yazık !! mezun olduktan sonra iş aramak ,bakanlık verilerine göre doktor fazlalığından dolayı üç kuruşa çalışmak zorunda kalacaksınız.Siz alo 184 ün olduğu ,siyasilerin oyuncağı ve biryerden bir yere sürüldüğünüz yerde mi bunları yapacaksınız!!!!.Siz Nobeli falan unutun hayatınızı tıp fak. den kurtarın.O ancak gerçek gelişmiş ülkelerde olur.Dikkat edin Nobel ödülü türkiyede doğmuş fakat amerikan vatandaşı olan bir kişi almış.Çalışmaları türkiyede değil amerikada....Siz gidin aldığımız maaşı ,sosyal hakları,özlük haklarımızı öğrenin..
0
Cevapla
serhat
Gittiğiniz okulda şuna bakın:Dünya sıralmasında kaçıncı sırada ve uluslar arası bir ödülü varmı,hocalarınız uluslar arası başarısına falan...
0
Cevapla
bartu
Komedi, trajedi, tragedya...
0
Cevapla
zeki kale
maalesef şimdiden öldüler yavrularımıız....doktorluğun ayaklar altına atıldığı ve rezil bir emekli maaşıyla yaşadığımız bir ülke türkiye......gençlerimize yazık keşke bu mesleği seçeçeklerine çöpçü olsalardı daha huzurlu olurlardı......
0
Cevapla
Mehmet K. Çelenk
Hele bir hekim sayısı 300.000'lere yaklaşsın, zavallı çocuklar nasıl bir gayya kuyusuna düştüklerini anlamaya başlayacaklar. O günkü emekli maaşını düşünmek bile istemiyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir