Medimagazin logo

Protokol imzalandı: Üniversite hastanelerinin tıbbi malzemelerini Sağlık Bakanlığı karşılayacak

Sağlık Bakanlığı, üniversite hastanelerinin "tıbbi malzeme ve sarf" ihtiyaçlarını karşılayacak.
Protokol imzalandı: Üniversite hastanelerinin tıbbi malzemelerini Sağlık Bakanlığı karşılayacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında, üniversite hastanelerinin tıbbi malzeme ve sarf ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin protokol imzalandı.

YÖK'te düzenlenen imza törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bakanlık Müsteşarı Eyüp Gümüş, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu ile çeşitli üniversitelerin rektörleri ve bakanlık yetkilileri katıldı.

Sağlık Bakanı Müezzinoğu, törendeki konuşmasına Türkiye genelinde yaşanan terör olaylarını kınayarak başladı. Müezzinoğlu, tüm şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır dileyerek, "Milletimizin başı sağ olsun" dedi.

Türkiye'nin sağlık alanında dünya ile yarışır duruma geldiğini ve bunun gurur verici olduğunu belirten Müezzinoğlu, bu başarının elde edilmesinde üniversitelerde verilen eğitimin etkisinin önemli olduğunu söyledi.

Bu alana sağlanan insan kaynağının da önemli bir etken olduğunun altını çizen Müezzinoğlu, "Üniversitelerimiz ve tıp fakültelerimizin, gelecek yıllarda Türkiye'nin iddialı olabilmesi adına, özellikle 2023 vizyonuna yürünebilmesi adına eğitim, araştırma ve dünya ile yarıştaki yeri ve rolü çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.

- "Sağlık Bakanlığından 50 milyonluk fon"

Bakan Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yaklaşık iki yıldır, üniversite hastanelerimizin ve tıp fakültelerimizin önemli sorunları var. Bunu, zaman zaman değişik platformlarda dile getirdik. Bazen, kısmen anlamlı sayılabilecek çözümler üretsek bile köklü bir çözüm sürecini ne yazık ki başaramadık. Arzumuz, 7 Haziran seçimleri sonrası çok daha köklü bir yol haritasını belirlemekti ama seçim sonrası böyle bir ortam oluşmadı. Bunu görünce de son bir haftadır Sayın Başkanımızla acil ne yapabileceğimiz üzerinde çalıştık.

Acil anlamında Sağlık Bakanlığında oluşturulan 50 milyonluk fonu hızlı bir şekilde tıbbi ilaç ve malzeme konusunda talepleri alarak değerlendirmek ve yine tıbbi malzeme alımlarında da arzu eden üniversitelerimizin, tıp fakültelerimizin Kamu Hastaneleri Kurumunun imkanlarıyla ve dinamikleriyle, 4 ay sonrasındaki süreçte de SGK'da olan hakedişlerinden mahsuplaşma şeklinde bir protokolü, bugün imzalama aşamasına geldik.

Bu süreçlerde, Sayın Başbakanımızın dün akşam itibariyle yaptığımız son değerlendirmede verdiği destek dolayısıyla kendisine teşekkür ediyorum."

Bakan Müezzinoğlu, bu protokolün "can suyu" olması temennisinde bulunarak, "İnşallah bir can suyu sürecini bu 2 ay içinde atlatırız ama gerçekçi olarak konuşmak gerekirse temel sorunları çözecek bir yol haritasını oluşturulacak bir ekibin ya da komisyonun çok iyi hazırlayıp, tekrar tekrar bu süreçlerin konuşulduğu, herkesin önünü görebildiği bir sürecin planlanması gerektiğine inanıyorum. Onu da inşallah, gerek Başkanımız gerek bizim görevlendirdiğimiz arkadaşlar, hazırlıkları yapar. Ancak artık bu süreçler, seçimlerden sonra kurulacak hükümetin alacağı kararlarla şekillenir diye düşünüyorum" dedi.

-Bakanlıktan üniversitelere eğitim amaçlı ambulans desteği

Farklı bir alanda da protokol imzalanacağını belirten Müezzinoğlu, "Bunun dışında eğitim amaçlı olarak, bizim trafikten çektiğimiz ambulanslarımızı yine eğitim amaçlı olarak ihtiyaca binaen tıp fakültelerimize tahsis etmek için protokol imzalayacağız" dedi.

Müezzinoğlu, bunun dışında kadrolar, asistanlar, yardımcı sağlık elemanları ile ilgili birçok konu başlığının da bulunduğunu ifade etti.

Konuşmasının ardından bir gazetecinin, "Üniversitelerde kapasite sorunu olduğu da gündeme geldi. Buna ilişkin bir çalışma da olacak mı?" sorusu üzerine Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Kapasiteden kast edilen hastaların yer bulamaması ise bu zaman zaman bizim kamu hastaneleri için de söz konusu. Mevsime bağlı olarak ya da yoğun bakımlarda zaman zaman artışlar olabiliyor. Cerrahpaşa ve Çapa özelinde konuşulduğunda her iki hastanenin de fiziki mekan sıkıntısı sorunu var. Her ikisinin de yeniden yapılanma gibi yol haritası var. Her ikisi için de önümüzdeki 3-4 sene zor geçecek. Bizim kamu olarak da Haseki ile ilgili var. Orası da yıkılıp yapılacak. Bu anlamda, sıkıntılı süreçler olur ama daha iyiyi yakalayabilmek için bu süreçleri paylaşarak azaltacağız. Başakşehir Şehir Hastanesi'nde 1-1,5 yıl gibi gecikmemiz olmasaydı, belki orası İstanbul'un ciddi yükünü alacaktı. Orada da fiilen yeni başlamış durumdayız. Oranın da en az 1-2 yılı var."

- "Olumlu sonuçlar doğuracaktır"

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç da yükseköğretimin sorunlarının çözümü için sürekli gayret içinde olduklarını belirterek, "Başta ilgili bakanlıklarımız olmak üzere bütün kamu kurumları ile yakın ilişki içindeyiz. Bu bağlamda üniversite hastanelerimizin yaşamış olduğu mali ve idari sorunların da farkında olup, bu sıkıntılarının çözümü hususunda farklı yöntemlerle çalışmalar yapmaktayız" dedi.

Devlet üniversiteleri hastanelerinin yaşadığı sorunların çözümü için Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ile görüştüklerini anlatan Saraç, son olarak 17 Ağustos Pazartesi günü bakanlıktaki makamında kendisini ziyaret ettiğini ve üniversite hastanelerinin sorunlarını ve çözüm yollarını ele aldıklarını söyledi.

Görüşme neticesinde, "Sağlık Bakanlığı ve YÖK arasında üniversite hastanelerinin tıbbı ve sarf malzeme ihtiyacının karşılanmasında yeni bir açılım ve imkan içeren protokolün imzalanması noktasında görüş birliğine varıldığını" ifade eden Saraç, "Burada kadirşinaslık icabı ifade ediyoruz. Kendileri bu süreçte üniversite hastanelerinin sorunlarının çözümü noktasında her zaman konuyu sahiplendiler ve diğer bakanlıklara ve hükümete meseleyi taşıyarak çözüm noktasında aktif bir rol üstlendiler" diye konuştu.

Söz konusu protokole dileyen üniversite hastanelerinin başvurabileceğini belirten Saraç, protokolün bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından tıbbi malzeme ve mal teminini kapsayacağını söyledi.

Saraç, "Bu protokol çerçevesinde dileyen devlet üniversitelerimizin imzalayacakları alt protokoller ile üniversite hastanelerimizin tıbbi cihaz ve malzeme alımlarındaki maliyetleri, girdi maliyetleri görülür bir ölçüde azalacak ve ciddi bir planlama yapıldığı takdirde bu kısa bir zaman diliminde olumlu sonuçlar doğuracaktır" dedi.

Maddi açıdan sıkıntı içinde bulunan bazı devlet üniversitesi hastaneleri için hibe niteliğinde fon oluşturulduğunu ve bu sistemde yapısal iyileşme doğurmasa da bir rahatlama meydana getireceğini, hizmetlerin aksamadan sürdürülmesine katkı sağlayacağını ifade eden Saraç, "Bu yaklaşım hükümetimizin devlet üniversitesi hastanelerinin eğitim ve hizmet sunumu noktasında vazgeçilemez rolüne verdiği önemi göstermektedir" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, üniversite hastanelerinin "Tıbbi Malzeme ve Sarf" ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin çerçeve protokolü, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç tarafından imzalandı.

Devlet yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin uygulama derslerinde kullanılmak üzere terkin durumunda bulunan ambulansların devir protokolünü ise Bakanlık Müsteşarı Gümüş ile YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Kapıcıoğlu imzaladı.

protokol
imzalandı:
üniversite
hastanelerinin
tıbbi
malzemelerini
sağlık
bakanlığı
karşılayacak
Yorum (11)
İbrahim Cansever
Çok fazla yükü üzerinde taşıyan ekonomik sıkıntı içinde boğuşan üniversite hastanelerinin sıkıntılarına birden fazla yönden bakmak gerekli. atılan bu adımın kesinlikle faydası olacaktır ancak sayın bakanın dediği gibi kesinlikle bir komisyon kurulmalı. verilen hizmetlerin fiyatlarının artırılması gibi konular kesinlikle görüşülmeli.
0
Cevapla
Dr Usta
Bakanlık ucuz aldığını zannederek bu işe girişti. Araştırılsın SGK'nın ödediği kaç lira Bakanlık kaça almış... Çözüm olmaz ve yürümez. ALDATMACA Tıbbi Malzeme işini SGK çözmelidir. Firmaları toplayıp malzemeler için çerçeve anlaşma yapmalı ve üniversite hastaneleri bu çerçeve anlaşma üzerinden ihalesiz sipariş vermelidir.
0
Cevapla
Dr. Kıdem
Sayın Müsteşar ürolog Üroloji için 6 aylık tıbbi malzeme ihalesinde 70 çeşit malzeme için ihale bedeli 1.5 milyon SGK'ya satış bedeli 450 bin 2940 TLye teklif verilen malzemeye (Stent) SGK 64 TL ödüyor. Araştırdık bakanlık 1600 TL'ye almış, 63 TL ye satacak. Üroloji malzeme satış ve SGK'nın alış rakamlarını sayın müsteşar açıklasın
0
Cevapla
Op. Dr
Bakanlik hastanesinde calismakta olan bir hekim olarak, bizim sarf malzemelerimiz en ucuza mal edilirken, kalitelisinden ziyade ucuzu alinsin politikasi hakimken, SGK`nin belirledigi paketlere ayak uydurmaya cabalarken bir de universite hastanelerine yardim edecegiz. Ilginc!!
0
Cevapla
ZZ
Odemelerin her gecen gun ucuzlatilmasi, paket odeme programlari, kisitli odeme politikalari bu sonuclara yol acmis olabilir mi acaba? SUT da yer alan pekcok girisimsel islemin odeme anlaminda karsiligi yok. Bazi tetkik ve islemler belli bir sureden once tekrarlanamiyor. SGK odemiyor, hastaya zaten odetilmiyor. Bu ucuzlatmalar ve kisitlamalar oldugu muddetce daha cok sikintilar yasanacaktir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir